News 05.08.2015

Przyspiesz naukę angielskiego – 10 zasad od Preply

Ciekawe podsumowanie tendencji na rynku językowym znajdziecie tutaj. W tym artykule skupimy się tylko na Angielskim, który uchodzi za bardzo łatwy język do nauki, głównie za sprawą nieskomplikowanej gramatyki. Mimo wszystko wymaga czasu i wielu ćwiczeń, by opanować język co najmniej w stopniu komunikatywnym. Co zrobić by przyspieszyć naukę? Optymalnym rozwiązaniem jest zanurzenie się w języku, jego kulturze i tradycji, jednak nie wszyscy mają ku temu okazję. Efekt zanurzenia najlepiej jest osiągnąć poprzez wyjazd zagraniczny, aczkolwiek możliwe jest uzyskanie podobnych efektów przebywając w Polsce, stawiając na maksymalne otoczenie się językiem w domu, pracy, szkole, w czasie wolnym. Intensyfikacja bodźców znacząco przyspiesza naukę języka, nie tylko angielskiego. Nie sztuką jednak jest uczyć się szybko, a szybko i efektywnie zarazem. Zanurzenie sprzyja nie tylko przyspieszeniu nauki ale również zapamiętywaniu w pamięci trwałej słownictwa, kontekstów, automatyzacji zastosowania języka itp. Tym samym wielu osobom uczącym się angielskiego tak bardzo zależy na nauce przy każdej okazji, nie tylko an zorganizowanym kursie, w czasie lekcji z korepetytorem, czy podczas powtarzania słówek ze słownikiem w ręku. Korzystając z zasad jakie determinują zanurzenie bez przebywania w naturalnym środowisku języka można się uczyć nieświadomie, bawiąc, spędzając miło czas, obcując z ludźmi, zwyczajnie żyjąc. To największy atut tej metody.

 

1 Korzystaj z mediów online

Dzięki sieci internetowej możesz korzystać z radia, telewizji online, jak również filmów i podcastów. Słuchanie radia pozwala przywyknąć do tempa wypowiedzi Brytyjczyków, a także nabyć właściwego akcentu. Oglądając filmy w języku angielskim warto początkowo wspomóc się napisami z tłumaczeniem, z czasem zaś dobierając odpowiednio proste w odbiorze filmy ćwiczyć rozumienie ze słuchu jak i przez kontekst. Ćwicząc słownictwo jak i rozumienie języka angielskiego warto posiłkować się gotowymi podcastami np. z iTunes. Różnorodność tematyczna scenek pozwala przećwiczyć sporą część materiału. To doskonałe ćwiczenie dla ucha. Słuchać podcastów, czy radia możesz przez telefon, jak i wprost z komputera, tak w domu jak i w drodze do pracy, w podróży itd. By wzmocnić stymulowanie mózgu możesz sięgnąć również po prasę angielską, również dostępną online. Portale informacyjne zawierają szereg informacji prasowych na bieżące tematy polityczne, dotyczące wydarzeń kulturalnych, naukowych jak i artykuły lifestylowe. To kolejna z okazji do ćwiczenia języka spędzając czas nie tylko an powtarzaniu i nauce ale również dowiadując się istotnych informacji, relaksując się lekturą czy chociażby słuchaniem muzyki.

 

2 Wykorzystaj zasoby Youtube

Filmy na Youtube są bezpłatne a jest ich całkiem sporo. Możesz oglądać do woli bajki, komedie, seriale jak i produkcje kinowe z napisami lub bez. Prócz tego skorzystać możesz z zamieszczonych w serwisie podcastów, jednak największym atutem Youtube'a są wykłady. Lektorzy prowadzą własne kanały uczące angielskiego. To świetny sposób na podszkolenie języka. Wybór jest duży, od zabawnych krótkich sesji przez dłuższe wykłady na każdym etapie zaawansowania. Youtube to również kopalnia filmików komicznych, zabawnych kręconych przez użytkowników niekomercyjnych. Oglądanie Youtube'a codziennie chociaż przez kilka minut zapewnia kontakt z językiem niczym gimnastyka o poranku.

 

3 Śpiewać każdy może, a jeśli nie to chociaż porozmawiać

Słuchanie muzyki sprzyja nauce angielskiego, jednak dopiero śpiewanie pozwala skutecznie zapamiętać zwroty i słowa. Śpiewać można nie tylko piosenki, ale również listy słówek. Melodia języka sprzyja kodowaniu przez mózg określonych dźwięków. Jeśli jednak nie przepadasz za śpiewaniem warto poświęcić czas na przećwiczenie samodzielnie scenek dyskusji, rozmowy. Samodzielne zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi pozwala na przemyślenie różnych scenariuszy rozmowy. Każda okazja do ćwiczenia konwersacji jest dobra. Jeżeli nie masz możliwości doskonalenia wymowy i swobody wypowiedzi z native speakerami warto nawiązać relacje z osobami uczącymi się i ćwiczyć się wzajemnie. W tej kwestii pomaga internet, bowiem można aktywnie udzielać się na forach online, portalach społecznościowych czy blogach jak i skorzystać z korepetycji przez Skype.


4 Zmień język w obsłudze telefonu, bankomatu, komputera

Wbrew pozorom obsługa w języku angielskim telefonu czy komputera pomaga w zanurzeniu. Ciągły kontakt nawet ze słówkami i komendami znanymi pomaga w automatyzacji myśli w języku angielskim.

 

5 Rozwijaj swoje hobby po angielsku

Bez względu an to co jest twoim hobby warto rozwijać swe pasje w języku obcym. Czytając jak najwięcej po angielsku, słuchając, oglądając i rozmawiając o tym co nas interesuje nie czujemy wysiłku włożonego w rozumienie, jak i naukę nowych słówek. Interesując się przykładowo kulinariami możesz śledzić nowinki modowe czy też zgłębiać tajniki gotowania na parze, bądź składu dietetycznych potraw tłumacząc artykuły branżowe, czy przepisy kulinarne. W tym zadaniu świetną pomocą służą blogi online, których w sieci jest bardzo wiele na każdy temat.

eLearning.jpg


 

6 Aplikacje mobilne

Doskonałą pomocą w nauce angielskiego są różnorakie aplikacje mobilne. Od tych które wspierają orientacje w terenie, wydarzeniach przez te przeznaczone stricte do nauki języka. Zarówno fiszki jak i kombajny kursów językowych świetnie ćwiczą pamięć, znajomość gramatyki i słownictwa. Z wielu aplikacji można nauczyć się idiomów, powiedzeń i zwrotów języka potocznego.

 

7 Lekcje przez Skype i platformy e-learningowe

Naukę języka wspierać mogą nie tylko słowniki online i testy zamieszczone na stronach www ale również kursy językowe online. Ilość kursów i oferta nauki zdalnej jest bardzo obszerna. Jedną z bardziej popularnych, korzystnych cenowo i efektywnych są indywidualne korepetycje przez Skype. Pośród tysięcy lektorów można wybrać zarówno polskich nauczycieli jak i native speakerów.

 

8 Blogi językowe

Śledzenie i aktywne udzielanie się na blogach językowych to wartościowe wsparcie procesu nauczania. Dzięki blogom można poznać kulturę brytyjską, zwroty z języka potocznego, liczne tradycje pochodzenia angielskiego i wiele innych zagadnień jakie nie są poruszane w podręcznikach. Co więcej komentując, czytając komentarze do blogów można poćwiczyć konwersacje.

 

9 Dużo czytaj!

Klasycy nie zawodzą. Lektura w procesie nauczania ma istotne znaczenie. Poza ciekawością wynikającą z fabuły skłania do tłumaczenia. Nie ma lepszego sposobu na zapamiętywanie niżeli samodzielne znalezienie w słowniku znaczenia pasującego do danej sytuacji, zdania, konstrukcji gramatycznej. Nawet jeśli nie rozumiesz większości książki to warto czytać. Być może należy zaniżyć poprzeczkę do krótszych opowiadań, bądź łatwiejszych fragmentów literatury?

 

BBC.gif

 

10 Wyjazd zagraniczny

Jeśli tylko masz taką możliwość wyjeżdżaj jak najczęściej. Angielski jest na tyle popularnym językiem, iż ćwiczyć jego znajomość można nie tylko w Anglii, Irlandii czy USA ale również w krajach, w których nie jest urzędowym ani nie ma zbyt wielu Brytyjczyków. Wakacje w Hiszpanii czy weekend w Szwecji również mogą być owocne w konwersacje w języku angielskim. Wybierając się do Anglii staraj się przebywać jak najwięcej wśród ludzi, rozmawiać z nimi, czytać i oglądać reklamy, bilbordy uliczne, wsłuchiwać się w rozmowy Anglików na przystanku, w sklepie.

 

Wyżej wymienione porady to zaledwie przykłady na to, w jaki sposób możesz sobie pomóc w nauce angielskiego. Ważne, by nie stosować metod i narzędzi nauki wybiórczo a łącznie, tylko wówczas można uzyskać efekt zanurzenia.

 

Autor: Preply Polska, zapraszamy na stronę korepetycje z angielskiego (Warszawa). W Preply można uczy się 12 języków obcych  Zarówno zdalnie jak i np, w Warszawie czy innym mieście gdzie można poznać korepetytora „face to face”.  W racji dużej ilości kursantów i samych mieszkańców w Warszawie jest najwięcej ofert związanych z korepetycjmi z angielskiego i pozostałych 11 języków obcych.

Preply - widok strony głównej.jpg