Finanse 19.06.2019

Przyjazna podatkowość – formularze, dokumenty, druki

Coraz więcej mówi się na temat podnoszenia standardu usług nie tylko na rynku prywatnym, ale również w zakresie usług publicznych oraz obsługi podatników, na przykład przez organy podatkowe i urzędu skarbowe. Cały ten proces można nazwać tak zwaną „przyjazną podatkowością”. Składają się na niego nie tylko działania organów państwowych, ale również nowoczesne usługi proponowane przez przedsiębiorstwa komercyjne. Jak wiec podatnik może ułatwić sobie pracę z podatkami?

E-deklaracje - aplikacje do wypełniania PIT

Jedną z najlepiej znanych opcji są tak zwane e-deklaracje, możliwe do przygotowania w specjalnych aplikacjach do wypełniania PIT przez Internet. Odpowiednie oprogramowanie do wypełniania formularzy podatkowych może przeprowadzić swojego użytkownika przez cały dokument, w intuicyjny sposób wskazując kolejne kroki do wykonania. Tego rodzaju proste w obsłudze narzędzie, pozwala na spokojną pracę na własnym komputerze, tablecie lub smartfonie, z dowolnego miejsca na świecie. Dzięki specjalnym bramkom dokumentów, na końcu pracy swój e-PIT podatnik może przesłać przez Internet. Poprawnie złożona e-deklaracja jest tak samo ważna, jak tradycyjny PIT. Warto jednak pamiętać, że wprowadzając ważne dla siebie informacje finansowe, stanowiące niejednokrotnie dane ściśle poufne, należy korzystać z bezpiecznych programów znanych usługodawców – tak, aby zapewnić sobie oraz swojemu PIT pełne bezpieczeństwo w sieci.

Poradniki i informacje – internetowa baza wiedzy

Szukając odpowiedzi na swoje pytania z zakresu finansów i podatków, podatnicy mogą obecnie korzystać z wielu narzędzi dostępnych już nie tylko specjalistom. W Internecie dostępnych jest obecnie bardzo wiele branżowych artykułów, poradników i odpowiedzi na pytania. Większość z nich umożliwia szybkie wyszukanie informacji zupełnie bezpłatnie. Rekomendowanym jest jednak korzystanie ze źródeł na poważnych (renomowanych) portalach i stronach internetowych i weryfikowanie dat pod daną publikacją – dlatego, że po pierwsze mogą one zawierać błędy, po drugie mogą być po porostu nieaktualne. Jeżeli jakieś zagadnienie wynika bezpośrednio z przepisów, warto aby podatnik po lekturze artykułu sięgnął jeszcze do wskazanych w nim artykułów ustaw i sprawdził, czy nie zostały one znowelizowane.

Druki przelewu – pomoc oprogramowania

Po całej operacji obliczeniowej i deklaracyjnej, podatnikowi zostaje do spełnienia jeszcze jeden obowiązek podatkowy – czyli konieczność zapłaty wyliczonego zobowiązania podatkowego. W tej kwestii wiele osób będzie korzystać z przelewów podatku online, dostępnych przy korzystaniu z niektórych programów do wypełniania e-PIT. Część osób preferuje jednak zapłatę na poczcie lub w kasie. W takim wypadku warto wcześniej przygotować odpowiedni druk przelewu. Wygodnym rozwiązaniem może być skorzystanie z generatorów druków (które udostępniane są również na przykład w Internecie) pomagających w uzupełnieniu druku tak, aby posiadał wszelkie niezbędne informacje do przelewu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, druk przelewu z pewnością będzie czytelny.