News 22.07.2014

PRZYCHODZI STUDENT DO LEKARZA...

Wyprawa na studia to zmiany praktycznie, w każdej dziedzinie życia. Nowa szkoła, miejsce zamieszkania i opieka lekarska. Większość maturzystów wyjeżdża z rodzinnych miast z dala od domu gdzie mama poratuje natychmiastową poradą lub opieką w przypadku choroby.  Student załatwia mnóstwo spraw, jednak czasem zapomina o jednej z najważniejszych - o opiece zdrowotnej. Wybiera się student do lekarza, i co dalej?

 

Wielu studentów nie myśli o chorobie i zabezpieczeniu się w przypadku gdy go taka niedogodność zastanie. Kiedy jest już po fakcie, często nie wiedzą, gdzie mają szukać informacji dotyczących bezpłatnej opieki zdrowotnej. Dlatego tez na własną rękę, dopiero gdy zachorują, szukają jakiegokolwiek rozwiązania. Ostatnią deską ratunku jest wizyta u prywatnego lekarza w najbliższej okolicy. Studenci jednak nie tyle co z lenistwa co z niewiedzy postanawiają odczekać najcięższy moment i wrócić do domu, do swojego lekarza internisty. Niestety rodzi to dodatkowe koszty.

 

Formalności wcale nie są tak zawiłe jak mogłoby się wydawać. Studenci poniżej 26 roku życia pozostają na ubezpieczeniu zdrowotnym rodziców, a więc mogą korzystać bezpłatnie z opieki zdrowotnej. Wystarczy pobrać deklarację ze strony internetowej NFZ, w której dokonuje się wyboru lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Przy pierwszej wizycie u lekarza przedstawia się dokument potwierdzający ubezpieczenie, a może nim być m.in.  druk ZUS lub ZUS ZCNA – czyli dowód zgłoszenia do ubezpieczenia jako członka rodziny bądź też zaświadczenie z zakładu pracy rodzica lub inny dokument potwierdzający opłacanie składek przez rodzica oraz legitymację studencką.

 

Jeśli nie chcemy na własną rękę szukać lekarza pierwszego kontaktu, możemy skorzystać z przychodni studenckich. W Krakowie jednym z miejsc, gdzie studenci mogą skorzystać z bezpłatnej opieki lekarskiej jest  Scanmed. Wystarczy wypełnić deklaracje wyboru lekarza i złożyć ją w dowolnej placówce Scanmed.

Warto pamiętać, że w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia student ma prawo otrzymać pomoc lekarską, także poprzez przyjęcie do szpitala na oddział ratunkowy. Zameldowanie nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia.

Studia to według wielu najlepszy okres w życiu. Szalone imprezy, nowe znajomości i dużo nowych doświadczeń. Wśród jednak licznych zabaw oraz szybkiego biegu życia należy pamiętać o tym aby zadbać o swoje zdrowie. Jak mówi przysłowie – „Przezorny zawsze ubezpieczony”, a zdrowie jest przecież najważniejsze.