Kultura 16.08.2017

Przedstawiamy kolejnych gości Festiwalu Conrada!

Jacek Dukaj – jeden z najbardziej rozpoznawalnych na  świecie twórców literatury fantastycznonaukowej – turecka socjolożka Nilüfer Göle, dziennikarka i biografka Magdalena Grzebałkowska, irańska powieściopisarka Goli Taraghi, amerykański autor ponurych wizji przyszłości Hugh Howey, a także dziennikarz i biograf Wojciech Orliński, prozaiczka Dorota Masłowska oraz Maciej Zaremba Bielawski – reporter mieszkający w Szwecji i piszący po szwedzku – to kolejni twórcy, którzy w październiku odwiedzą Kraków i będą gośćmi Festiwalu Conrada (23-29 października).

 

Jacek Dukaj to jeden z najbardziej znanych na świecie polskich prozaików i twórców literatury fantastycznonaukowej.  Dukaj spolszczył jedno z najsłynniejszych dzieł Josepha Conrada pt. „Heart of Darkness”. Jego przekład –  pod nowym tytułem „Serce ciemności” ukaże się przy okazji tegorocznej edycji festiwalu i będzie pretekstem do dyskusji o aktualności Conradowskiej wizji zła.

 

Turecka socjolożka i publicystka Nilüfer Göle jest autorką książek i publikacji poświęconych kwestiom związanym z islamem i pozycją kobiet w świecie muzułmańskim. W ubiegłym roku ukazała się w Polsce jej książka „Muzułmanie w Europie”, w której bada społeczne tło napięć i konfliktów w Europie na tle religijnym i etnicznym. Przez kilka lat Göle prowadziła w europejskich miastach badania na temat sporów związanych z obecnością muzułmanów w Europie. Na festiwalu opowie o źródłach i przebiegu kluczowych dla współczesnego świata konfliktów kulturowych.

 

Magdalena Grzebałkowska to pisarka i dziennikarka, autorka biografii ks. Jana Twardowskiego oraz Tomasza i Zdzisława Beksińskich. W tej ostatniej, stworzyła wnikliwy i przejmujący portret rodziny Beksińskich, wykorzystując autobiograficzne materiały pozostawione przez Zbigniewa Beksińskiego. Podczas festiwalowej dyskusji opowie m.in. o cenie, jaką trzeba zapłacić za próbę uwiecznienia każdej chwili swojego życia.

 

Hugh Howey – amerykański prozaik, twórca literatury fantastycznonaukowej – w swoich powieściach rysuje obraz świata po katastrofie, w którym niepokój przemienia się w odczuwaną nieustannie grozę. Jest autorem bestsellerowej serii powieściowej „Silos” rozgrywającej się w postapokaliptycznej rzeczywistości, w której ludzkość zmuszona jest do życia w olbrzymich miastach-silosach zakopanych głęboko pod ziemią. Zanim został pisarzem, pracował jako kapitan jachtowy, dekarz i technik dźwiękowy. Pierwszą część swojego cyklu wydał samodzielnie, korzystając z platformy Kindle Direct Publishing korporacji Amazon. W Polsce książka ukazała się w 2013 roku (w tłumaczeniu Marcina Kiszela), a kolejne dwie części w latach 2014 i 2015. Na festiwalu Hugh Howey odpowie na pytania o przesłanki dystopijnej wizji naszej przyszłości. 

 

Dorota Masłowska nieustannie podgląda Polskę i Polaków, przyłapując nas na gorącym uczynku. Jej debiutancka „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” (2001) wydana w przededniu matury autorki, wzbudziła wiele kontrowersji. Uznana za  „pierwszą polską powieść dresiarską”, przyczyniła się do zmiany pokoleniowej na polskiej scenie literackiej i powstania charakterystycznej, kolokwialnej i kolażowej estetyki. Za swoją kolejną książkę „Paw królowej” Dorota Masłowska otrzymała nagrodę Nike. Jest też autorką dwóch dramatów: „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” (2006) oraz „Między nami dobrze jest” (2008). Podczas festiwalowego spotkania z czytelniczkami i czytelnikami Masłowska opowie o tych aspektach naszej polskości, których się wstydzimy i które jednocześnie z uporem pielęgnujemy.

 

Wojciech Orliński – z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarz, publicysta i pisarz, od lat związany z „Gazetą Wyborczą”. Pisze o popkulturze i o społeczno-politycznych kwestiach związanych z nowymi mediami. Jego książkowy debiut ukazał się w 2007 roku i poświęcony był Stanisławowi Lemowi („Co to są sepulki? Wszystko o Lemie”), podobnie jak wydana w tym roku biografia „Lem. Życie nie z tej ziemi”. Dla czytelników Lem to przede wszystkim dzieło: kilkadziesiąt książek największego spośród literackich wizjonerów XX w. Orliński pokazuje, w jak wielkim stopniu twórczość Lema była związana z jego losami i właśnie o tym wyjątkowym splocie życia i opowieści będzie mówił na Festiwalu Conrada.

 

Irańska powieściopisarka Goli Taraghi urodziła się w Teheranie i skończyła filozofię na Drake University w USA. Przed irańską rewolucją wykładała na teherańskim uniwersytecie, po jego zamknięciu wyemigrowała z dwójką dzieci do Paryża. Jest autorką kilkunastu powieści i zbiorów opowiadań, a także książek poświęconych filozofii i literaturze. Jej bohaterowie to zazwyczaj ludzie zawieszeni między tradycją, która wyklucza indywidualność, ale daje oparcie egzystencji, a nowoczesnością, która jest chaotyczna, ale pozwala wybić się na niezależność. Na Festiwalu Conrada weźmie udział w dyskusji na temat społeczeństwa żyjącego w impasie.  

 

Maciej Zaremba Bielawski – reporter mieszkający w Szwecji i piszący po szwedzku – jest doskonale znany publiczności Festiwalu Conrada. Do Szwecji wyemigrował w 1969 roku. Jego głośna książka poświęcona tematowi szwedzkiej eugeniki ukazała się w Polsce w 2011 roku pod tytułem „Higieniści”. W latach 2013-2016 był członkiem jury nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawanej za reportaż literacki. Wraz z żoną, Agnetą Pleijel, przełożył na język szwedzki poezje Zbigniewa Herberta. W 2013 roku wyszła jego książka „Polski hydraulik i nowe opowieści ze Szwecji”. Podczas spotkania z publicznością Festiwalu Conrada opowie o tym, czego możemy dziś oczekiwać od reportera.  

Przypominamy, że swój udział w tegorocznej edycji Festiwalu Conrada potwierdzili już także: Siri Hustvedt, Agneta Pleijel, Adam Hochschild, Wojciech Brzoska, Maria Dąbrowska, a także Frédéric Boyer i Serge Bloch.

 

Więcej o festiwalu: www.conradfestival.pl