News 04.08.2015

Przeczytaj na dobranoc

Mówi się, że przesypiamy jedną trzecią naszego życia, a więc marzenia i koszmary senne stanowią niejako jego integralną część. Niezależnie od tego kim jesteśmy i czym się zajmujemy nasz dzień kończy się bardzo podobnie – wpadamy w objęcia Morfeusza. Czy sny mają dla nas jakieś znaczenie? Czy ich ukryte dno może wnieść coś do naszego życia? Wielu bagatelizuje to o czym śni i czy słusznie?

 

Mimo iż bez snu nie da się żyć, to naukowcy wciąż nie wiedzą dokładnie do czego jest on potrzebny dla ludzkiego organizmu. Przynajmniej częściowo wiadomo, że źródłem snów jest nasz mózg, a ściślej – procesy w nim zachodzące, myśli, które nie dają nam spokoju w trakcie dnia oraz sytuacje i stany których doświadczamy na co dzień. Obrazy, które pojawiają się w trakcie snu to nie tylko nasze pragnienia czy też koszmary. Śnimy także o własnym stanie emocjonalnym poprzez ukazujące się nam przedmioty albo i nawet ludzi.

Ludzie interesują się nimi od zawsze i były one przedmiotem dociekań filozofów, ale nie tylko. Znany nam Sigmund Freud twierdził, że jest to forma wyrażania naszych ludzkich pragnień, które nie mogą znaleźć ujścia w rzeczywistości. Powstało wiele senników, które wydają się być pomocne przy interpretacji snów. Należy szczególnie jednak podkreślić, że jednym z najlepszych interpretatorów snów jesteśmy my sami. Tak naprawdę tylko indywidualne skojarzenia pozwalają zrozumieć marzenia senne.

Korzystanie z senników może być ciekawą zabawą dla tych którzy pamiętają swoje sny o poranku.  Wiele z rzeczy ma różne znaczenie w zależności od tego w jakim pojawiają się kontekście np. świeże kwiaty zapowiadają sukces i szczęście, zwiędłe – niepowodzenie. Wydaje się, że nie jest możliwa jednoznaczna próba rozwikłania tego dlaczego śnimy o konkretnej rzeczy i dlaczego w określony sposób. Wszystko zależy tak naprawdę od tego kim jesteśmy. Każdy z nas inaczej postrzega różne zjawiska i ma inne poglądy na dane kwestie. Jest jednak jedna wspólna cecha dla naszych snów – brakuje w nich praw logiki, które rządzą w naszym świecie. Osoby albo wydarzenia o których dawno nie myśleliśmy nagle pojawiają się w snach, a czas i przestrzeń nie odgrywają tutaj głównej roli.

Sen to dla nas chwila odpoczynku po ciężkim dniu w pracy i pewnie nie jeden z nas chciałby w trakcie jego trwania robić rzeczy o których od dawna marzy. Wystarczy opanować pewne techniki i wyrobić pewne nawyki aby nauczyć się świadomego snu (LD). Podobno nie jest to trudne, ale czy skuteczne? Trzeba spróbować aby się o tym przekonać. Pewnie w jakimś stopniu tak, jeżeli poświęci się swój czas i zaangażowanie to na pewno uzyska się jakąś, choć minimalną kontrolę nad własnym snem. O ile sen świadomy uważany jest za bezpieczny, o tyle podróże astralne, inaczej mówiąc – podróże poza ciałem (OOBE) budzą większe wątpliwości.

 

Niezależnie od tego czy to o czym śnimy odgrywa w naszym życiu jakaś rolę, sam w sobie sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jest to czas, kiedy organizm ma możliwość zregenerowania się i zebrania niezbędnej energii. Każdy też śni, choć nie wszyscy pamiętają kolejnego ranka gdzie odpłynęli w krainie snów.