Kultura 16.10.2014

PROGRAM IV IMPROFEST  

KRAKÓW

13.11 (czwartek)

 

19.00 „Open improv” – Artefakt Cafe

Wstęp wolny

 

„Open improv” to wspaniała okazja dla wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił w improwizacji.

W tym otwartym dla publiczności spotkaniu, każdy będzie mógł wejść na scenę i pobawić się improwizowanymi grami. Idealna okazja dla fanów improwizacji, dla początkujących kabareciarzy, dla wszystkich kreatywnych śmiałków, marzących o tym, by zabłysnąć na scenie.

 

14.11 (piątek)

 

18.00  „IMPROFEST - PIĄTEK” – CK Rotunda

Bilety: 25/35/60zł (ulg/norm/vip)

 

„Ja Cię IMPRO, a Ty śpisz” – So Close (Kraków), Tubajfor (Kraków)

 

„Ja Cię IMPRO, a Ty śpisz!”

To historia zwykłej rodziny pokazana w niezwykły sposób. Widzowie będą mogli zobaczyć cztery akty i cztery różne formy improwizacji, pokazujące rodzinną tragikomedię, w której nie zabraknie emocji, różnorodności form, masy śmiechu no i oczywiście czystej improwizacji. Każdy fan impro znajdzie tu coś dla siebie. W czterech aktach zobaczycie zarówno gry impro, jak i długie formy improwizacji scenicznej - taki miks gwarantuje świetną, mocną historię i masę dobrej zabawy, tym bardziej, że „Ja Cię IMPRO, a Ty śpisz!”, to forma powstająca dzięki współpracy dwóch krakowskich grup: So Close i Tubajfor. 

 

Tubajfor - krakowska grupa impro

Nadajemy sens rzeczom dziwnym oraz pozbawiamy sensu rzeczy normalne! Grupa Impro "Tubajfor", to szczęśliwa ósemka osób, które w improwizacji uwielbiają trzy rzeczy: mocne historie, długie formy impro oraz eksperymenty sceniczne. Owocuje to dużą ilością autorskich form impro, niepowtarzalnych spektakli i wciągających historii, które na długo zapadają w pamięć.

 

So Close to krakowska grupa, która łącząc esencję improwizacji teatralnej z zabawą i nutą fantazji, tworzy niepowtarzalne spektakle. Nikt nie spodziewa się, co za chwilę zobaczy na scenie. Mowa tu zarówno o widzach, jak i o samych improwizatorach. Uwielbiają zaskakiwać się nawzajem, co prowadzi do wielu zabawnych, acz często pouczających zwrotów akcji, w których każdy może znaleźć odzwierciedlenie swojej codzienności. Improwizacja serwowana na sposób „So Close” cechuje się błyskotliwym humorem, wartką fabułą i fascynującym światem przedstawionym. Jednym słowem - teatralna energia w czystej postaci.

 

„Mikser” – Teatr Improwizowany wymyWammy (Bydgoszcz)

 

„Mikser”

Garść pomysłów, marynowanych w inspiracjach publiczności, łączymy z błyskotliwym skojarzeniem, siecią powiązań i nawiązań. Mieszamy z pokładami podświadomości i polewamy masą energii. Przemierzamy szlaki dzikiej jaźni, wnikamy w Waszą wyobraźnię, dajemy się ponieść instynktom! Miksujemy krótkie i nieco dłuższe formy. Nie boimy się też śpiewać! Częstujemy Was i wspólnie kosztujemy smakowite, nieopowiedziane nigdy wcześniej historie, orzeźwiając się waszym chichotem i chwilami zaskoczenia. Celebrujemy proces współtworzenia z Wami przepięknych i niezwykłych światów.

 

Teatr Improwizowany wymyWammy - 6 kobiet, 6 bomb energetycznych!

wymyWammy to pierwszy i wciąż jedyny Teatr Improwizowany w Bydgoszczy. Babska, nieposkromiona natura, dzika wyobraźnia i elektryzująca energia to nasz atut i znak rozpoznawczy. Tworzymy spontanicznie, bez scenariusza, reagując na nieprzewidywalne, niczym nieskrępowane sugestie widzów. Poszerzamy granice teatru i rozprzestrzeniamy impro zapał. Przyjdźcie, wyreżyserujcie nasz występ i odkryjcie urok improwizowania!

 

„Restart” - AD HOC (Kraków)

 

„Restart”

Autorski spektakl improwizowany, zbudowany wokół jednej, powtarzającej się scenki będącej punktem wyjścia do niezliczonej ilości nowych opowieści. Któż z nas nie chciałby móc choć raz w życiu krzyknąć „Restart”? My robimy to na scenie wielokrotnie, wraz z publicznością testując różnorodne ścieżki, do których prowadzi nas jedno miejsce startowe.

 

Grupa AD HOC powstała w październiku 2008, jest więc jedną z pierwszych w Polsce grup zajmujących się improwizacją teatralno-kabaretową.  Grupa ma w swoim repertuarze zarówno krótkie, jak i długie formy impro – wszystkie tworzone są na scenie na żywo, bez scenariusza, w oparciu o sugestie publiczności i nieograniczoną wyobraźnię improwizatorów.

 

23.00 „Dyktaturka” –  CK Rotunda

Wstęp wolny

 

„Dyktaturka” to autorski spektakl wrocławskiej Improkracji, która przejmie władzę nad wszystkim co wydarzy się na scenie. Dyktatorów będzie kilku… Każdy z nich będzie chciał pokazać swoją władzę i postawić improwizatorów w sytuacjach bez wyjścia. Czy któryś z dyktatorów okaże serce? Zapraszamy na nocne improwizacje!

 

15.11 (sobota)

 

18.00 „IMPROFEST - SOBOTA” – CK Rotunda

Bilety: 25/35/60zł (ulg/norm/vip)

 

„Zak & Sara”- Simone Schwegler, Gerald Weber (Szwajcaria)

 

ZAK & SARA

Dwuosobowy format „Zak and Sara” wywodzący się z grupy improwizacyjnej “Harri Olli” i powstały z inspiracji piosenką Bena Foldsa został przygotowany specjalnie dla Simone Schwegler i Geralda Webera. Spektakl ukazuje na scenie relacje dwójki bardzo dobrych przyjaciół, którzy otwarcie bawią się stworzonymi sytuacjami i przetwarzają odkryte motywy w opowieści krążące wokół relacji międzyludzkich. Rezultatem jest niezwykła teatralno-komediowa podróż w czasie i przestrzeni będąca jednocześnie opowieścią o przyjaźni i związkach.

Spektakl w języku angielskim.

 

ZAK & SARA

Harri Olli's two person format Zak & Sara inspired by the song by Ben Folds is a duo show specially developed for Simone Schwegler and Gerald Weber. It puts the relationship issues of two best friends on stage. They explore the situations with the greatest deal of honesty possible and transfer the found theme into stories which emerge along side of the friends. This creates an outstanding theatrical and comedic experience across time and space dimensions about friendship and relationships.

 

SIMONE SCHWEGLER

Znana z wielkiego temperamentu scenicznego Simone Schwegler jest dyrektorem artystycznym “Harri Olli” oraz teatru “anundpfirsich” – dwóch najbardziej popularnych grup improwizatorskich w Szwajcarii. Interesuje się głównie długimi formami oraz improwizacją teatralną, co widać w jej scenicznym stylu: skupionym na geście i emocjach, teatralnym i urokliwym. Simone występuje i prowadzi warsztaty w Europie i Ameryce, poza tym jest zatrudniona w Keith Johnstones Loose Moose Theatre w Calgary (Kanada). Jest doświadczoną i pełną pasji trenerką impro i aktorstwa, uczy między innymi improwizacji, teatru fizycznego, technik aktorskich, storytellingu, budowania postaci i improwizowanego tańca. Jest także nauczycielem dramy oraz dyrektorem różnorodnych projektów teatralnych i improwizowanych. 

 

GERALD WEBER

Gerald– pół-Niemiec pół-Amerynanin, jest aktorem, reżyserem i trenerem. Pracuje jako dyrektor artystyczny grupy Harri Olli oraz jako dyrektor metodyczny teatru anundpfirisch – są to dwa najbardziej znane teatry impro w Szwajcarii. Gerald studiował teatr i improwizację przez wiele lat i w wielu miejscach, między innymi w iO w Chicago, w Calgary wraz z Keithem Johnstonem oraz we Włoszech (Comedia dell’Arte). Stworzył kilka własnych formatów, prowadził szkolenia z impro, teatru i aktorstwa w całej Europie, w Kanadzie oraz w USA.

 

 „Partyturka” - Teatr Improwizowany Improkracja (Wrocław)

 

"Partyturka"

Spektakl „Partyturka” to seria improwizowanych scen, które są luźno inspirowane muzyką wybraną przez publiczność. Przynieście na spektakl lub wyślijcie na improkracja@gmail.com swoje propozycje, które stworzą nam w głowach obrazy i tym samym popchną nas do odegrania scen.

 

Teatr Improwizacji IMPROKRACJA to jedna z najprężniej działających grup impro na Dolnym Śląsku. W repertuarze znajdują się autorskie, długie formy fabularne, krótkie gry oraz  eksperymentalne wynalazki, które ciężko zakwalifikować. Grupę tworzą aktorzy teatralni, kabareciarze oraz kobieta mim - wszystkich łączy improwizacja.

 

„Czech Impro All Stars” vs „Gwiazdy Polskiego Impro” – impro mecz Czechy – Polska

 

Mecz Polska Czechy to wyjątkowe wydarzenie, które rozegra się na rotundowym, scenicznym stadionie. Eksportowa drużyna prosto zza południowej granicy nazwana dumnie All Stars Czechy zmierzy się z polską reprezentacją złożoną z przedstawicieli wszystkich grup występujących na naszym festiwalu. W rolę sędziego wcieli się niezastąpiona i wymagająca publiczność. Nie przegapcie pierwszego w Rotundzie pojedynku na żarty po polsko-czesko-angielsku. To będzie niezapomniane przeżycie!

 

Czech Impro All Stars” to oficjalna reprezentacja Czeskiej Ligi Impro, która została założona w 2002 roku w Pradze. Liga nawiązuje do tradycji meczy impro rozpowszechnionej w Quebecu w latach siedemdziesiątych przez Y. Leduca i R. Gravela.

Czeska Liga Impro przejęła podstawowe zasady zagranicznych meczy impro, gdzie dwie drużyny pojedynkują się ze sobą na improwizacyjne zadania, oparte na sugestiach publiczności, która potem wybiera zwycięzcę. To osobliwe połączenie dwóch światów – teatru i sportu - wymaga grania ze sobą, a nie przeciw sobie.

W Czechach istnieje 27 drużyn, z czego najbardziej doświadczone wchodzą w skład „Czech Impro All Stars”. 

 

23.00 „Psychoimpro – Dom Strachów” – CK Rotunda

Bilety: 15 zł

 

Porzućcie nadzieję na sens. Rozum zostawcie za drzwiami. Improwizatorzy ze wszystkich grup zapraszają na nocną przechadzkę po improwizacyjnym Domu Strachów.. Będzie mrocznie i surrealistycznie... Nie odpowiadamy za urazy psychiczne powstałe w wyniku obcowania z wytworami naszych nocnych wcieleń. Weźcie ze sobą latarki… Wstęp dla osób pełnoletnich o silnych nerwach.

 

16.11 (niedziela)

 

18.00 „IMPROFEST - NIEDZIELA” – CK Rotunda

Bilety: 25/35/60zł (ulg/norm/vip)

 

„s01 e01” – ŻBIK (Białystok)

 

"s01 e01"

Pomysł na program wziął się z zainteresowań Żbików, którzy namiętnie oglądają wszelkiej maści seriale. A skoro oglądają, to pewnie i zagrać dadzą radę. Zapraszamy na dziwny mariaż serialowych schematów z improwizacyjną swobodą. Kto będzie bohaterem? Co będzie jego celem? Czy serial odniesie sukces czy skończy się po pierwszym sezonie? Tego nie wiemy, dowiemy się dopiero, będąc na scenie.

SPOILER: Serial realizowany z udziałem żywej publiczności ;)

 

ŻBIK to grupa kilku młodych ludzi zajmujących się improwizacją (a jakże!) kabaretową. Zajmują się nią tak już od 2010 roku, czyli - jak na standardy polskich grup impro - są w mocno średnim wieku. Jednak w żbiczych latach cztery to niewiele. ŻBIK wciąż jest młody, dziki i troszkę nieopierzony, może dlatego, że to wciąż jedyna białostocka grupa impro. To samoucy, powłasnobłędowcy i poszukiwacze własnych technik imprania. Raz na jakiś czas wpadną na kogoś, kto ich ukierunkuje i popchnie w dobrym kierunku. Lecą wtedy bezwładnie przed siebie, obijając się o kanty stołów, odsłuchy i sprzeczne opinie. Jednak ciało ruszone raz, rusza się cały czas - i tak właśnie, robiąc po jednym kroku do tyłu i po dwa do przodu i ŻBIKom udaje się czasem gdzieś zajść i coś osiągnąć. W zeszłym roku była to nagroda publiczności na Festiwalu Sportów Teatralnych 321impro, a w tym roku - udział w najwspanialszym festiwalu impro w kraju - krakowskim Improfescie! :)

 

„Ping pong” - Peleton (Gdańsk)

 

PING PONG

To spektakl, który w metaforyczny sposób opowiada o wewnętrznych doświadczeniach szamanów z różnych województw. Z naciskiem na "metaforyczny", bo wydarzenia na scenie mogą wskazywać coś zupełnie innego. Wszak to impro i nie wiadomo, co będzie.

Tytuł odnosi się do połączenia dynamiki i delikatności - piłeczka pingpongowa może być zadziornie i szybko pieprznięta przez paletkę, jednocześnie może też zostać łatwo zmiażdżona przez najdrobniejsze nawet palce. Oczywiście symbolizuje to relacje, które budujemy na scenie.

W naszych spektaklach lubimy zgony - bez dobrego zgonu nie ma Szekspira, a aspirujemy wysoko - oraz seks, co widać głównie pod koniec przedstawień (oczywiście w sensie teatralno-metaforycznym).

Jeśli na minutę przed wejściem na scenę zdecydujemy się zmienić tytuł spektaklu, to się nie zawahamy. Także ten...

 

PELETON

Jedziemy z Trójmiasta.

Peleton trzyma się w grupie i zapomniał o wyścigu. Jedzie odcinkiem specjalnym i podziwia widoki. Raz się jedzie pod górę, napinając impromięśnie, a raz spływa w dół, aż poszum widowni miło łechce dusze.

Improwizujemy długie formy, wydziwiamy, lubimy poważne momenty, a czasem nie korzystamy z sugestii, bo tak chce Los.

Ewa Czernowicz, Karolina Rucińska i Małgorzata Tremiszewski oraz Jakub Śliwiński, Hubert Świątek i Wojciech Tremiszewski - od razu widać, że to jest jakaś numerologia w składzie, czy jakieś zderzenie urody i łapserdactwa. A piąty od lewej jest pianistą.

Naszym najważniejszym odkryciem jest to, że impro jest falliczne - od fal - raz idzie ku szczytom, raz wali się w dół. Też tak macie?

 

„Wielki impro finał”- AD HOC, Improkracja, Peleton, wymyWammy, ŻBIK oraz Abelard Giza

 

O Wielkim Finale wiemy, że będzie Wielki, choć jego szczegóły owiane są na razie tajemnicą. Po uchyleniu jej rąbka widzimy głowę Abelarda Gizy – wszechstronnego i wyjątkowo utalentowanego artysty polskiej sceny kabaretowej – który zgodził się wziąć udział w tym tajemniczym przedsięwzięciu. Prócz niego na scenie pojawią się przedstawiciele wszystkich grup biorących udział w festiwalu. Wszyscy już teraz zacierają ręce na myśl o czekającym ich wyzwaniu – spodziewajcie się wyjątkowego, improwizowanego spektaklu, który na pewno zapadnie Wam w pamięć.

 

22.00  „Koncert dla 1 widza” –  CK Rotunda

Bilet: 1000zł

 

Godzinny koncert improwizacji dla jednej osoby. Widz, który zdecyduje się nabyć bilet na ten koncert, spędzi go na wygodnym fotelu, popijając szampana i jedząc winogrona. Koncert ten nie będzie rejestrowany, więc widz, który się na niego zdecyduje, zobaczy niepowtarzalny spektakl. Do mieszczącej pół tysiąca osób Rotundy wpuszczona zostanie tylko ta jedna osoba (szczęśliwy nabywca może zaprosić osobę towarzyszącą). Grupy zaprezentują swoje najbardziej popisowe numery. Koncert życzeń dla… Ciebie? – zapraszamy na ImproFest!

 

 

21.11 (piątek)

 

19.00 „Polsko-niemieckie improwizacje teatralne” – improwizowany spektakl w trzech językach – Klub Żaczek

Bilety: 5 zł

 

10 dni, 10 Polaków i 10 Niemców - 1 improwizacja

Uczestnicy wymiany studenckiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytet Zagłębia Rury będą grali w trzech językach: po polsku, niemiecku i angielsku w sercu kultury studenckiej – Klubie Studenckim Żaczek. Będzie to także wyzwanie dla publiczności, która wspólnie zadecyduje czy ma to być szalona komedia, smutny dramat czy też porywający musical.

Ponad bariery językowe i kulturalne aktorzy będą wspinać się na wyżyny swoich możliwości grając każdą scenę na żywo oraz pod dyktando publiczności. W tym show wszystko jest możliwe. A wyczekiwanymi słowami będą: 3, 2, 1 Impro!

 

Karnet:

(obejmuje koncerty: Improwizacje kabaretowe – Niepołomice, IMPROFEST - PIĄTEK, IMPROFEST - SOBOTA, IMPROFEST – NIEDZIELA, Psychoimpro – Dom Strachów, Polsko-niemieckie improwizacje teatralne)

Ulg/norm/vip*: 69/ 99/ 149zł

 

* - VIP- pierwsze rzędy w CK Rotunda

 

NIEPOŁOMICE

12.11 (środa) 19.00 MCDiS – „Improwizacje kabaretowe” – AD HOC, So Close, Tubajfor

Bilety: 10zł (przedsprzedaż)/ 15zł (w dniu występu)

 

Krakowskie grupy: AD HOC, Tubajfor i So Close zapraszają na wieczór naszpikowany krótkimi formami impro – grami i piosenkami rozsławionymi przez program  „Whose Line is it Anyway”. Każdy spektakl składa się z około 15 różnorodnych improwizowanych form, w których bohaterowie, miejsca i czasy akcji zmieniają się jak w kalejdoskopie. Kalejdoskopem tym kręcą nie tylko aktorzy, ale i publiczność biorąca aktywny udział w przedstawieniu i mająca pełne prawo do decydowania o tym, co wydarzy się na scenie.

 

Efekt? Abstrakcyjny humor, sceniczne szaleństwo i zwroty akcji szybsze niż samochody Jamesa Bonda! Przyjdź i zasiądź z nami w szalonym, improwizowanymi rollercoasterze!

 

TARNÓW
13.11 (czwartek) 19.00 TCK – „Wieczór Komedii Improwizowanej” Grupa AD HOC

Bilety:15zł (przedsprzedaż)/ 20zł (w dniu występu)

 

„Wieczór Komedii Improwizowanej” to dobrze znany tarnowskiej publiczności spektakl składający się z krótkich improwizowanych gier i piosenek. W trakcie przedstawienia nieokiełznanym w tworzeniu żartów improwizatorom wtórować będzie niezawodna widownia, decydująca o miejscach akcji, postaciach i relacjach między nimi, o emocjach i nastrojach panujących na scenie, czy też o głównych wątkach tworzonych na bieżąco skeczów. Fantazja widzów i doświadczenie improwizatorów ujęte razem w bardzo giętkie i luźne ramy stworzą unikalny spektakl, na którego powstanie każdy może mieć wpływ.

 

Grupa AD HOC powstała w październiku 2008, jest więc jedną z pierwszych w Polsce grup zajmujących się improwizacją teatralno-kabaretową.  Grupa ma w swoim repertuarze zarówno krótkie, jak i długie formy impro – wszystkie tworzone są na scenie na żywo, bez scenariusza, w oparciu o sugestie publiczności i nieograniczoną wyobraźnię improwizatorów.