Kariera 03.01.2017

Praca i kierunki rozwoju dla początkującego programisty 

Polska branża IT rośnie w siłę. Rozwój technologii spowodował, że coraz więcej aspektów życia rozgrywa się w sieci. Osobami, które to umożliwiają są programiści - jedni z najbardziej rozchwytywanych specjalistów IT. Dzięki rosnącej konkurencyjności technologicznej, rynek pracy stoi przed programistami otworem.

 

Programista – specyfika zawodu

Praca programisty polega na tworzeniu oraz przygotowaniu do wdrożenia aplikacji, przy wykorzystaniu istniejących algorytmów, struktur danych, wybranego języka oraz środowiska programistycznego. Jednym z podstawowych narzędzi w rękach programisty jest język programowania, czyli język znaczników, komend i poleceń, dzięki któremu można tworzyć programy, aplikacje, gry, systemy operacyjne, strony www, itp. Przy wyborze specjalizacji z danego języka programowania warto zorientować się, na co jest największe zapotrzebowanie na rynku. Aby przeprowadzić wstępny research, dobrze zasięgnąć porady od doświadczonych kolegów z branży, przeglądać aktualne oferty pracy lub skorzystać z narzędzi internetowych, które zajmują się monitoringiem aktualnych trendów.

 

Gdzie szukać pracy?

Programista może szukać w przedsiębiorstwach, firmach oraz instytucjach, które zajmują się tworzeniem lub modernizowaniem programów lub systemów komputerowych. Dopiero po zdobyciu doświadczenia, można szukać pracy jako freelancer, który realizuje wybrane przez siebie projekty na zlecenie.

Początki zawodowej kariery zaczynają się zazwyczaj od pracy na stanowisku młodszego programisty. Zdobycie doświadczenia sprawia, że z biegiem czasu będziesz mógł zaangażować się w najatrakcyjniejszy dla siebie projekt. Jedno jest pewne - specjaliści z branży IT nie muszą martwić się o brak pracy i zarobki. Zapotrzebowanie na ich usługi stale rośnie.

Podczas ubiegania się o pracę warto zwrócić uwagę na profesjonalnie przygotowane CV, które warunkuje szanse na otrzymanie pracy marzeń. Wszystkie zawarte w powyższym dokumencie informacje powinny być zgodne z prawdą. Warto podkreślić w nim swoje mocne strony oraz dotychczasowe osiągnięcia zawodowe. Dobrze zadbać także o profile w mediach społecznościowych, które specjalizują się w kontaktach zawodowo-biznesowych. Warto podkreślić profesjonalizm i posiadane umiejętności oraz zaprezentować siebie jako kandydata, który jest godny zaufania.

 

Liczy się rozwój

Każdy, zarówno początkujący, jak i doświadczony programista, powinien nieustannie się dokształcać. W tym zawodzie konieczne jest uczenie się nowych funkcji i bibliotek, algorytmiki struktur danych, nowych języków, narzędzi ułatwiających programowanie oraz metod rozwiązywania problemów programistycznych. Warto zaznaczyć, że programista ma możliwość rozwoju w różnych obszarach merytorycznych. Zawodowe kwalifikacje warto podnosić poprzez uczestnictwo w szkoleniach, konferencjach naukowych lub kontynuowanie nauki na studiach podyplomowych. Warto pamiętać, że z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na aplikacje mobilne, z tego względu warto wyspecjalizować się w ich opracowywaniu.

Młodzi programiści, którzy chcą się zmierzyć z innymi specjalistami ze swojej branży, mogą spróbować swoich sił na różnego rodzaju konkursach (np. DigITal Banking 2016). Tego rodzaju współzawodnictwo nie tylko aktywizuje środowisko programistyczne, ale także zachęca do zdobywania nowej wiedzy oraz dzielenia się nią.

 

Jesteś początkującym programistą i szukasz pracy albo myślisz o nawiązaniu współpracy ze specjalistami z branży IT? Aktualne oferty znajdują się na: http://oferia.pl/zlecenia/programowanie-it/programowanie.