Finanse 09.01.2019

Pożyczka na święta - jak spełnić marzenia o wyjątkowych prezentach, zagrożenia związane z zadłużaniem się

Jedna z firm pożyczkowych w Polsce w 2017 roku wykonała badania dotyczące zaciągania pożyczek na przygotowanie Świąt Bożego Narodzenia. Jak się okazało, tylko co 10. osoba deklaruje wzięcie na ten cel kredytu i pożyczki. Jeśli już decydujemy się na takie rozwiązanie finansowe, powinniśmy wiedzieć, na jakie kwestie należy zwrócić szczególną uwagę - zarówno przy wyborze pożyczki, jak i podpisywaniu umowy pożyczkowej.
 

Ile wydamy na święta?


Jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia firma doradcza Deloitte przygotowuje coroczny raport na temat wydatków polskich rodzin na organizację świąt. Podobne raporty są opracowywane przez Deloitte również dla Belgii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Portugalii, Rosji, Wielkiej Brytanii i Włoch.
Raport pokazał, że Polacy planują wydać na tegoroczne święta średnio 1168 zł, czyli o połowę mniej niż mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Tym samym jednak Polacy wydadzą na święta o 5,8 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Skąd wziąć pieniądze na pokrycie takich wydatków świątecznych?


Pokrycie kosztów świątecznych


W większości przypadków Polacy będą realizować wydatki na święta Bożego Narodzenia z oszczędności i z bieżących dochodów. Tylko około 10 proc. z nas w tym celu zaciągnie pożyczkę. Niemniej w firmach pożyczkowych grudzień jest gorącym okresem uruchamiania promocyjnych ofert szybkich pożyczek chwilówek.
Zanim jednak w ogóle zdecydujemy się na zaciągnięcie jakiejś pożyczki, powinniśmy przeanalizować swoje finanse. Musimy mieć pewność, że będziemy w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie w terminie wskazanym w umowie pożyczkowej. W przeciwnym wypadku w ogóle nie powinniśmy brać pod uwagę możliwości zaciągnięcia chwilówki. Brak spłaty w terminie spowoduje, że pożyczkodawca nałoży na nas odsetki za zwłokę i kary pieniężne, a tego wolelibyśmy bez wątpienia uniknąć.

 

Uwaga na haczyki

 

Kiedy jesteśmy przekonani, że np. po nowym roku otrzymamy premię lub po prostu będziemy mieli mniej wydatków, zaciągnijmy pożyczkę na świąteczne wydatki. Możemy z niej zrealizować dowolne cele, łącznie z zakupem wymarzonych prezentów dla najbliższych.
Przed podpisaniem umowy pożyczkowej powinniśmy pozyskać co najmniej kilka ofert pożyczki świątecznej czy w ogóle pożyczki gotówkowej. Wówczas zyskamy bazę do porównywania propozycji pożyczkowych. Przeanalizować powinniśmy warunki, na jakich firma pożyczkowa chce nam udzielić pożyczki. Nie możemy opierać się przy tym tylko na wysokości oprocentowania nominalnego, ponieważ nie jest to jedyny koszt, jaki poniesiemy w związku z pożyczką. Lepiej jest zwracać uwagę na RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania, odzwierciedlającą stopę roczną rzeczywistych, całościowych kosztów pożyczki. Dobrze jest też porównywać oferty pożyczek pod względem całkowitego kosztu kredytowania i całkowitej kwoty do zapłaty.
Dobrym wyborem może być pierwsza bezpłatna pożyczka, dla nowych klientów, przy której spłaca się do firmy pożyczkowej dokładnie taką samą kwotę, jaką się pożyczyło. Uwaga! To oferta, w której dotrzymanie terminu spłaty determinuje to, czy RRSO pożyczki będzie zerowe.

 

 

Artykuł powstał we współpracy z Pozyczkolog.pl