Podróże 27.10.2014

PORTUGALIA DLA CIEKAWYCH, CZYLI ŚLADEM WIELKICH PODRÓŻNIKÓW

Ich wyprawy i odkrycia są dla wielu z nas inspiracją i zachętą do podróżowania. Znani żeglarze, którzy przed wiekami wyznaczali nowe szlaki, dziś są dla nas bohaterami. Podążając ich śladem, wcześniej lub później trafimy do Portugalii. Dlaczego właśnie tutaj?

 

Portugalia: kraj otwarty na morze

Dostęp do morza oraz warunki idealne do tego, by rozpoczynać tu dalsze wojaże to czynniki, dzięki którym już przed wiekami Portugalia stała się rajem dla podróżników. Polityka jej władców, a w szczególności Henryka Żeglarza, pozwoliła z kolei na realizację wielu odważnych planów. Dziś wielu z nas podąża śladami Magellana i innych wielkich żeglarzy. W poznawaniu historii wielkich wypraw pomagają nam znani organizatorzy, np. Rainbow Tours oferuje wakacje w Portugalii, w czasie których można zajrzeć m.in. do Lizbony i słynnego Belem. Ten ostatni punkt jest dla miłośników podróży najważniejszy. Dlaczego?

 

Belem: „stolica” dawnych żeglarzy

Portowe Belem dla dawnych żeglarzy było miejscem wyjątkowo ważnym. To najciekawsze przedmieście Lizbony oraz jeden z najbardziej popularnych punktów na mapie Portugalii. O jego popularności decyduje przede wszystkim położenie geograficzne oraz wspaniała przeszłość. Tu, w pobliżu ujścia rzeki Tag do Atlantyku, zaczynali swe wyprawy najważniejsi podróżnicy i odkrywcy w dziejach świata. Port w Belem zadecydował o tym, że Portugalia w dobie wielkich odkryć awansowała do roli morskiej potęgi. Dziś Belem przyciąga głównie turystów, dla których najważniejszą atrakcją w trakcie pobytu w Portugalii jest zobaczenie miejsc, które zadecydowały o wysokiej pozycji tego kraju w dawnym świecie.

 

O wyjątkowości Belem i ogromnym znaczeniu tej portowej dzielnicy przypomina tu wiele obiektów. Jednym z tych najbardziej znanych jest pomnik odkrywców. Upamiętnia on przede wszystkim Henryka Żeglarza, choć i Ferdynand Magellan, i Vasco da Gamma znaleźli tu dla siebie miejsce. Wieża Belem to kolejna atrakcja oraz cenny zabytek. Wzniesiona w początkach XVI stulecia, budowla ta jest jednym z ciekawszych obiektów militarnych na terenie całej Portugalii. Została wpisana na listę UNESCO, może się pochwalić potężnym składem na broń oraz stanowiskiem na kilkanaście armat. Jej forma to najlepszy dowód na to, jak ważną rolę odgrywał w XVI wieku port w Belem. W tej dzielnicy czeka też ważny zabytek sakralny, który również ma związek z wielkimi podróżnikami. To klasztor hieronimitów, wzniesiony jako wyraz wdzięczności za udaną podróż Vasco da Gamy do Indii. Nagrobek tego żeglarza jest zresztą jednym z najważniejszych obiektów w tym klasztorze, który także znalazł dla siebie miejsce na liście UNESCO.

 

Portugalia, a w szczególności Belem, to idealny kierunek wakacyjnej wyprawy dla każdego, komu marzy się przygoda połączona z odkrywaniem historii wielkich wypraw oraz podziwianiem wspaniałych widoków. Dla tych, którzy chcą wypoczynek nad morzem połączyć ze zwiedzaniem wyjątkowo pięknych zakątków, Portugalia z pewnością okaże się doskonałym miejscem na wakacje.