Finanse 26.03.2018

Pomnażanie swoich oszczędności za pomocą funduszy?

Inwestowanie to nie łatwa sprawa. Zdają sobie z tego sprawę wszyscy, którzy kiedykolwiek myśleli o pomnożeniu swoich pieniędzy w taki właśnie sposób. By skutecznie inwestować w fundusze inwestycyjne musimy przestrzegać kilku prostych reguł, które przybliżą nas do osiągnięcia wyznaczonego celu.

 

Eksperci przede wszystkim zalecają spokój. Emocje to zły doradca, a gdy chodzi o pieniądze – wręcz tragiczny. Pod ich wpływem nie należy podejmować żadnych decyzji dotyczących pieniędzy, a zwłaszcza inwestycji w fundusze inwestycyjne. Nawet jeśli o jakiejś spółce jest głośno w mediach, mówi się o niej wiele dobrego lub co chwila pojawia się na portalach branżowych – to jeszcze nie powód, by w nią zainwestować. Rozsądek przede wszystkim.

 

Najlepszym lekarstwem na emocje w inwestowaniu są wyniki spółek i całych funduszy. Te wyniki powinniśmy sprawdzać nie tylko w odniesieniu do kilku minionych miesięcy, ale raczej lat. To pomoże nam podjąć racjonalną decyzję, która przyniesie zysk. W przeciwnym wypadku może się okazać, że zainwestowaliśmy w coś modnego, ale niestety przynoszącego stratę. 

Warto również pamiętać o tym, że fundusze inwestycyjne różnią się i to sporo, od innych form inwestowania. Lokata bankowa jest najbezpieczniejszym typem inwestycji, ale trudno się spodziewać – to efekt niskich stóp procentowych – po niej wysokich zysków. W zależności od poziomu inflacji oraz stóp procentowych może się nawet okazać, że wpłacenie pieniędzy na lokatę bankową zakończy się de facto tym, że ich realna wartość spadnie, a zatem poniesiemy stratę. Z zapowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej wynika, że ten stan rzeczy potrwa przynajmniej do połowy 2019 roku, bo dopiero wówczas Rada zastanowi się nad podniesieniem stóp procentowych.

 

Można również inwestować w obligacje skarbowe, które także należy uznać za bezpieczny rodzaj inwestycji, choć zysk, jaki możemy tu osiągnąć również jest niewielki. Po obligacje często sięga się w czasach kryzysu, wierząc, że państwo, które jest ich gwarantem, nie upadnie i będzie w stanie je wypłacić z niewielkim zyskiem dla inwestującego.

Trzeci rodzaj inwestycji to właśnie fundusze inwestycyjne – tu możemy wybrać między bardziej ryzykownymi inwestycjami, ale zapewniającymi wyższy zysk lub potencjalnie mniej zyskownymi, za to pewniejszymi. Cokolwiek byśmy wybrali, należy pamiętać na co zbieramy pieniądze, kiedy będziemy ich potrzebować oraz opierać się na wynikach, nie emocjach.