Kultura 30.03.2015

Polki zostawiają swoją kobiecość na desce od prasowania

W większości polskich domów to ciągle kobieta musi dbać o porządek czy gotowanie. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej (Raport nr BS/30/2013), u ponad 80 proc. respondentek prasowanie czy pranie należy tylko do ich obowiązków, z kolei przygotowywanie posiłków – w prawie 70 proc. Efekt?  Oprócz pracy zawodowej, Polki średnio osiem godzin tygodniowo muszą dodatkowo poświęcić na obowiązki domowe, nie mając siły i czasu na własne zainteresowania. Dlatego dwie kobiety – Inga Kobiela psycholożka, psychoterapeutka oraz Marta Maj Stanisz, psychoterapeutka, trenerka i coach – zachęcają: zrób coś tylko dla siebie! Wraz z wiosną ruszają z nietypowymi warsztatami dla kobiet. Pomogą im odnaleźć zapomnianą kobiecość, którą zostawiły dawno temu na desce do prasowania, w pralce, przy zlewie pełnym naczyń. Początek „Dialogów Kobiet” już 11 i 12 kwietnia w Kołobrzegu. Potem przyjdzie czas m.in. na Londyn, Brukselę, Poznań czy Wrocław. W każdym z miast są jeszcze wolne miejsca na ich zajęcia.

- Zostaw na jeden weekend stertę prania, mycie okien czy marudzącego męża. Spędź go w naszym kobiecym gronie, a przekonasz się, jak wiele można się od siebie nawzajem nauczyć. Jak wiele zrozumieć – zachęcają Marta Maj Stanisz i Inga Kobiela.

A zbliżająca się wielkimi krokami wiosna to najlepsza pora na zmiany. Dlatego już w kwietniu mieszkanki Kołobrzegu będą miały okazję wziąć udział w specjalnych warsztatach w nurcie Gestalt – „Dialogach Kobiet”. Prowadzące je Marta Maj Stanisz i Inga Kobiela podkreślają, że autorskie zajęcia są tak pomyślane, by skorzystały z nich zarówno dojrzałe kobiety, jak i świeżo upieczone absolwentki uniwersytetów.

- Amerykanki czy mieszkanki Europy Zachodniej już dawno odkryły i doceniły Gestalt – w Polsce jednak nie każdy o nim słyszał. A szkoda, bo ten nurt w psychologii pozwala podczas pracy warsztatowej odkryć w uczestniczkach ogromny potencjał, który do tej pory był niewykorzystywany – wyjaśnia Marta Maj Stanisz.

- To mogą być zupełnie zaskakujące dla kobiet rzeczy: uczestniczki naszych warsztatów nagle znajdują w sobie odwagę do podjęcia ważnych decyzji. Z kolei inne mogą wreszcie odkryć, czego brakuje im do pełni szczęścia w codziennym życiu – bo niestety nie każda z nas rozumie, dlaczego wciąż nie może odnaleźć własnej drogi – dodaje Inga Kobiela.

Jak podkreślają trenerki – warsztaty w nurcie Gestalt są jak wiosenna dieta, tyle, że dla duszy. Dwa dni spędzone na specjalnych zajęciach pozwalają nie tylko znaleźć sposób na walkę ze „zbędnymi kilogramami” – frustracją, niezadowoleniem, złą samooceną – ale też na nowo poczuć się dobrze ze sobą samą.

- To tak, jakbyś po wielotygodniowym treningu na siłowni wreszcie wróciła do dawnego rozmiaru i mogła na nowo cieszyć się ulubioną sukienką, która jeszcze niedawno była za ciasna. Z warsztatami w nurcie Gestalt jest podobnie – po weekendzie wspólnej pracy nagle patrzysz na siebie zupełnie inaczej. Znajdujesz swoją kobiecość, którą myślałaś, że już zgubiłaś na dobre. I myślisz sobie: „jestem niepowtarzalna. Jestem najlepsza!”– kończy Marta Maj Stanisz.

Chcesz wiedzieć więcej? Informacje o warsztatach „Dialogi Kobiet” znajdziesz m.in. tutaj.