News 24.04.2016

Polish lessons - polski dla każdego!

Ludzie przybywający do kraju nad Wisłą z różnych stron świata podkreślają, że język polski należy do bardzo trudnych. Nie powinno to jednak zniechęcać nikogo do nauki!

 

Lepsza znajomość polskiego

Przeciętny odbiorca tego tekstu może mieć wątpliwości co do tego, czy rzeczywiście warto uczyć się polskiego. Ostatecznie, skoro jest w stanie przeczytać ten artykuł to oznacza to, że jakieś podstawowe rozumienie polskiego posiada, zatem po co brnąć dalej w tę trudną znajomość?

Po co komu polski?

Przybywając do Krakowa można odnieść wrażenie, że w tym mieście znajomość języka polskiego jest zbędna do normalnego funkcjonowania. Jednym z pierwszych miejsc, do których trafiają osoby z zagranicy są oczywiście okolice Starego Miasta, gdzie język polski przeplata się z angielskim. Napisy w języku Szekspira zauważyć można nie tylko na wielu znakach czy tablicach, lecz również w hotelach czy restauracjach. Dodatkowo, praktycznie każda napotkana tam osoba swobodnie porozumiewa się w języku angielskim, przez co można odnieść wrażenie, że ten dziwnie wyglądający i jeszcze dziwniej brzmiący język, jakim jest polski, będzie zupełnie niepotrzebny podczas pobytu w tym kraju. To jednak złudzenie, które dosyć szybko mija, ponieważ wystarczy wyjść poza najpopularniejsze wśród turystów okolice by przekonać się, że znajomość polskiego rzeczywiście popłaca. Nagle bowiem okazuje się, że Kraków to nie tylko Stare Miasto czy Kazimierz, lecz również miejsca, w którym angielskiego nikt nie zna! Na taką okazję, warto znać przynajmniej podstawowe słowa po polsku, choćby po to by móc zapytać o drogę! A jeżeli ten argument nie wydaje się przekonujący, to warto pamiętać o tym, że Polacy są narodem bardzo wrażliwym w kwestii własnego języka. Płynnie posługujący się językiem polskim cudzoziemiec (nawet jeżeli mówi z charakterystycznym akcentem), zawsze będzie znacznie lepiej przyjmowany przez Polaków niż osoba, która nie posługuje się tym językiem. Dodatkowo, warto wspomnieć o tym, że znalezienie jakiejkolwiek pracy w Polsce, bez znajomości polskiego, jest praktycznie niemożliwe, a na pewno bardzo trudne.

Jak uczyć się polskiego?

Wiele osób wychodzi z założenia, że dodatkowe lekcje polskiego nie mają w ich przypadku sensu. Ostatecznie, skoro i tak przebywają nad Wisłą, to mogą usłyszeć ten język na co dzień. Mają również dostęp do polskojęzycznych gazet czy innych mediów, a swoją znajomość polskiego pogłębiać przy każdej rozmowie z Polakami. Cóż, problem jednak w tym, że nie zawsze jest to skuteczne, a ponadto istnieje ryzyko, że utrwali się w ten sposób błędy. Warto zainwestować w naukę języka polskiego (jak choćby Polish lessons tutaj http://empikschool.com/en/languages) - zajęcia prowadzone są przez rodowitych Polaków, którzy nie tylko doskonale władają językiem polskim, lecz również mają świadomość tego, jak działa ludzki mózg w czasie nauki języków obcych. To szczególnie ważne przy nauczaniu tak trudnego języka jak polski. Doświadczona kadra lektorska przeprowadzi słuchaczy takiego kursu przez wszystkie meandry języka polskiego oraz pozwoli zrozumieć wyjątkowo trudną dla cudzoziemca gramatykę. Odmiany rzeczowników czy zaimki osobowe, tak trudne do zrozumienia dla osób, których rodowitym językiem jest któryś z języków spoza słowiańskiej grupy, staną się znacznie prostsze! Warto odpowiednio dobrać kurs do swoich potrzeb - na rynku dostępne są programy zarówno dla osób dopiero rozpoczynających naukę polskiego, jak i takich, które po prostu chcą jeszcze lepiej posługiwać się tym trudnym językiem. Dostępne także kursy nastawione typowo na konwersacje, które w założeniu mają podnieść płynność wypowiedzi. Dodatkowo, brak czasu nie jest problemem. Dla tych osób, które nie mają czasu na kursy stacjonarne, przewidziane są szkolenia w rodzaju Learn Polish Online. W skrócie, to nauka języka polskiego w trybie online, pozwalająca na opanowanie tajemnic używanej nad Wisłą mowy w dowolnym momencie. Osoba, która chce nauczyć się polskiego nie musi już być zależna od miejsca czy konkretnego czasu, ponieważ wystarczy jedynie dostęp do Internetu i kilkadziesiąt minut wolnego czasu (w zależności od potrzeb).