News 03.08.2016

Polacy przekonują się do wynajmu krótko i długoterminowego samochodów

Rynek wynajmu aut w Polsce zbudowany jest w oparciu przede wszystkim o marki działające w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością lub małych, jednoosobowych firm. Z tego względu trudno jest podać w 100 procentach pewne dane statystyczne dotyczące tej branży. Nie ulega jednak wątpliwości, że wynajem aut staje się coraz bardziej popularny.

 

Jak wygląda rynek wynajmu samochodów w Polsce

 

Nasz rodzimy rynek wynajmu oraz wypożyczalni samochodów zdominowany jest przez globalne marki, choć i polscy gracze nie pozostają w tyle, czego przykładem jest działalność firmy Vanfleet, która oferuje innowacyjny system wynajmu samochodów. Zindywidualizowanie usług wypożyczania samochodów jest kluczem do sukcesu na tym rynku, bowiem klienci oczekują wysokiej jakości od wypożyczalni i pragną zawsze terminowo otrzymywać takie samochody, o które proszą. Jeśli tak się nie dzieje, mogą szybko zmienić usługodawcę. Dlatego każdy podmiot na tym rynku powinien na bieżąco dostosowywać swoją ofertę do szybko zmieniających się preferencji klientów.

 

Klienci oczekują szerokiego zakresu usług od tego typu firmy. Tak działać powinna dobra wypożyczalnia samochodów, Warszawa jest przykładem miasta, gdzie z łatwością można ją znaleźć. Funkcjonuje tam co najmniej kilka marek oferujących między innymi wynajem średnioterminowy dla przedsiębiorców chcących w krótkim czasie zapewnić swojej firmie imponującą flotę samochodową.

Na przestrzeni kilku ostatnich lat rynek wynajmu samochodów zdecydowanie wzrósł. Tylko w latach 2013-2015 zwiększył się o 8 proc. Rocznie w Polsce wynajmowanych jest 17 mln samochodów – oczywiście ten sam pojazd może być wielokrotnie w ciągu roku najmowany przez inne osoby czy firmy, stąd też ostateczna liczba transakcji jest tak wysoka.

W Polsce działa około 1000 różnych wypożyczalni samochodów, łącznie z tymi, które oferują mniej niż 10 aut do wynajęcia. W innej systematyce takich firm jest około 350 – jeśli weźmiemy pod uwagę tylko te wypożyczalnie, w których jest więcej niż 10 samochodów.

 

Co mówią statystyki?

Według raportu z 2015 roku przygotowanego przez RentCar.pl średnia cena najmu we wrześniu ubiegłego roku wynosiła 1115,9 zł, jego czas – 5,9 dnia. Za każdy dzień osoby wypożyczające samochody, płacili średnio ponad 190 zł. Jedno auto w wypożyczalni było wynajmowane prawie 43 razy. W porównaniu do rynków zagranicznych Polska ma duże perspektywy rozwoju. Szacuje się, że wartość rynku wypożyczalni i wynajmu samochodów w Polsce wynosi 600 mln zł, podczas gdy w Wielkiej Brytanii jest on wart nawet 1,4 bln funtów.

Dla porównania w Niemczech średnia długość najmu samochodu wynosi 3,5 dnia, a w Wielkiej Brytanii 4,5 dnia. Jak twierdzą eksperci, może to wynikać głównie ze znacznie większego udziału wynajmu biznesowego, który na ogół trwa krócej niż na przykład wynajem samochodu przez klienta prywatnego na wakacje czy w celach rodzinnych.