Podróże 26.05.2023

Podróż do Islandii: zobacz,  jak się do niej przygotować

Islandia to kraj, który przyciąga turystów swoimi naturalnymi atrakcjami, takimi jak gejzery, wulkany czy lodowce. Planując podróż do tego pięknego kraju, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

 

Jakie dokumenty są potrzebne do podróży do Islandii?

Przed wyjazdem na Islandię warto upewnić się, jakie dokumenty będą potrzebne. W przypadku obywateli UE wystarczy ważny paszport lub dowód osobisty. Należy jednak pamiętać, że Islandia nie należy do strefy Schengen, więc kontrola graniczna jest obowiązkowa. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto sprawdzić, czy paszport jest wystarczająco długo ważny, ponieważ niektóre linie lotnicze wymagają, aby był ważny co najmniej 6 miesięcy po planowanej dacie powrotu do kraju.  O podróżach przeczytasz na stronie poznantriathlon.pl.

 

Kiedy najlepiej zaplanować wyjazd na Islandię?

Islandia ma bardzo specyficzny klimat, dlatego ważne jest, aby odpowiednio zaplanować podróż. Najlepszym okresem na wyjazd są miesiące letnie - od czerwca do sierpnia, kiedy to średnie temperatury wynoszą około 12-15 stopni Celsjusza, a dni są dłuższe. Warto jednak pamiętać, że w tym okresie na Islandii jest również dużo turystów, co może wpłynąć na ceny i dostępność noclegów. Zimą na Islandii jest bardzo mroźno, ale jest to także okres, w którym można podziwiać zorze polarne.

 

Co warto wziąć pod uwagę przy planowaniu trasy?

Planując wycieczkę do Islandii, warto upewnić się, że wybrana trasa jest odpowiednia dla naszych umiejętności i kondycji. Wiele szlaków turystycznych na Islandii jest wymagających i prowadzi przez trudny teren, dlatego warto zadbać o odpowiednie wyposażenie i przygotowanie fizyczne. Należy również pamiętać, że na Islandii jest mało miejsc noclegowych, dlatego warto wcześniej zarezerwować noclegi.

 

Jakie są najpiękniejsze miejsca do zobaczenia na Islandii?

Islandia to kraj pełen niezapomnianych widoków. Wśród najpiękniejszych miejsc na Islandii znajdują się m.in. Park Narodowy Vatnajökull, gdzie można zobaczyć największy lodowiec w Europie, Gejzery, które co kilka minut wyrzucają wodę w powietrze, czy też Plaża Reynisfjara z czarnym piaskiem i monumentalnymi skałami. Warto również wybrać się na wycieczkę po jeziorze Mývatn, które słynie z pięknych krajobrazów oraz wulkanu Hekla.

 

Jakie ubrania i akcesoria warto zabrać ze sobą na Islandię?

Islandia ma bardzo zmienny klimat, dlatego warto zabrać ze sobą odpowiednie ubrania i akcesoria. Warto pamiętać, że nawet w lecie na Islandii może być bardzo zimno i wietrznie, dlatego warto zabrać ciepłą kurtkę, czapkę, rękawiczki i buty trekkingowe. Warto również zadbać o odpowiednie ubrania termiczne oraz ochronę przed słońcem.

 

Jakie zagrożenia czekają na turystów na Islandii?

Islandia to kraj, który może być bardzo niebezpieczny, zwłaszcza dla turystów, którzy nie są przyzwyczajeni do tak trudnego terenu. Warto uważać na zmiany pogody, ponieważ mogą one bardzo szybko się zmienić. Należy również uważać na niskie temperatury, silny wiatr oraz na lawiny. W przypadku wycieczek po górach warto zawsze mieć ze sobą mapę oraz kompas.

 

Co warto wiedzieć o kuchni islandzkiej?

Kuchnia islandzka jest bardzo specyficzna i często kojarzona z tradycyjnymi potrawami, takimi jak krewetki, łosoś czy też dorsz. Warto spróbować także tradycyjnego islandzkiego zupy rybnej, zwanej "Fiskisúpa". Warto jednak pamiętać, że jedzenie na Islandii może być dość drogie, dlatego warto wcześniej zaplanować wydatki na jedzenie. 

Podróż do Islandii to niezapomniane przeżycie, które wymaga odpowiedniego przygotowania. Należy pamiętać o odpowiednim wyposażeniu, wyborze trasy oraz o bezpieczeństwie. Warto również zwrócić uwagę na kuchnię islandzką, która może być bardzo interesująca, ale też kosztowna. Jednak po powrocie z Islandii można być pewnym, że będzie to wyjątkowe doświadczenie, które na długo pozostanie w pamięci.