Lifestyle 26.08.2016

Planujesz przeprowadzkę? Zobacz, jak najlepiej się do niej przygotować

Przeprowadzka to poważne wyzwanie. Nieważne, czy wyprowadzasz się do innego kraju czy jedynie do innego miasta – zawsze wymaga dobrego planowania i starannie przemyślanej logistyki. Jak przygotować się do przeprowadzki, by przebiegła ona szybko, sprawnie i bez żadnych przykrych niespodzianek?

 

Dobry plan to podstawa

Przeprowadzkę warto zacząć przygotowywać parę tygodni wcześniej. Dzięki temu będziemy w stanie ułożyć odpowiedni harmonogram, zaplanować działania na spokojnie i uniknąć podejmowanych w pośpiechu decyzji, które często okazują się potem nietrafione. Pierwszym krokiem będzie ustalenie daty przeprowadzki. Najlepiej wybrać dzień wolny lub wziąć urlop, aby móc wszystkiego samodzielnie dopilnować. Warto wziąć pod uwagę, że konieczne może okazać się wzięcie kilku dni wolnego, bo pakowanie i przygotowania także zajmą nam sporo czasu. Kolejnym kluczowym krokiem będzie wybór odpowiedniej firmy przeprowadzkowej, która będzie rzetelnym i profesjonalnym partnerem. Jak wynika z badania „Jak mieszkają Polscy studenci” przeprowadzonego w ubiegłym roku, aż 70% żaków decyduje się na wynajem mieszkania. Ponadto aż trzy polskie miasta znalazły się na liście najlepszych 20 miast akademickich. Wybór firm przeprowadzkowych w dużych ośrodkach jest więc naprawdę spory. Jak wybrać tę najlepszą? Zwróćmy uwagę na to, czy firma oferuje czytelną i uczciwą umowę, czy posiada ubezpieczenie OC przewoźnika na cały ładunek, czy oferuje różnego rodzaju usługi dodatkowe.

 

Pakowanie czas zacząć

Pakowanie to – wbrew pozorom – bardzo skomplikowana i wymagająca sporo uwagi czynność. Najpierw musimy przygotować odpowiednie kartony. Najlepiej sprawdzą się specjalne kartony do pakowania (oferuje je np. wiele firm przeprowadzkowych; możemy też kupić je w markecie). Wybierajmy te grube, kilkuwarstwowe, aby mieć pewność, że nie zniszczą się w trakcie transportu. Ciężkie rzeczy (np. książki) wkładajmy do niewielkich pudełek; w przeciwnym razie możemy później mieć problem z udźwignięciem wielkiego i bardzo ciężkiego pudła. Do największych kartonów zapakujmy rzeczy lekkie, ale duże objętościowo (np. puchowa kołdra). Wiele staranności wymaga pakowanie szkła i ceramiki – przedmioty te powinny być owinięte np. gazetą lub folią bąbelkową. Wolna przestrzeń w kartonie (także w przypadku przewożenia np. roślin) powinna być zapełniona specjalnymi wypełniaczami; możemy też użyć gniecionych gazet bądź styropianu.

 

Poproś o pomoc specjalistów

 Z niektórymi sprawami podczas przeprowadzki poradzimy sobie samodzielnie. Czasem jednak dobrze jest poprosić o pomoc specjalistów z ekipy przeprowadzkowej. Możemy liczyć na wsparcie np. podczas demontażu i montażu mebli, a także ich odpowiedniego zabezpieczenia – to bardzo ważne, by nasze meble dotarły w nowe miejsce w nienaruszonym stanie. Pracownicy firmy przeprowadzkowej mogą nam pomóc w znoszeniu i we wnoszeniu sprzętu po schodach, zapewnią też dostęp do profesjonalnych materiałów zabezpieczających takich jak np. folia bąbelkowa i folia stretch, pasy i maty mocujące.

„Dobrze zaplanowana przeprowadzka to klucz do sukcesu. Odpowiednie przygotowanie pozwala uniknąć wielu problemów i skrócić jej czas do minimum. Nasi klienci bardzo cenią sobie konsultacje, z których mogą skorzystać na kilka dni przed dniem przeprowadzki. Dzięki temu dobrze wiedzą, czego się spodziewać, a zaoszczędzony czas to także zaoszczędzone pieniądze” – mówi Katarzyna Wandelt-Baraniak z firmy 123 Przeprowadzki Poznań.

Przeprowadzka nie musi być trudna – wystarczy zawczasu wszystko zaplanować i wybrać odpowiednią firmę. Przydadzą nam się również materiały zabezpieczające oraz kilkuwarstwowe kartony.