News 13.11.2014

Patriotycznie o 96 rocznicy odzyskania niepodległości

Pojęcie patriotyzmu częściej występuje w pobliżu walk niż w czasach pokoju. Jest to zrozumiałe biorąc pod uwagę fakt, że umiłowanie ojczyzny motywowało naszych rodaków do dalszych starć i obrony kraju. Robili to, bo tego chcieli, a nie dlatego – że tak trzeba. Pokazywali swoim zachowaniem niesamowitą odwagę i wiarę w to, że jednak ich marzenie się kiedyś ziści. 11 listopada 1918 r. zapada szczególnie w pamięć bo przyniósł Polsce tylko i aż niepodległość o którą poprzednie pokolenia tak długo walczyły.

 

Po 123 latach niewoli i okupacji, Polska stała się niepodległa. Jednoczenie terenów oraz tworzenie nowych instytucji politycznych wiązało się co rusz z zagrożeniami. Potrzebna była osoba, która skutecznie zapanuje nad chaosem - z pewnością był nią marszałek Józef Piłsudski. Już 11 listopada stał się symbolem walki o niepodległość, zyskując tym samym spore zaufanie od społeczeństwa. Trzy dni później Rada Regencyjna przekazała mu władzę i tym samym skończyła swoją działalność.  Niezależnie od tego jakie stanowisko polityczne zajmował (związane oczywiście z obronnością i wojskowością) zawsze trzymał rękę na pulsie. Nie można zapominać o równie istotnej roli jaką odegrał Roman Dmowski. Dzięki jego staraniom oraz aktywnym udziale na arenie międzynarodowej, a w szczególności w czasie konferencji paryskiej w 1919 roku Polska powróciła na mapę Europy.

 

Ostateczny kształt granicy nie został jednak ustalony w czasie konferencji wielkich mocarstw w Wersalu – to działania zbrojne, plebiscyty i osobne porozumienia z poszczególnymi państwami zadecydowały o tym, który skrawek ziemi będzie należeć do naszego kraju. Studenci, uczniowie nie muszą już chwytać za szabelki i karabiny aby udowodnić, że czują szacunek do Polski. Jak więc pokazać, że jednak pojęcie patriotyzmu nie jest nam obce?

Jeszcze przed nadejściem tego pamiętnego dnia, warto zastanowić się czym tak naprawdę jest dla nas współczesny patriotyzm. Poszukiwanie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie wydaje się nie mieć końca ponieważ każdy może rozumieć to pojęcie zupełnie inaczej i odlegle od formułowanych, encyklopedycznych definicji.  Z pewnością jednak nie ma podziału, na zły czy też dobry patriotyzm jeśli bierzemy pod uwagę dobro wszystkich, a przede wszystkim ojczyzny.