News 19.04.2016

Parkowanie nigdy nie było tak proste

Współczesne samochody oferują nam coraz więcej. Nowoczesne, oszczędne silniki, komfort i wygodę, systemy multimedialne, ale także aktywne wsparcie kierowcy w wielu codziennych sytuacjach drogowych. Przykładem auta wyposażonego w najnowocześniejsze rozwiązania wspomagające kierowcę jest nowe Audi A4.

 

Skomplikowany manewr

Parkowanie należy do najmniej lubianych manewrów, jakie wykonujemy siedząc w aucie. Wymaga precyzji, dokładności i cierpliwości. Czasami może powodować stres, zwłaszcza kiedy próbujemy wjechać samochodem w jedyne wolne, ale bardzo ciasne miejsce postojowe. Bardzo przydatne mogą okazać rozwiązania zastosowane m.in. w nowej generacji Audi A4, które obejmują np. asystenta parkowania oraz system kamer 360 stopni.

 

Szerokie pole widzenia

Audi A4 wyposażone zostało w kilka kamer, dzięki którym jesteśmy w stanie oglądać otoczenie naszego samochodu z kilku stron, ale także, dzięki opcji „top view”, z lotu ptaka. W zależności od tego, jaki tryb wybierzemy, na monitorze IMM pokaże się inny obraz. Gdy rozpoczynamy cofanie, włączy się kamera przedstawiająca obraz za samochodem, a na ekranie pojawią się linie pomocnicze wyznaczające zakres ruchu pojazdu. Ponadto gdy opuszczamy miejsce parkingowe możemy liczyć na ostrzeżenie od systemu o nadjeżdżających z poprzecznie innych autach. Przydaje się to szczególnie wtedy, gdy wyjeżdżamy tyłem, a samochody stojące po obu stronach ograniczają nam widoczność. Tego typu monitoring może znacząco podnieść poziom bezpieczeństwa jazdy.

 

Precyzja asystenta

Mając na uwadze wielość czynników, na jakie trzeba zwracać uwagę podczas parkowania, niemiecki koncern wyposażył A4 w dwanaście czujników ultradźwiękowych. Za ich pomocą system jest w stanie samoczynnie zaparkować samochód w określonym przez nas miejscu. Przed rozpoczęciem manewru należy nacisnąć przycisk z literą P, który znajduje się na przednim panelu. Zależnie od tego, gdzie chcemy umieścić nasz pojazd, wybieramy odpowiedni tryb parkowania. Następnie puszczamy kierownicę i pozwalamy działać automatyce.

 

Autonomiczność – szansa, czy zagrożenie?

Czy coraz większa automatyzacja samochodów oznacza, że w niedługim czasie staną się one w pełni autonomiczne? Tego typu rozważania gromadzą sporą rzeszę zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Jednak wszystko zależy od kierowcy i od jego nastawienia. Jeżeli osoba lubi jeździć samochodem, to wątpliwe jest, aby zamieniła go na samosterujący się pojazd. Kolejną kwestią wartą poruszenia jest aspekt bezpieczeństwa. Maszyna może nie być w stanie spontanicznie reagować na sytuacje spotykane na drodze, co przełoży się na niskie oceny bezpieczeństwa jazdy. Jednak na tego typu rewolucje motoryzacyjną trzeba będzie jeszcze poczekać, a póki co warto skupić się na technologiach dostępnych już dzisiaj.

 

Nowe technologie w służbie bezpieczeństwu

Asystent połączony z systemem kamer pozwala uniknąć ewentualnych rys na karoserii, stłuczek i wypadków. Dzięki tym dwóm elementom jesteśmy w stanie zobaczyć otoczenie auta z szerszej perspektywy, a skomplikowane manewrowanie stanie się małą błahostką.

W celu ochrony siebie i bliskich warto zainwestować w bezpieczny samochód, wyposażony w nowoczesne technologie. W sytuacji, gdy nie chcemy jednorazowo obciążać budżetu domowego, warto wziąć pod uwagę nowoczesne sposoby finansowania. Przykładem takiej opcji jest kredyt Audi, w którym możemy dostosować wysokość rat do naszych możliwości, a już po 3 latach samodzielnie decydujemy – czy chcemy dalej spłacać nasze Audi, czy wymienić na zupełnie nowy model.