Kultura 15.05.2014

14 PARADA SMOKÓW!

Teatr Groteska w Krakowie od czternastu lat jest organizatorem i pomysłodawcą Wielkiej Parady Smoków. Jest to impreza plenerowa, gromadząca każdorazowo kilkadziesiąt tysięcy widzów. Jest to przedsięwzięcie z jednej strony lokalne – Parada odbywa się
w centrum miasta, w sposób aktywny angażuje do uczestnictwa kilka tysięcy dzieci
z Małopolski, z drugiej zaś o międzynarodowym wydźwięku – skala organizacyjna i medialna tego przedsięwzięcia sprawia, że jest znane i rozpoznawalne daleko poza granicami regionu oraz kraju.

W Paradzie bierze udział ponad tysiąc dzieci, które animują wykonane przez siebie smoki. W barwnym smoczym pochodzie przechodzą ulicami starego Krakowa w towarzystwie tancerzy, orkiestr, rycerzy i księżniczek, a także szczudlarzy, żonglerów i wielu innych artystów.

Ukoronowaniem imprezy jest Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle, gdzie gigantyczne dmuchane smoki tańczą przy muzyce, światłach, laserach, sztucznych ogniach oraz kilkudziesięciu tysiącach widzów tego wspaniałego widowiska. Bez krzty przesady można powiedzieć, że Widowisko zapiera dech w piersiach nie tylko rzeszom mieszkańców, ale także turystom, którzy specjalnie na tę imprezę zjeżdżają z różnych zakątków świata.

 

 

Wielka Parada Smoków to:

 • jedna z największych imprez plenerowych w Krakowie!
 • impreza o międzynarodowym zasięgu! Smoki odwiedziły już m.in. Irlandię, Czechy, Portugalię, Walię Norwegię i Chiny!
 • 2 500 dzieci animujących figury smoków w Paradzie ulicami Miasta Krakowa
 • 300 szczudlarzy, bębniarzy, żonglerów!
 • 300 artystów występujących w ramach Pikniku Rodzinnego!
 • 1 000 m³ helu
 • 3 500 nagród wydanych w konkursach plastycznych i sprawnościowych dla dzieci
 • 50 000 widzów Wieczornego Widowiska Plenerowego na Wiśle

 

Każdej edycji Wielkiej Parady Smoków towarzyszy idea promowania różnorodnych zjawisk kulturowych. W tym roku mija 200. rocznica urodzin Henryka Oskara Kolberga – będziemy zatem skupiać się na wartościach, które były bliskie temu wielkiemu etnografowi i folkloryście. Tegoroczna Parada, odbywająca się pod hasłem Wielki Kolbergowski Zlot Smoków, ma za zadanie przybliżyć najmłodszym uczestnikom elementy kultury i tradycji ludowej oraz zachęcić ich do poszukiwań etnograficznych inspiracji. Chcemy pokazać, że szeroko rozumiana sztuka ludowa stanowi nadal twórczy potencjał i żywą tradycję dla współczesnej działalności kulturowej.

 

Elementy programu:

 • Smoczy weekend rozpocznie Smoczy Piknik Rodzinny. Przez dwa dni, na Bulwarach Wiślanych w okolicach Smoczej Jamy, zaprezentujemy niezliczone atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
 • W sobotni wieczór odbędzie się zapierające dech w piersiach Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle, podczas którego gigantyczne, unoszące się w powietrzu smoki zatańczą przy muzyce, sztucznych ogniach, dymach i laserach.
 • W niedzielę, w samo południe, przez centrum Krakowa przemaszeruje barwny korowód Wielkiej Parady Smoków, Krakowiaków i Górali, w której weźmie udział ponad 2000 dzieci. Towarzyszyć im będą artyści: muzycy, szczudlarze, tancerze i żonglerzy. Spośród prawie 40 smoków wybierzemy Najpiękniejszego Smoka Parady 2014.

 

 

Szczegółowy program:

Smoczy Piknik Rodzinny

31.05 oraz 1.06.2014

Bulwary Wiślane przy Smoczej Jamie

 

Na odwiedzających Piknik czekać będzie ciekawie skonstruowany program. Podczas dwudniowej familijnej imprezy odbędzie się wiele atrakcji, w tym konkursy dla dzieci i młodzieży, z licznymi nagrodami. Przez cały czas trwania Pikniku emitowane będzie Lotne Radio Wolnych Smoków.

Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle

31.05.2014

Zakole Wisły pod Wawelem

 

 

Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle typu „światło-dźwięk" łączy efekty pirotechniczne, muzykę, światło i kurtyny wodne. Podczas widowiska zaprezentują się wielkogabarytowe, pływające i latające smoki (do 25 m długości i 15m wysokości), niesamowite stwory umieszczone na barkach i statkach są animowane przez aktorów Teatru Groteska. Reżyserem i pomysłodawcą spektaklu jest Adolf Weltschek.

 

Wielka Parada Smoków, Krakowiaków i Górali

1.06.2014

ul. Grodzka – Rynek Główny

 

W Wielkiej Paradzie Smoków bierze udział ponad tysiąc dzieci z całego kraju. To właśnie one animują zaprojektowane przez siebie i własnoręcznie wykonane czterometrowe i większe smoki. Wszystkie smoki stają w szranki o tytuł tego najpiękniejszego i najbardziej pomysłowego. W barwnym pochodzie przy muzyce i smoczych rykach – w towarzystwie tancerzy, orkiestr, a także szczudlarzy i żonglerów – dzieci i ich smoki przechodzą ulicami starego Krakowa. Na kilka godzin wszyscy stają się aktorami olbrzymiego, plenerowego widowiska, które obserwują tysiące mieszkańców Krakowa i specjalnie przyjeżdżający na tę okazję turyści. Tegoroczny temat Parady nawiązuje do tradycji ludowych i folklorystycznych, w nawiązaniu do których dzieci i młodzież pod okiem wychowawców i opiekunów stworzą figury smoków.