Podróże 07.02.2015

Pakowanie w wersji smart!

W internecie nie brakuje poradników dotyczących pakowania, a ilość dostępnych informacji może być przytłaczająca dla początkującego podróżnika. Większość rad dotyczy tego co powinniśmy zabrać ze sobą w podróż, my przedstawimy jednak kilka rzeczy, które można śmiało zostawić w domu, bez obciążania naszego bagażu. Co zatem możemy wyjąć z naszej walizki przed wyjazdem?

 

1. Nerka/pas na pieniądze

Dla wielu ludzi pas na pieniądze czy nerka są niezbędnym elementem towarzyszącym w podróży i chroniącym nasze pieniądze i dokumenty. Niestety zazwyczaj są one duże i niewygodne, często wystają zza ubrania, ocierają ciało gdy temperatura powietrza jest wysoka. Wyciąganie z nich pieniędzy może zatem okazać się uciążliwe.

Co zabrać zamiast? Czasem najlepsze wyjście jest najprostsze. Wystarczy, że dokumenty włożymy jak zwykle do portfela i torby czy plecaka. Oczywiście musimy zachować większa ostrożność i lepiej kontrolować co dzieje się z naszymi rzeczami. Jeśli jednak zamierzamy podróżować do bardziej niebezpiecznych miejsc możemy wyposażyć się w taki pas, w większości miejsc jest to jednak zbędne.

 

2. Odzież dla podróżników

Dedykowana odzież turystyczna to spory wydatek. Termoaktywne ubrania, nowe wynalazki, które sprawią, że wyglądasz jak podróżnik to wydatek przynajmniej kilkuset złotych. Dodatkowo sprawiają, że jesteśmy atrakcyjnym celem dla złodzieja. Ubrania, które zabieramy w podróż powinny być przede wszystkim wygodne, praktyczne i sprawiać, że będziemy czuć się komfortowo.

Alternatywa? Warto przyjrzeć się ofercie sklepów internetowych i wybrać coś pomiędzy typowo specjalistyczną odzieżą, a ubraniami, które nosimy na co dzień. Dodatkowo można skorzystać z dostępnych w sieci promocji, na zakup specjalistycznej odzieży. Kupony rabatowe Tradeinn na Kupon.pl czy promocje Outdorzy, pozwolą nam zaoszczędzić na zakupie specjalistycznej odzieży.

 

3. Cała apteczka leków

 Każdy chce być jak najlepiej przygotowany do wszelkich okoliczności, które mogą przydarzyć się w drodze, tyczy się to również chorób. Dlatego przygotowujemy cały zestaw medykamentów na każdą dolegliwość. 5 opakowań tabletek na chorobę lokomocyjną, 10 razy paracetamol, 5 ibuprofenów, 50 saszetek nawadniających, 50 tabletek na zaparcia, 2 zestawy antybiotyków, tabletki na biegunkę.... lista jest długa. Większość z nich nigdy nie zostanie ruszona, a połowa się przeterminuje. Praktycznie wszystkie podstawowe medykamenty można kupić na miejscu.

Co zabrać zamiast? Oczywiście możemy zabrać ze sobą wszystkie potrzebne lekarstwa, jednak w rozsądnej ilości.

 

4. Milion map i przewodników

Zwiedzając kraj czy miasto chcemy poznać je jak najlepiej. Przeglądamy fora internetowe, portale podróżnicze, czytamy przewodniki. Warto zrobić to wszystko przed wyjazdem, z oszczędności czasu i … miejsca w walizce.

Alternatywa? W erze smartfonów i tabletów łatwo zastąpimy przewodnik aplikacją na urządzenie mobilne. Plus niewielka kieszonkowa mapa i często życzliwi tubylcy, którzy mogą być ogromną pomocą na miejscu.

 

5. Zbyt duża walizka czy plecak

 Czasem trudno jest spakować do bagażu jedynie kilka kilogramów limitu. Częstym błędem początkujących podróżników jest zakup zbyt dużej torby czy plecaka. Powinniśmy zwrócić jednak uwagę na to, co tak naprawdę będzie nam potrzebne w podróży i dobrać odpowiedni rozmiar plecaka lub walizki. Nie zapominajmy o limicie jeśli podróżujemy samolotem. Najczęściej zabieramy zbyt dużo ubrań. Zastanówmy się zatem co jest nam niezbędne, a resztę możemy ewentualnie dokupić na miejscu.

 

Pamiętajmy, że błędy podczas podróży są elementem każdego wyjazdu. Niektóre są większe, inne mniejsze, lecz większość z nich da się uniknąć odpowiednim przygotowaniem.