Kultura 28.02.2014

OSTATNIA KSIĘGA SŁAWOMIRA MROŻKA

Księga kondolencyjna dla wszystkich, którzy chcą uczcić pamięć zmarłego Sławomira Mrożka, jest wystawiona w krakowskim magistracie.

W dniu 16 sierpnia od godziny 12.00 w holu kamiennym krakowskiego magistratu przy Placu Wszystkich Świętych 3/4 każdy będzie mógł złożyć swój podpis i tym samym złożyć hołd zmarłemu pisarzowi . 
 

Cały Kraków żegna Mrożka


- Złożyć podpis będzie mógł każdy, kto odwiedzi nasz magistrat w godzinach otwarcia- codziennie od 7.40 do 15.30, a także przez weekend, do odwołania. Pomysłodawcom tej inicjatywy był Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Uważamy, że Sławomir Mrożek był bardzo ważną postacią dla naszego miasta, był jedną z postaci z których Kraków może być dumny. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy uczestniczyć w uroczystościach pożegnalnych tak wielkiej osobistości- mówi Filip Szatnik z Biura Prasowego Miasta Krakowa.

Honorowe pożegnanie honorowego obywatela
Miejscem pochówku zmarłego w czwartek nad ranem Sławomira Mrożka będzie Kraków. Była to ostatnia wola pisarza rysownika. Przypomnijmy, że w 1990 roku Mrożek otrzymał Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Natomiast w grudniu 2004 za książkę "Varia. Jak zostałem filmowcem" uhonorowany został Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca. Żeby tego było mało, w marcu 2012 roku odebrał na Wawelu Order Ecce Homo, przyznany mu przez kapitułę orderu za "mistrzostwo słowa". Członek kapituły orderu prof. Józef Lipiec wyjaśnił podczas uroczystości, że Sławomir Mrożek został uznany za godnego Orderu Ecce Homo "za to, co napisał; za to jak opisał kondycję ludzką, pełną absurdów, ale i horyzontów nadziei; za mistrzostwo w literaturze rodzącej namysł i budzącej wrażliwość; za ukazanie nowych obszarów człowieczeństwa - takich, które potrafi przedstawić tylko wielki Mistrz". 
 

Ostatni raz w Barbakanie


Wydawnictwo Literackie, Fundacja Panteon Narodowy i Urząd Miasta Krakowa poinformowały we wspólnym komunikacie, że w dniu pogrzebu tj. 17 września o godzinie 10 w krakowskim Barbakanie wystawiona będzie urna z prochami Sławomira Mrożka oraz księga kondolencyjna. Dla mieszkańców miasta ma to być ostatnia okazja do pożegnania się z wybitnym dramaturgiem.
 

Samotnik z wyboru

 

Urodzony 29 czerwca 1930 roku w Borzęcinie Mrożek, wsi położonej blisko 70 kilometrów od Krakowa, przez wiele lat był związany z Miastem Królów Polski. Przyszły pisarz ukończył krakowskie gimnazjum im. Nowodworskiego, potem studiował architekturę, filozofię orientalną i sztukę. Od 1950 roku współpracował z "Dziennikiem Polskim", Krakowskim Teatrem Satyryków, studenckim teatrem satyrycznym "Bim - Bom" z Gdańska, oraz kabaretem "Szpak" i "Piwnicą pod Baranami".


W 1963 roku Mrożek wyemigrował z Polski. W latach następnych mieszkał we Włoszech, następnie osiadł się w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji i Meksyku. Ponownie do Krakowa wrócił w 1996 roku z żoną Susaną. 6 czerwca 2008 roku pisarz po raz drugi zdecydował się na emigrację ze względu na stan zdrowia, przebytą wcześniej afazję. Ostatnim miejscem w jego podróży była Nicea na południu Francji, gdzie zmarł w tamtejszym szpitalu nad ranem 15 sierpnia 2013 roku.

Źródło: /PAP/

Autor: Szymon Piegza