News 27.01.2016

Oryginalne metody nauki języka obcego wg. Sprachcaffe

Jeśli nauka kojarzy Ci się wyłącznie z książką, zeszytem i ławką przed tablicą, to powinieneś zapoznać się z innowacyjnymi metodami nauki, jakie dostępne są nie tylko w sieci, ale również stacjonarnie. Wiele metod zrezygnowało całkowicie z podręczników i materiałów szkoleniowych jako takich, bazują one na konwersacji, używaniu języka, doświadczaniu konkretnych sytuacji, oglądaniu filmów, słuchaniu muzyki, czytaniu literatury itd. Możliwości jak widać jest całe mnóstwo. Dodatkowo nauka nie musi być kosztowna. Jeszcze kilka lat temu inwestycja w naukę języków była poważnym obciążeniem dla budżetu, dziś przy odrobinie chęci, systematyczności możemy uczyć się za darmo. Edukacja językowa rozwija się bardzo dynamicznie wraz z dużym zainteresowaniem nauka języków obcych. Coraz więcej metod dedykowanych konkretnym grupom docelowym zapewnia maksimum indywidualizacji pracy z korzyścią dla efektów i satysfakcji ucznia.
 

Do niedawna uczyć się języków można było wyłącznie poprzez szkoły językowe mające monopol zarówno na kursy językowe, jak i korepetycje i konwersacje z native speakerami. Z czasem an rynku zaczęły pojawiać się konkurencyjne, nie rzadko bardzo niekonwencjonalne, oryginalne metody nauki. Duży udział w rozwoju edukacji miał internet, jego upowszechnienie pozwalające na naukę zdalną, dostęp do wielu źródeł wiedzy, słowników online, korepetycji zdalnych, e-kursów i rozmaitych materiałów dydaktycznych, a przede wszystkim mediów zagranicznych. Równie dużym przeskokiem w rozwoju edukacji była możliwość swobodnego podróżowania po świecie otwierająca drzwi do zagranicznych uczelni, bibliotek, kontaktów. Wraz z tą możliwością zaczęto praktykować programy wymiany uczniów i studentów, wzajemne wyjazdy wakacyjne, szkolenia nauczycieli. Coraz więcej osób zaczęło podejmować naukę poza krajem rodzimym i do dziś wielu młodych ludzi wybiera edukacje za granicą zamiast studiów w Polsce. Aktualnie sporym zainteresowaniem cieszą się prace sezonowe jak i emigracja tymczasowa o charakterze zarobkowym z wartością dodaną jaką jest nauka języka obcego. Jeszcze kilkanaście lat temu młodzi ludzie wybierali programy typu work & travel, au pair itp. by nauczyć się języka, poznać kawałek świata dotąd nieznanego. Możliwość nauki w zamian za pracę np. przy opiece nad domem, ogrodem, dziećmi, czy osobą starszą to wciąż popularny program międzynarodowy.

 

Jedną z ciekawych metod nauki języków są podróże

Aby podróżować warto znać języki, jednak podróżując mamy okazje do poznawania ich bez liku i ograniczeń. Wystarczy stosowne nastawienie, otwartość na ludzi i kontakty. Jeżeli mamy zamiar podróżować z biurem podróży do popularnego kurortu turystycznego z polskimi animacjami i rezydentem to o nauce języków możemy zapomnieć, chyba jesteśmy mocno zdeterminowani. Jeżeli jednak nasza podróż to autostop i nieplanowane kilka tygodni zagranicą to owszem nasze szanse na nabycie języka lub kilku są znacznie wyższe. Poza podróżą samą w sobie można też skorzystać z kursów zagranicznych np. w Sprachcaffe. Dzięki kursom zyskujemy maksymalizacje bodźców językowych, które wymuszają stosowanie języka w praktyce, w życiu codziennym. Immersja to nic innego jak otoczenie się jeżykiem i używanie go, poprzez które uczymy się skutecznie i stosunkowo szybko. Osobiste doświadczenia z językiem zapamiętujemy na długo, co jest dodatkowym plusem tej metody. Dzięki temu iż uczymy się poprzez czynności życia codziennego uczymy się wyrażeń, słów praktycznych, dzięki którym nasza komunikacja jest swobodniejsza, jednocześnie pomijając słownictwo nieprzydatne z punktu widzenia życia codziennego i elementarnych potrzeb komunikacyjnych. Co ciekawe podróże to często czas, w którym nie mamy za bardzo co ze sobą zrobić. Lecąc samolotem, jadąc samochodem, czy pociągiem czas ucieka, a moglibyśmy go wykorzystać efektywniej. To idealny czas na naukę języka. Programy audio pozwalają na bezwzrokową naukę. Wystarczy odtwarzacz płyt, mp3 i czasem słuchawki. W podróży również możemy oddać się nauce poprzez ćwiczenia online, korepetycje via Skype. Długie wieczory w hotelu podczas służbowej delegacji, przerwy pomiędzy panelami konferencyjnymi to okazja do nauki w formie rozrywki.

 

Godnym zauważenia sposobem nauki języków są e-kursy oraz korepetycje zdalne. Internet jest pełen ofert edukacyjnych, które zapewniając materiały i pomoce dydaktyczne do nauki języka, jak również szereg ćwiczeń, mediatekę i konsultacje z nauczycielami języka, a także native speakerami. Nowością na rynku są korepetycje przez Skype, które mogą być zorganizowanym indywidualnym kursem językowym jak i uzupełnieniem samodzielnej nauki, bądź tez formą nadrobienia zaległości, wzbogacenia wiedzy itp. Konwersacje z native speakerami ułatwiają blogi, fora i grupy dyskusyjne. Nie zawsze muszą być to odpłatne konwersacje językowe. Często można skorzystać z możliwości wzajemnej nauki, czy też po prostu zgłębiania swego hobby w języku obcym, uczestnictwa w grupach społecznościowych, gdzie można porozmawiać, komentować, poznać znajomych z całego świata itp. Internet i komunikacja online za pomocą portali społecznościowych, komunikatorów takich jak Skype przyczyniły się do wzrostu popularności nauki zdalnej jak i w ogóle nauki, także języków obcych. W odpowiedzi na rosnące potrzeby, popyt na materiały i możliwości edukacyjne powstały aplikacje mobilne i szereg prezentacji multimedialnych, ćwiczeń interaktywnych oraz samouczków. Mnogość pomocy dydaktycznych i możliwości zyskania kontaktu z żywym językiem spowodowało iż rozwinął się trend do samodzielnej nauki języków według własnych preferencji. Poszczególne formy nauki uzupełniają proces edukacji gwarantując systematyczne doskonalenie kompetencji językowych. Organizując swoja naukę możemy decydować o tempie, zakresie, czasie i intensywności, częstotliwości sesji edukacyjnych.

 

Hitem edukacji językowej są aplikacje mobilne. Jest ich na rynku ogromne ilości, często bardzo do siebie podobne, płatne, bezpłatne, w formie gry, zabawy, quizu lub szkolnego kursu. Bądź co bądź zawsze jest to nauka z komputerem, nagraniem lektora, które nie jest elastyczne względem naszych zapytań czy potrzeby wytłumaczenia. Stąd tez nie jest to idealny sposób na naukę, ale niezwykle atrakcyjny i popularny. Dzięki aplikacjom na smartfona możemy uczyć się w każdej chwili, w drodze do pracy, w okienku między zajęciami. Bez względu na poziom zaawansowania możemy wybrać odpowiednia aplikacje która zadba o nasze słownictwo, umiejętność wypowiedzi lub rozumowania, bądź powtórkę materiału, jego usystematyzowanie itd. Wśród aplikacji znajdują się giganty takie jak MemriseRosetta Stone, czy Duolingo które tworzą niemała światową globalną społeczność użytkowników. Dostępne są tez aplikacje autorskie w języku polskim, mało znane ale za to wartościowe. Wiele z nich dedykowanych jest dzieciom, młodzieży szkolnej, maturzystom, chociaż nie brakuje też aplikacji biznesowych.

 

 

Poza aplikacjami interesującą formą nauki języków są społeczności w portalach skupiających osoby o tych samych zainteresowaniach, chcąc porozmawiać, zapytać lub uzyskać odpowiedź na swoje pytanie. Społeczności takich w sieci można znaleźć bez liku. O ile lokalnie trudno jest, zwłaszcza w małych miejscowościach o znalezienie pokrewnej duszy w nauce np. chińskiego czy portugalskiego, to w sieci zawsze taka grupa mniej lub bardziej liczna się znajdzie. Wzajemna pomoc motywuje, wspiera. Często sumptem do stworzenia takiej grupy są blogi prowadzone przez pasjonatów języka lub lingwistyki. Zaglądając do treści blogów możemy uczyć się kompletnie nieświadomie traktując lekturę bloga jako codzienną dawkę rozrywki. Tymczasem wpisy bywają bardzo edukacyjne, ukazujące w ciekawy czasem żartobliwy, osobisty i niekonwencjonalny sposób zagadnienia językowe. Dzięki nietypowej formie podania zapadają nam te informacje w pamięć. Śledząc blogi językowe można być zawsze na bieżąco z wydarzeniami, aktualnie polecanymi metodami nauki, pomocami i kursami językowymi jakie są dostępne.

 

Nietypowym sposobem na naukę, a polecanym przez wielu poliglotów jest studiowanie literatury w języku obcym z pomocą słownika. To wyjątkowa metoda, która nie dla wszystkich jest skuteczna, jednakże może być przyjemna. Zaczynając od najprostszych lektur, znanej nam treści z polskiego przekładu można połknąć bakcyla czytelnictwa w oryginale. Z czasem można sięgać po bardziej złożone treści, dłuższe artykuły i publikacje. Do nauki w ten sposób warto wyposażyć się w pojemny i dobry słownik. Szukając znaczeń trwale je zapamiętujemy a poznając ich opisy także odnoszące się do gramatyki możemy nauczyć się o wiele więcej niżeli tylko pojedynczego znaczenia słowa. Na podobnej zasadzie uczyć można się oglądając filmy czy słuchając muzyki. Zaleca się najpierw oglądanie filmów z napisami w języku obcym, z czasem przejście do łatwych filmów o prostej fabule jak bajki animowane z dubbingiem, aż po filmy pełnometrażowe dramaty itp. także słuchając muzyki, piosenek w języku obcym możemy poszerzać słownictwo. Aczkolwiek teksty piosenek, poezji itp. utworów maja swoją specyfikę i nie zawsze posiadają dosłowny sens wynikający z tłumaczenia. Pewną formą, odmianą tej metody nauki jest korzystania z mediów obcojęzycznych. Poprzez czytanie wiadomości, oglądanie programów publicystycznych, teleturniejów, telewizji obcojęzycznej i słuchaniu radia w języku obcym możemy osłuchać się z językiem, poszerzyć swoją wiedzę i ułatwić zdobycie umiejętności władania danym językiem - podajeSprachcaffe, organizator zagranicznych kursów językowych.

 

Równie ciekawą metodą nauki jest nauka poprzez rozwijanie swoich zainteresowań. Każdy z nas ma jakieś hobby. Interesując się malarstwem, wędkarstwem czy też modą możemy uczyć się języka obcego. Zamiast zgłębiać swoje hobby poprzez artykuły w języku polskim warto sięgnąć po źródła obcojęzyczne. Zamiast dyskutować ze znajomymi o zamiłowaniu do ogrodnictwa warto dołączyć do grup ogrodników zza granicy i w międzynarodowym środowisku poznawać nowe rośliny, pomysły na ogród itd. Częstym hobby rozwijanym w języku obcym są wypieki oraz gotowanie. Obcojęzyczna książka kucharska i porady kucharzy, programy kulinarne w języku jakiego chcemy się uczyć to świetne rozwiązanie. Czerpiąc przyjemność ze zdobywanej wiedzy przy okazji przyswajamy język obcy.

 

Podsumowując, powyższe metody to zaledwie wybrane pomysły na naukę języka. Nie muszą i nawet nie powinny być one stosowane samodzielne. Dopasowując formę nauki pod własne zdolności, potrzeby możemy unikalnie skompilować fragmenty z każdej z metod nauki wybierając te najodpowiedniejsze dla nas. Dzięki swobodzie wyboru i wielu opcjom dostępnym dla każdego nauka języka może być efektywna na każdym etapie zaawansowania, jak i niezależnie od wieku i predyspozycji ucznia. Konieczne są jednak chęci i poświęcenie przynajmniej kilku minut dziennie na naukę.
 

Autor: Sprachcaffe, organizator kursów i obozów językowych za granicą dla młodzieży i dorosłych.

Więcej o Sprachcaffe na http://www.sprachcaffe.com/polski/main.htm