Opiekunka czy opiekun – kogo wybierają niemieckie rodziny?
Stereotypem stało się już stwierdzenie, że opiekun osób starszych to zawód tylko dla kobiet. Oczywiście pracą w tym charakterze zajmują się w większości panie. Dzieje się tak być może dlatego, że cechuje je dokładność, staranność, życzliwość czy opiekuńczość. To one zazwyczaj odpowiadają za porządek w gospodarstwie domowym – piorą, prasują, gotują i wykonują wiele innych czynności przypisywanych matkom i żonom. Nie zmienia to faktu, że panowie coraz częściej wykonują zawody kojarzone głównie z kobietami – są fizjoterapeutami czy pielęgniarzami.
Praca dla opiekunki w Niemczech - co decyduje o wyborze? Wbrew pozorom praca dla opiekunek w Niemczech nie jest łatwa. Mężczyźni posiadają cechy, które w dużej mierze ułatwiają im zajęcie się osobami starszymi. Należą do nich m.in.:
Panowie w przeciwieństwie do pań lepiej znoszą rozłąkę z rodziną. Nie znaczy to, że nie tęsknią za bliskimi, ale bardziej angażują się w swoje obowiązki, nie tracąc czasu na rozmyślanie. Praca dla opiekunki w Niemczech czy dla opiekuna – na kogo decydują się Niemcy? Szacuje się, że w ostatnich latach ofert dla mężczyzn – jeśli chodzi o opiekę nad osobami starszymi – znacznie przybyło. „Opiekunka Niemcy” to zawód, którego nie zabraknie, ale rodziny seniorów coraz częściej wyrażają chęć zatrudnienia panów. Dzieje się tak głównie w przypadku, kiedy trzeba zająć się starszym mężczyzną, którego obecność kobiety może krępować – np. podczas czynności związanych z higieną osobistą. Panowie dobrze radzą sobie również z czynnościami technicznymi (majsterkowanie, hydraulika, elektryka itp.) oraz są dobrymi kucharzami, co w dużym stopniu wpływa na dokonanie wyboru przez niemieckie rodziny. Należy jednak pamiętać, że kobiet w tej branży jest o wiele więcej. Dla obu płci w trakcie rekrutacji obowiązują te same zasady: nie wystarczy tylko znajomość języka niemieckiego i odpowiednie cechy charakteru. Liczy się także doświadczenie w opiece nad osobami starszymi – zarówno to zdobyte w opiece nad bliskimi, jak i uzyskane w trakcie pracy zarobkowej, potwierdzone referencjami. Osoby nie mające kompetencji w tym zakresie nie są na straconej pozycji. Jeśli chcą być opiekunkami i opiekunami osób starszych, powinny odbyć odpowiednie szkolenia, które będą ich pierwszym krokiem na nowej ścieżce zawodowej. Autor: CareWork |