News 29.07.2016

Nowy właściciel Wisły Kraków

Tego można się było spodziewać. Każdy kto obserwował sytuację w klubie przeczuwał, że coś się święci. Po ponad 20 latach, Bogusław Cupiał sprzedał Wisłę Kraków nowemu inwestorowi. Będzie to duet Jakub Meresiński i Marek Citko. 


Czy duet złożony z bardzo młodego przedsiębiorcy oraz byłego reprezentanta Polski udżwignie to wyzwanie? 
Na tą chwilę wiadomo, że nowi inwestorzy chcieli zakupić wcześniej Koronę Kielce ale bez powodzenia. Następnie spróbowali swoich sił w negocjacjach z Bogusławem Cupiałem. 

Kim są nowi właściele? 
Marka Citko nie trzeba specjalnie nikomu przedtawiać - były reprezentant naszej reprezentacji, niegdyś zawodnik wybitny i przymierzany do największych klubów w Europie. Gdyby nie kontuzja być może osiągnąłby wielki sukces. 
Hitem internetu jest jednak pytanie: "Kim jest Jakub Meresiński?" ten młody przedsiębiorca w tej chwili bardziej znany z portali plotkarskich budzi spore wątpliwości krakowskich kibiców Wisły. Kto jednak znał Bogusława Cupiała zanim ten nie zainteresował się Wisłą? Może warto dać szansę młodemu wilkowi? 

Poniżej oświadczenie Wisły Kraków

Wychodząc naprzeciw rosnącej konkurencji i wyzwaniom globalnej gospodarki władze Grupy zobowiązały Zarząd do konsekwentnej realizacji strategii rozwoju Grupy Kapitałowej. Zgodnie z obowiązującym dokumentem - zasoby finansowe i techniczne będą przeznaczone w całości na rozwój produkcji i technologii wytwarzania kabli różnych zastosowań w sześciu należących do Grupy Kapitałowej zakładach w trzech krajach. Ta decyzja podyktowana jest odpowiedzialnością za tworzone przez nas 3200 miejsc pracy. Bieżące działania i podejmowane decyzje są częścią uzgodnień zawartych z bankami finansującymi działalność Grupy Kapitałowej. 

W ramach realizacji przyjętej strategii w dniu 23 lipca 2016 roku podpisana została umowa warunkowa o zbyciu posiadanych akcji i zmianie głównego akcjonariusza klubu Wisła Kraków SA. Dzisiaj - po wypełnieniu ściśle określonych warunków - Wisła Kraków SA zyskała nowego inwestora strategicznego. Dzięki porozumieniom z nowymi sponsorami oraz profesjonalnej kadrze menadżerskiej, nowy Właściciel Pan Jakub Meresiński oraz Pan Marek Citko odpowiedzialny za działalność sportową Klubu gwarantują rozwój najstarszego polskiego klubu piłkarskiego. 

Strategia rozwoju 

Grupa Kapitałowa i jej wiodący podmiot Tele Fonika Kable SA łączy dobre tradycje przemysłu kablowego z innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi. W najbliższych latach zgodnie z przyjętą strategią rozwoju będzie się koncentrować na działalności podstawowej i dostarczaniu nowoczesnych rozwiązań dla szeroko rozumianej energetyki od elektrowni konwencjonalnych po nowoczesne farmy wiatrowe oraz na szeroko rozumiane górnictwo w tym wydobyciu ropy z dna morskiego, gdzie również wykorzystywane są nasze rozwiązania technologiczne. 

Pragniemy podkreślić, iż prawie 20 lat temu podmioty związane z Grupą Tele-Fonika Kable wsparły Klub piłkarski Wisły Kraków w najtrudniejszych dla Klubu czasach. Zaangażowanie finansowe oraz organizacyjne Grupy Tele-Fonika Kable zaowocowało największymi sukcesami sportowymi w 110 letniej historii Białej Gwiazdy. 

Dziś Wisła Kraków S.A., między innymi dzięki zaangażowaniu oraz dokapitalizowaniu przez Tele-Fonika Kable S.A., znajduje się na prostej drodze prowadzącej do ponownej walki o najwyższe cele sportowe w kraju, jak i w rozgrywkach europejskich. Podkreślić należy, iż prawie 20–letnie partnerstwo „Białej Gwiazdy” z Grupą Tele-Fonika doprowadziło do zbudowania klubu o solidnych podstawach organizacyjnych i finansowych. 

W ciągu ostatniego roku zostały zrestrukturyzowane koszty prowadzenia klubu, a sytuacja finansowa klubu została ustabilizowana. 

Dziś Wisła Kraków ma zapewnione optymalne warunki prowadzenia działalności sportowej. Znając zamierzenia i możliwości sponsorsko-sportowe nowego Inwestora jesteśmy przekonani, że wykorzysta on wszystkie swoje możliwości i atuty Klubu do jego dalszej rozbudowy i rozwoju. 

Pewna przyszłość Wisły 

Nie jest tajemnicą, że od wielu miesięcy prowadzone były rozmowy z firmami i inwestorami zainteresowanymi aktywnym zaangażowaniem się w budowanie przyszłości „Białej Gwiazdy”. Proces sprzedaży trwał długo ze względu na wybór inwestora, który zapewni Klubowi jego rozwój i będzie dbał o wizerunek i tradycję Klubu. Z kilku ofert została wybrana ta, która po wszechstronnej analizie spełniła wszystkie postawione warunki i oczekiwania. Nowy Inwestor przedstawił wiarygodną i potwierdzoną listę sponsorów oraz przedstawił odpowiednie gwarancje realizacji umowy. Nowy Właściciel zaprezentował szczegółowy program rozwoju Klubu oraz kadrę menadżerską, która będzie odpowiedzialna za jego realizację. Wszelkie sprawy Klubu wraz z bilansem zostały przekazane nowemu Właścicielowi. 

Wspólnie z nowym Inwestorem oczekujemy dziś od zawodników i zespołu szkoleniowego bardzo dobrych wyników zarówno w lidze polskiej, jak i rozgrywkach europejskich.

Źródło: Wisła Kraków SA