Lifestyle 22.12.2016

Nowoczesna kuchnia w małym mieszkaniu – jak ją zaprojektować?

Zarówno przestronna kuchnia w wieloosobowym mieszkaniu, jak i prosty aneks kuchenny w kawalerce, mogą być zorganizowane tak, aby ułatwić domownikom wspólne gotowanie. Zobacz, jak powinna być urządzona nowoczesna kuchnia, która pogodzi wiele funkcji.

 

Urządzanie studenckiego mieszkania to nie lada wyzwanie. Na wynajmowanej powierzchni i przy ograniczonym budżecie nie zawsze można sobie pozwolić na wszystko. Dziś doradzamy, jak zaplanować przestrzeń, by nowoczesna kuchnia sprzyjała wspólnemu spędzaniu czasu i przyrządzaniu posiłków.

 

Złota zasada trójkąta

By wspólne korzystanie z kuchni przebiegało sprawnie i bezkolizyjnie, zaleca się aby lodówka, zlew i kuchenka były położone względem siebie tak, jak wierzchołki trójkąta. Dzięki temu kilka osób jednocześnie będzie mogło korzystać z kuchni nie wchodząc sobie w drogę.
 

Odpowiednia wielkość powierzchni roboczej

Czy jest ktoś, kto nie doceniłby dodatkowego blatu roboczego w swojej kuchni? No właśnie, miejsca do gotowania nigdy dość. Jak wygospodarować go odpowiednio dużo?

Warto pamiętać, że blaty nie muszą być na stałe i tylko w jednym miejscu. Dodatkową powierzchnię roboczą można stworzyć dzięki:

  • ruchomej wyspie lub wózkowi z blatem;
  • opuszczanym blatom zamontowanym na zawiasach.

Takie rozwiązania pozwolą nam wygospodarować dodatkową przestrzeń roboczą dokładnie tam i dokładnie wtedy, kiedy będziemy tego potrzebować.

Efektywne wykorzystanie całej powierzchni na przechowywanie

Dobrze zorganizowana kuchnia to taka, w której mamy łatwy dostęp do wszystkiego…

A może wręcz przeciwnie?

Przecież nie z wszystkich rzeczy korzystamy na co dzień, dlaczego więc za wszelką cenę staramy się, aby wszystko było pod ręką?

Z pięciu foremek do pieczenia, co najmniej jedna przeznaczona jest zwykle na specjalne okazje. Odświętna zastawa, rękaw do ciasta i moździerz też nie należą raczej do przedmiotów, z których korzystamy kilka razy w tygodniu.

Nie bój się zamontować w kuchni szafek sięgających do samego sufitu. Nawet, jeśli nie sięgniesz tam bez pomocy taboretu, raz na kilka miesięcy można zadać sobie dodatkowy trud. Zamontowanie dodatkowych, podwieszanych półek czy pawlacza może pomóc Ci raz na zawsze uporać się z problemem przepełnionych szafek, w których niczego nie da się znaleźć.

Rozsądnie urządzona, nowoczesna kuchnia to ważny element domu. Warto zadbać o to, by było nam w niej wygodnie i komfortowo.