Kultura 25.05.2014

STUDENCKI NOCNY KLUB FILMOWY

Studencki Nocny Klub Filmowy w Kinie Pod Baranami to najlepsze, najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne filmy z bieżącego repertuaru, prowokujące do całonocnej dyskusji prowadzonej przez młodych krakowskich filmoznawców w studenckim gronie.

 

Nocny Klub Filmowy zrzesza studentów-kinomanów, którzy w każdy czwartek wieczorem spotykają się w Kinie Pod Baranami, żeby wspólnie oglądać premierowe filmy i dyskutować o nich do późnych godzin nocnych. W roli gospodarzy spotkań występują młodzi krakowscy filmoznawcy związani z magazynem 16mm. Przed burzliwą wymianą zdań na temat prezentowanych filmów Kino Pod Baranami częstuje klubowiczów kanapkami i dużą ilością kawy.

Krótką prelekcję wygłosi Monika Lewandowska - kinofilka z managerskimi zapędami. Szuka Don Kichota w filmach Terry'ego Gilliama. Studentka III roku filmoznawstwa w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ.

 

TEORIA WSZYSTKIEGO | THE ZERO THEOREM

reż. Terry Gilliam, USA/Rumunia/Wlk. Brytania 2013, 107’

 

Teoria wszystkiego jest niezwykłą wyprawą do szalonego, surrealistycznego świata Terry'ego Gilliama. To czarna komedia w gwiazdorskiej obsadzie, z nagrodzonymi Oscarami Christophem Waltzem, Mattem Damonem oraz Tildą Swinton. 

W niedalekiej przyszłości ludzie zostają pozbawieni resztek prywatności, a odpowiedzią na każde - nawet najskrytsze ich pragnienia - są wszechobecne wirtualne usługi, którymi sterują wielkie korporacje. 

Ukrywający się przed światem ekscentryczny geniusz Qouen Leth (Waltz) otrzymuje od prezesa zarządu najpotężniejszego koncernu świata (Damon) tajną misję. Korzystając z wszelkich dostępnych ludziom środków ma rozszyfrować sens istnienia wszechświata. Jednak zanim rozwiąże największą ze wszystkich zagadek, musi zmierzyć się ze swoimi paranojami i obsesjami, szaloną psychoanalityczką (Swinton), namolnym szefem, tajemniczą nieznajomą, która chce z nim uprawiać wirtualny seks oraz czarną dziurą, która nieubłaganie zasysa cały wszechświat... 

Reżyser o filmie: „Mam nadzieję, że mój film nie przypomina niczego, co mogliście w ostatnich latach zobaczyć. Nie ma tu zombie, krzyżowców w pelerynach, obcych i gigantycznych eksplozji. Chociaż niewykluczone, że skłamałem w sprawie tej ostatniej pozycji”.