Kultura 28.02.2014

"NIEPOKORNI" - W GRUDNIU

Chłopcy Kontra Basia, Ms. No One oraz Back To The Ocean w Krakowie! Wszyscy z nowym materiałem!


Niepokorni to cykl koncertów z muzyką alternatywną, który odbywa się w krakowskim studenckim klubie Żaczek (al. 3 Maja 5). W czwartek, 5 grudnia, na imprezie zagrają związane z Krakowem grupy Chłopcy Kontra Basia oraz Ms. No One! Imprezę otworzy Back To The Ocean, ciekawa polska songwriterka. Wszyscy promować będą nowe płyty! Koncert rozpocznie się o godz. 19.30. Towarzyszyć mu będzie wystawa grafik Angeliki Mus.
 

Chłopcy Kontra Basia


To minimalistyczny skład, który za punkt wyjścia obiera sobie polską twórczość tradycyjną. Autorskie teksty Barbary Derlak wokalistki zespołu, powstają w oparciu o archiwalne nagrania oraz zapiski etnografów, tak aby oddawały stylistykę baśni, gawędy czy przyśpiewki. Ludowe fascynacje przejawiają się także w warstwie muzycznej pod postacią oberkowej frazy, surowości pieśni obrzędowej, czy melodyjności ballady. Całość podana jest we współczesnych, jazzujących aranżacjach. Na debiutanckiej płycie „Oj tak!” (premiera 18.10) gościnnie wystąpił pianista Mariusz Obijalski, muzyk zespołu Fisz Emade Tworzywo oraz Natu – solowego projektu Natalii Przybysz.

Skład zespołu Chłopcy Kontra Basia:
Barbara Derlak - śpiew, klarnet, basklarnet, drumla
Marcin Nenko – kontrabas 
Tomasz Waldowski - perkusja, futujara
www.facebook.com/chlopcykontrabasia
 

Ms. No OneKilka lat temu otrzymali tytuł jednego z najbardziej obiecujących debiutantów i najbardziej melancholijnego zespołu w szeroko pojętej okolicy. Nigdy nie walczyli z tym wizerunkiem, ale też nie dążyli do tego żeby go na siłę utrwalać. Ich muzykę dziennikarze muzyczni zwykli definiować jako pokrętną krzyżówkę Portishead z Radiohead, ogromnie klimatyczną, melancholijną, a zarazem melodyjną. Oni sami uciekają od odpowiedzi, odnośnie swojej muzyki, twierdząc że po prostu grają piosenki, najczęściej niewesołe. - Podczas festiwalu "Gramy" zespół zdeklasował wszystkich, ciszą, melancholią, dojrzałością muzyczną.Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że zasługują na pełnometrażowy występ w studiu radiowej Trójki. Po raz pierwszy w historii studia im A. Osieckiej wystąpił tam zespół bez płyty, bez kontraktu, którego muzyka zgromadziła jednak pełną, „trójkową” salę - mówił Piotr Stelmach z III Programu Polskiego Radia. Stanisław Soyka dodawał: - Wyrafinowana, piękna muzyka. Bez litości cicha. A trzeba mieć odwagę by grać cicho. Zapomniałem, że jestem w jury po prostu słuchałem pięknych piosenek. Tak było kilka lat temu. W międzyczasie grupa wydała debiutancki album „The Leaving Room” i zagrała kilkadziesiąt koncertów - w Polsce, ale też zagranicą. W malutkich klubach, jak i na festiwalach, takich jak Opener. Drugi album Ms. No One „Backseat Stories” (wyd. Antena Krzyku) będzie zawierać 11 utworów. Premiera płyty zaplanowana jest na 12 listopada 2013. Koncert na Niepokornych będzie promować właśnie to nowe wydawnictwo. Ms. No One tworzą: Joanna Piwowar-Antosiewicz (głos, piano), Adam Antosiewicz (bas), Krzysiu Kurek (gitary), Łukasz Gocal (perkusja) i Sławek "Mr.S" Bardadyn (elektronika).
www.facebook.com/noonemiss
 

Back To The Ocean


Charyzmatyczna piosenkarka obdarzona wyjątkowym, „czarnym” brzmieniem głosu, autorka muzyki i tekstów, gitarzystka. Laureatka międzynarodowych konkursów kompozytorskich. Finalistka zeszłorocznych eliminacji do Sceny Folkowej Przystanku Woodstock 2012. W zeszłym roku jej piosenki można było usłyszeć m.in. w Trójce, Jedynce, Antyradiu i Radiu Dla Ciebie. W tym roku gościła z występami nie tylko w Polsce, ale również na festiwalach songwriterskich w Nashville i Kopenhadze. Obecnie promuje najnowsze wydawnictwo płytowe „Rain”. Jej wizytówka muzyczna to emocjonalne występy, łatwy kontakt z publicznością i piękne piosenki opatrzone poruszającymi tekstami.
www.reverbnation.com/backtotheocean
 

Angelika Mus


Związana jest z Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej, miłośniczka filozofii i refleksyjnego podejścia do codzienności. Na styku tych aktywności, na przestrzeni kilku lat, powstały rysunki ujęte w wystawę, którą zobaczymy w Żaczku. Szkicowość i powściągliwość prac idzie w parze z silnym zaangażowaniem emocjonalnym i subiektywnym podejściem do przedstawiania rzeczywistości.
www.angelikamus.blogspot.com

BILETY!
studenci: 15 zł - w przedsprzedaży /20 zł - w dniu koncertu
niestudenci: 20 zł - w przedsprzedaży /25 zł - w dniu koncertu
bilety dostępne są w klubie Żaczek oraz tutaj:
https://ekobilet.pl/klub-zaczek/chlopcy-kontra-basia---ms--no-one-1381917429 

Niepokorni to cykl imprez w krakowskim klubie studenckim Żaczek (al. 3 Maja 5), który ma zaprezentować publiczności akademickiej twórczość ludzi odważnych, nie płynących głównym nurtem sztuki, często odstających od ogólnie przyjętej normy. Chcemy postawić na tych, którzy są w kolorowej awangardzie społeczeństwa oraz tych, którzy siedząc w kącie, nie zwracając niczyjej uwagi, tworzą rzeczy, które mogą zmienić bieg historii. Stawiamy bardziej na alternatywę niż główne nurty. Na każdym koncercie obok gwiazdy wieczoru prezentują się mniej znani artyści. Chcemy dawać szansę przede wszystkim studentom krakowskich uczelni, ale też innych z całej Polski… i świata. W ramach cyklu, raz w miesiącu organizowane są koncerty znanych i mniej znanych muzyków, wernisaże fotografii i malarstwa. Na Niepokornych grali m.in. Lao Che, Voo Voo, Indigo Tree, The Car Is On Fire, Halla Nordfjord (Islandia), CeZik & KlejNuty, Lech Janerka, Świetliki, Pustki, Dick4Dick, Żywiołak, Czesław Śpiewa, Pustki i Kapela Ze Wsi Warszawa. Producentami imprezy są Edyta Pogwizd i Marzena Przybyła reprezentujące klub Żaczek, gospodarzem Bartek „Borówka” Borowicz, który przedstawiał artystów.

www.borowkamusic.pl
www.klubzaczek.pl
 

Autor: Informacja prasowa