Finanse 24.01.2017

Nie stójmy w kolejkach, rozliczmy pit online

Roczne rozliczenie podatkowe wielu osobom ciągle kojarzy się z długimi kolejkami w urzędach skarbowych. Czasy się zmieniają i zamiast stać w kolejkach, możemy rozliczyć pit online.

Rozliczenie pit przez internet

Rozliczenie pit online dostępne jest każdemu podatnikowi, który może skorzystać z Internetu. Nie trzeba mieć specjalistycznego sprzętu ani oprogramowania, wystarczy komputer, laptop, palmtop, a nawet telefon komórkowy. Możemy zasiąść przy własnym biurku, ale też skorzystać z internetu w każdym innym miejscu, nawet w czasie wyjazdu zagranicznego. Jeśli będziemy mieli przygotowane wszystkie potrzebne do wypełnienia pit dane, samo rozliczenie zajmie nam niewiele czasu.

Nie musimy chodzić do urzędu skarbowego po druki deklaracji podatkowych, gdyż są dostępne przez internet, zarówno formularze do wydrukowania, jak i interaktywne do wypełniania online. Nie musimy też z wypełnionymi deklaracjami udawać się do urzędu ani na pocztę. Wysyłka odbywa się elektronicznie przez system e-Deklaracje, skąd nasze zeznania trafiają do właściwych urzędów skarbowych.

Rozliczenie pit-online możemy wykonać o dowolnej porze, gdyż system e-Deklaracje jest czynny przez 24 godziny na dobę we wszystkie dni tygodnia. Łatwiej więc będzie pogodzić obowiązek rozliczenia podatkowego z innymi obowiązkami. Dowodem przyjęcia zeznania przez urząd skarbowy online jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), przesyłane elektronicznie, które możemy pobrać i wydrukować lub zapisać na dysku. UPO jest też przechowywane przez pięć lat w repozytorium systemu e-Deklaracje, skąd możemy je pobrać po podaniu kodu autoryzującego. UPO jest równoważne z innymi dowodami złożenia zeznania.

Programy do rozliczenia pit-online

Rozliczenie deklaracji podatkowych przez internet możliwe jest przez program oferowany przez Ministerstwo Finansów, ale możemy skorzystać też z innych programów, bardziej nowoczesnych, intuicyjnych  i łatwiejszych w obsłudze.

Rozliczenie pit-online jest bardzo proste z programem PITax.pl Łatwe podatki. Program jest darmowy, dostępny dla każdego użytkownika Internetu na dowolnym urządzeniu. Podatnicy mogą rozliczyć wszystkie rodzakje deklaracji podatkowych wraz z załacznikami. W zależności od źródeł dochodów i sposobu opodatkowania program dobiera właściwe formularze oraz automatycznie wypełnia wymagane załączniki. Rozliczenie pit-online z programem PITax.pl Łatwe podatki możemy wykonać indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem albo z dzieckiem jako osoba samotna. Program pomaga w prawidłowym rozliczeniu ulg podatkowych, które nam przysługują. Korzystając z programu  nie trzeba wertować przepisów podatkowych, które są zawiłe i nie zawsze jednoznaczne. Program  jest aktualizowany zgodnie ze zmianami w prawie podatkowym. Możemy mieć pewność, że wszystkie obliczenia zostaną  wykonane poprawnie, zgodnie z obowiązującymi regułami. Nie trzeba wczytywać się w zawiłe instrukcje przepisy podatkowe, sprawdzać aktualnie obowiązujących progów, stawek podatkowych, limitów. Program zadaje proste pytania typu: ile masz dzieci,  czy chcesz rozliczyć się łącznie ze współmałżonkiem, czy otrzymałeś pit -11 od pracodawcy. W każdej chwili możemy przerwać wypełnianie deklaracji pit-online, np. w celu uzupełnienia zebranych danych,  zapisać aktualny stan i powrócić do sporządzania zeznania w dogodnej chwili.

W programie dostępna jest lista organizacji pożytku publicznego sporządzona przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej, z której możemy skorzystać chcąc przekazać 1% naszego podatku dla OPP.

PITax.pl Łatwe podatki oferuje nie tylko możliwość bezpłatnego, bezproblemowego i poprawnego rozliczenia deklaracji pit-online, ale też dostęp do obszernej bazy wiedzy podatkowej i pomoc ze strony zespołu doświadczonych ekspertów i doradców podatkowych.

Zachowanie terminów zeznań podatkowych

Podatnicy mają obowiązek złożenia zeznań podatkowych w pierwszych miesiącach roku następującego po roku podatkowym. Najwcześniej, bo do końca stycznia trzeba złożyć PIT-28 (ryczałtowcy), PIT-16A (rozliczający sie w formie karty podatkowej) i PIT-19A (osoby duchowne). Dla pozostałych deklaracji (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39) wyznaczony jest termin 30 kwietnia, a w roku 2017 2 maja, gdyż ostatni dzień kwietnia jest dniem wolnym od pracy. Obowiązuje on podatników rozliczających podatki na zasadach ogólnych według skali, podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów kapitałowych i odpłatnego zbycia nieruchomości.

Rozliczając pit-online musimy pamiętać o zachowaniu obowiązujących terminów. Terminy są takie same, jak dla deklaracji papierowych, ale znacznie łatwiej jest złożyć zeznanie bez opóźnienia. Nie musimy stać w kolejkach w urzędzie ani na poczcie. Wysyłka przez internet zajmuje tylko chwilę. Ważne jest tutaj uwierzytelnienie przez  poprawnie wpisane dane autoryzujące. Musimy przed wysyłką podać kwotę przychodu wykazaną w deklaracji składanej rok wcześniej (lub zero, jeśli nie składaliśmy zeznania podatkowego). Osoby, które korzystały z programu, mają zapamiętana tę kwotę. Ważne, aby w przypadku wysyłki w ostatniej chwili (np. przed północą 2 maja) podać poprawne dane, bo tylko wtedy system e-Deklaracje nada naszym dokumentom status “200”, który oznacza poprawne dostarczenie pit online do urzędu skarbowego.

Opóźnienie zagrożone jest sankcjami przewidzianymi w kodeksie karno skarbowym.