News 27.07.2014

NAUKA PODCZAS SNU? TO MOŻLIWE!

Sen to bez wątpienia stan niezbędny do codziennego funkcjonowania. Dzięki niemu regenerujemy zmęczone pracą komórki i tkanki, redukujemy stres i odpoczywamy. W trakcie snu następuje także utrwalanie zdobytych przez nas informacji, nowych umiejętności i wiedzy. Czy jest to, zatem szansa na realne zwiększeniem efektywności naszej nauki?

 

Naukowcy z Northwesern University przeprowadzili eksperyment, którego uczestnicy mieli za zadanie nauczyć się grania dwóch melodii. Następnie, podczas 1,5 godzinnego snu, odtwarzano im jedną z nich. W trakcie tej czynności, wykorzystano metodę pomiaru EEG, która pozwala na obserwację reakcji mózgu w spoczynku. Dzięki temu potwierdzono, że osoby śpiące słyszą i rejestrują odtwarzaną muzykę. Badanie odbywało się w czasie snu wolnofalowego, czyli fazy spoczynku łączonej z procesem utrwalania wspomnień. Na podstawie tego, co działo się po przebudzeniu badanych osób, naukowcy sformułowali wnioski końcowe. Okazało się, że odtwarzaną podczas snu melodię, badane osoby potrafią zagrać z mniejszą ilością błędów, podczas gdy w drugiej nie odnotowano żadnej poprawy.  

 

Narzucającym się tu pytaniem jest to, czy nasz mózg może „posunąć się o krok dalej” i  podczas snu pozwolić nam na naukę całkowicie nowych umiejętności i informacji. Naukowcy rozpoczęli już badania. Jednym z nich jest to, związane z rozpoznaniem i reakcją na zapachy podczas snu. Uczestnikom eksperymentu podawane były dwa zapachy – przyjemny i nieco mniej – w towarzystwie dwóch różnych melodii. Po przebudzeniu zaobserowowano, że muzyka związana z miłym zapachem powodowała większą pojęmność wciąganego nosem powietrza, podczas gdy melodia towarzysząca nieprzyjemnemu zapachowi – zancznie mniejszą. Naukowcy udowodnli zatem możlwiość powstawania nowych skojarzeń podczas snu.

Póki jednak metody nauki podczas snu nie zostaną opatentowane i przedstawione konsumentom, pozostaje nam tradycyjny sposób przyswajania wiedzy. Książki, multimedia i inne dostępne źródła czekają na nas z całą skarbnicą wiedzy. Nie mniej jednak, by przekonać się o realnych możliwościach naszego umysłu podczas snu, warto wypróbować np. naukę języków obcych i w trakcie spoczynku włączyć interesujące nas nagranie. Metoda ta, z całą pewnością nam nie zaszkodzi, a być może wprost przeciwnie -  okażę się tym, co usprawni naszą edukację.

 

Źródło zdjęcia:  www.edulandia.pl