News 05.05.2018

Nauka języka niemieckiego dla początkujących – od czego zacząć?

Podstawą w rozpoczęciu nauki z języka niemieckiego jest motywacja, zaangażowanie i możliwość wygospodarowania kilku godzin dziennie. Najlepiej zapisać się do szkoły językowej lub na korepetycje, a dodatkowo systematycznie uczyć się w domu. Swoją przygodę z niemieckim najlepiej rozpocząć od nauki słówek przy wykorzystaniu różnych metod, np. fiszek czy gry skojarzeń.

 

Znajomość języka niemieckiego jest jedną z najczęściej wymaganych kompetencji przez pracodawców. Dzięki niej można liczyć na lepiej płatną pracę. Dodatkowo, pomaga ona w znalezieniu dobrej pracy w Niemczech.

Nauka słówek z języka niemieckiego

Naukę języka niemieckiego najlepiej zacząć od przyswojenia 1000 najczęściej używanych słów – nie zagwarantuje to opanowania języka w stopniu komunikatywnym, ale jest to dobra baza do dalszej nauki. Najefektywniejszym sposobem do nauki słówek z języka niemieckiego są fiszki papierowe lub multimedialne. Można uczyć się z nich za pośrednictwem aplikacji mobilnej Fiszkoteka, w której dostępnych jest kilkanaście różnych bloków słówek, np. kolory po niemiecku czy nazwy podstawowych przedmiotów. Przy czym warto korzystać ze sprawdzonych i rekomendowanych pomocy naukowych – książek, słowników i repetytoriów (najlepiej najnowszych wydań).

Nauka gramatyki z języka niemieckiego

Kolejnym, po nauce słówek, krokiem do opanowania języka niemieckiego przynajmniej w stopniu komunikatywnym jest nauka podstawowych zasad gramatycznych. Zaleca się wprowadzać je systematycznie i pojedynczo, bowiem nauka wszystkich naraz nie ma większego sensu i stanowi marnotrawstwo czasu. Niezawodnym sposobem na opanowanie zasad gramatycznych jest ćwiczenie poprzez układanie zdań w różnych czasach czy rozwiązywanie różnych zadań, np. z lukami do wypełnienia.

Nauka wymowy w języku niemieckim

Często pomijanym, aczkolwiek bardzo ważnym, etapem nauki niemieckiego jest wymowa, którą należy ćwiczyć już od początku swojej przygody z danym językiem obcym. Dobrym sposobem jest prowadzenie konwersacji z osobą na lepszym poziomie zaawansowania w nauce niemieckiego, a także tworzenie środowiska językowego (otaczanie się językiem), poprzez czytanie książek, oglądanie filmów i seriali, a także słuchanie muzyki w danym języku obcym.