News 28.01.2015

Natural Light – międzynarodowy konkurs VELUX i Little Sun na ekologiczną lampę

Grupa VELUX wspólnie z organizacją Little Sun zapraszają studentów wzornictwa przemysłowego do udziału w międzynarodowym konkursie Natural Light, na innowacyjną koncepcję ekologicznej lampy zasilanej energią słoneczną. Celem projektu jest dostarczenie światła mieszkańcom Afryki, którzy pozbawieni są dostępu do elektryczności, a także uczczenie w szczególny sposób 75. rocznicy działalności firmy VELUX na świecie. 

 

Grupa VELUX już od blisko 75 lat pracuje nad poprawą warunków życia ludzi na całym świecie poprzez dostarczanie światła słonecznego do domów, dzięki produkcji szerokiej gamy okien dachowych i świetlików. Z okazji tej ważnej rocznicy swojej działalności nawiązała współpracę z globalną, społeczną organizacją Little Sun, której inicjatorami są duńsko-islandzki artysta Olafur Eliasson oraz duński inżynier Frederik Ottesen. Organizacja Little Sun jest doświadczonym dostawcą zrównoważonych rozwiązań w dziedzinie oświetlenia dla niezelektryfikowanych obszarów Afryki. Opracowała już lampę zasilaną energią słoneczną, która zapewnia oświetlenie potrzebującym mieszkańcom tego regionu świata.

Teraz wspólnie - Grupa VELUX i Little Sun - zapraszają studentów designu i wzornictwa z całego świata do stworzenia specjalnej edycji lampy solarnej. Zwycięski projekt zostanie wyprodukowany w liczbie 29 tysięcy sztuk. Połowa będzie sprzedawana w odciętych od prądu regionach Afryki po przystępnej i dopasowanej do lokalnych warunków cenie, na tych samych zasadach, jak oryginalne lampy Little Sun. Zgodnie z założeniami projektu sposób dystrybucji niesie ze sobą dodatkowe korzyści – aktywizację lokalnej przed-siębiorczości i tworzenie miejsc pracy.„Poprzez konkurs Natural Light, dajemy studentom wzornictwa wyjątkową możliwość urzeczywistnienia swoich wizji i wprowadzenia ich na globalny rynek. To doskonała promocja dla zwycięzcy. Co jest jednak najważniejsze - projektant przyczyni się do dostarczenia zrównoważonego światła do tych domów, które oświetlano wcześniej za pomocą lamp naftowych, o ile w ogóle miały one jakieś źródło światła” - mówi Michael K. Rasmussen, dyrektor ds. marketingu w Grupie VELUX.

„Promocja energii słonecznej oznacza inwestowanie w radykalne zmiany warunków życia wielu ludzi, przy jednoczesnej trosce o naszą planetę. Jesteśmy podekscytowani mogąc pracować z Grupą VELUX przy tym projekcie i inspirować młodych projektantów do zrobienia czegoś wartościowego poprzez swoją kreatywność. Nasze działania mają znaczenie dla całego świata” - mówi Olafur Eliason, współzałożyciel Little Sun.

Nadesłane projekty będą oceniane przez międzynarodowe jury, w którego skład wejdą renomowani projektanci, artyści i inne znane osobistości międzynarodowej sceny designu. 

Jak przystąpić do konkursu?
Zainteresowani studenci powinni się zarejestrować na stronie konkursu. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 15 marca, a zwycięski projekt zostanie ogłoszony w maju 2015 roku.

Jury oceniać będzie projekt pod względem sześciu kryteriów, takich jak: globalna uniwersalność, funkcjonalność, ekologia w procesie projektowania, produkcji i użytkowania, potencjał rynkowy, ale również cena i waga.

Ze względu na przeznaczenie docelowe lampy, uwzględnienie jej rozmiarów i kosztów wykonania jest bardzo istotne. Lampa powinna być przystępna cenowo, jej całkowity koszt produkcji nie może przekraczać 4 euro, zaś jej waga nie może też być większa niż 300 gramów.

W konkursie mogą uczestniczyć studenci z uczelni wyższych, które oferują minimum wykształcenie licencjackie. Zainteresowani mogą zgłaszać się do konkursu indywidualnie lub zespołowo.
 
Wszystkie projekty muszą być przesłane w postaci obrazów JPEG lub bitmap w jakości pozwalającej przeglądać je na monitorze 12,5” o rozdzielczości 1366x768 dpi. Do obrazów musi być dołączony opis projektu w języku angielskim, którego objętość nie może przekraczać 500 słów. Ponadto, obowiązkiem jest załączenie 30-sekundowego filmu przedstawiającego projekt. 

Wszelkie informacje na temat konkursu i zgłoszeń można znaleźć na www.naturallight.org.