Podróże 28.06.2017

Najciekawsze budowle sakralne Poznania

Z czego słynie stolica Wielkopolski? Odpowiesz, że z koziołków, rogali świętomarcińskich, pracowitych mieszkańców, smacznej regionalnej kuchni, zabytków i… Zastanawiasz się, co jeszcze jest godne poznania? Co powiesz na wizytę w kilku najciekawszych świątyniach, nie tylko rzymsko-katolickich?

 

Obiekty sakralne też mogą stanowić interesujące atrakcje w czasie pobytu w Poznaniu. Zobacz zestawienie zabytkowych kościołów przygotowane przez AccorHotels.

Kościół na wyspie, czyli poznańska katedra

Poznańska Bazylika Archikatedralna św. Piotra i Pawła to najstarsza w Polsce katedra, i chociażby dlatego to obowiązkowy punkt wycieczki szlakiem obiektów sakralnych Poznania. Mówi się, że być w stolicy Wielkopolski i nie zobaczyć katedry, to jak być w Rzymie, a nie widzieć Papieża. Katedra mieści się w wyjątkowej lokalizacji, bo na Ostrowie Tumskim (w języku staropolskim ostrów oznaczało wyspę, a tum – katedrę). To jedyna pozostała wyspa na rzece Warcie w Poznaniu. Niektórzy historycy twierdzą, że to właśnie w tym miejscu Mieszko I został ochrzczony. Co zobaczysz we wnętrzu katedry? Dwanaście kaplic, w tym Złotą Kaplicę, czyli mauzoleum pierwszych władców Polski, imponujący późnogotycki ołtarz główny oraz podziemne grobowce królewskie. Zwiedzanie obiektu jest możliwe w ciągu tygodnia od 9:00 do 18:00. (w sezonie letnim) i od 9:00 do 16:00 w sezonie zimowym. Po wizycie można udać się na spacer nad rzekę.

Perła baroku – poznańska fara

Kościół farny w Poznaniu, czyli bazylika kolegiacka, znajduje się na Starym Rynku przy ul. Klasztornej. Jeśli wybierzesz jeden z hoteli w Poznaniu w pobliżu starówki, spacer do fary zajmie Ci dziesięć minut. Ten kościół z XVII wieku to niezwykłe miejsce, które budowano przez 50 lat (1651–1701). W nieco mrocznym wnętrzu fary obejrzysz wielkie rzeźby i kolumny, bogato zdobiony ołtarz oraz piękne sklepienie udekorowane malowidłami. To wszystko sprawia, że kościół zyskał miano „perły baroku” i jest niezwykle ciekawym budynkiem pod względem architektury. Jeżeli oprócz zwiedzania kościołów lubisz dawną muzykę – w każdą sobotę o godz. 12:15 posłuchasz tu organowych „Koncertów Farnych”, które odbywają się regularnie już od dwudziestu lat.

Niepozorna, ale zjawiskowa – cerkiew św. Mikołaja

Położona przy skrzyżowaniu ulic Marcelińskiej i Grunwaldzkiej prawosławna cerkiew św. Mikołaja to jedyny taki obiekt w Poznaniu. Niepozorny budynek, który łatwo przeoczyć, po przekroczeniu progu ukazuje swoje zachwycające oblicze. Warto zwrócić uwagę na bogaty wystrój i ikonostas (zespół obrazów oddzielający prezbiterium , gdzie stoją kapłani  od nawy) – prezentuje się on niezwykle barwnie.

Najpierw synagoga, a potem hotel

Była już domem modlitwy przed wojną i pływalnią miejską w czasie okupacji przez Niemców, a niedługo oficjalnie zostanie hotelem. Synagoga w Poznaniu przy ul. Wronieckiej ma burzliwą historię. Poznańska gmina żydowska zamierza obecnie przywrócić zabytkowemu budynkowi dawną świetność. W tym celu właśnie obok Centrum Dialogu, który znajdzie się w budynku dawnej synagogi, zacznie funkcjonować nowoczesny hotel. Jeżeli będziesz na poznańskiej starówce, przejdź się w kierunku dzielnicy Garbary i zobacz obiekt wywołujący tak wiele kontrowersji.

Z wizytą u karmelitanek bosych

Historia karmelitanek bosych w stolicy Wielkopolski sięga 1665 roku, kiedy to królowa Polski Maria Ludwika, żona Jana II Kazimierza, sprowadziła zakonnice do Poznania. Pierwszy klasztor założono dwa lata później przy ul. Szkolnej. Jednak nie była to pierwsza i ostatnia siedziba sióstr. W związku z trzykrotnym opuszczaniem miasta przez zakonnice zmieniały się też ich klasztory. Dziś w dawnych zakonach karmelitanek znajdują się szpital Św. Rodziny (ul. Jarochowskiego) i szpital im. J. Strusia (ul. Szkolna). Czynny jest natomiast klasztor przy ul. Św. Wojciecha 19/20, gdzie siostry modlą się i pracują.

Czy poznałeś już Poznań i jego zabytki sakralne? A może wolisz podróżować własnymi ścieżkami? Bez względu na pomysł, jaki masz na wypoczynek, w ofercie AccorHotels przez cały rok czekają na Ciebie komfortowe hotele w najlepszych lokalizacjach.