Podróże 18.04.2016

Nad Zatoką Gdańską

Kilka dziesięcioleci temu sylwetkę przyszłego inteligenta kreślił w Pomniku studenta K. I. Gałczyński … młodzian straszny pod względem garderoby.(…)lecz się uśmiecha i ręce go swędzą, jakby za chwilę miał dostać stypendium”. Jeżeli ten obraz nie do końca się zmienił, to w każdym razie są nadzieje na całkowicie nowe wymodelowanie go.

 

Jedna z niedawnych informacji łechcąca naszą dumę narodową: Marsjański sukces polskich studentów. Łaziki z Wrocławia i Białegostoku wygrały prestiżowy konkurs w USA. I nie jest to jedyna taka. Studenci ze sportowych klubów wracają z rozgrywek z medalami, na międzynarodowych festiwalach artystycznych otrzymują najwyższe nagrody. Na owe sukcesy złożyły się:

  • poziom uczelni,
  • opieka kadry akademickiej,
  • praca w klubach,

a także to, co mniej jest dostrzegane, mianowicie tworzenie wokół studiujących, wchodzących w życie społecznie odpowiedzialne, nacisku intelektualnego, kulturalnego. Np. ogłaszane Dni Informatyki są nie tylko dla już pracujących zawodowo w tej dziedzinie, ale także i dla studiujących, o czym przypominają akademickie informatory. Z kolorowych afiszy krzyczą w stronę studentów:

  • Inżynierskie Targi Pracy,
  • Project Mankament Days,
  • Program aktywizacji,
  • Kariera na start.

I wielu nie pozostaje na te zaproszenia ślepymi, głuchymi. Więcej: gdańscy studenci stworzyli internetowy portal z projektem, który rówieśnikom umożliwia znalezienie pracy bez wyjazdu z kraju.

Miasto dużych możliwości

Osoby odwiedzające Gdańsk i jego okolice z pewnością staną przed wyborem - jak zwiedzać tanio i sprawnie. Co prawda Trójmiasto jest lepiej skomunikowane choćby ze stolicą niż na przykład Szczecin, co nie oznacza jednak że zawsze warto wybierać się tam samochodem. Ten możemy wszak wypożyczyć na miejscu choćby tutaj http://www.europcar.com.pl/pages/gdansk-airport-rent-a-car.
 

Wypożyczalni aut jest w Gdańsku zdecydowanie więcej. Różnią się ofertą, dostępnością aut z poszczególnych segmentów, limitami kilometrów i oczywiście usytuowaniem. Niektóre, jak Taniwynajemaut.pl: Gdańsk umożliwiają wypożyczenie aut z dowolnego punktu miasta i oddanie na przykład w innej części Europy. W dwudziestoleciu międzywojennym łatwiej niż gdzie indziej było o pracę nad Zatoką Gdańską, dawała ona chleb i szansę na awans społeczny. I dziś miasto to ma podobną opinię, daje pracę, coraz więcej w nim żyjących dostatnio.