Lifestyle 12.04.2022

Naczynia Dewara – czym są i kiedy należy je stosować?

Właściwości ciekłego azotu docenia się w wielu dziedzinach – w medycynie, dermatologii, a nawet w gastronomii. Szerokie spektrum możliwości wykorzystania tej substancji wiąże się w ogromnym stopniu z odpowiedzialnością, jaka spoczywa na nas, by prawidłowo ją zabezpieczyć. Niezależnie od tego, czy chcesz przechowywać, czy przewozić ciekły azot, jedno jest pewne – musisz mieć w tym celu naczynia Dewara. Co o nich wiadomo? Jak je użytkować rozsądnie? Przygotowaliśmy krótki poradnik.
 

Czym są naczynia Dewara i jak działają?

Skroplenie azotu po raz pierwszy w 1883 roku przez profesorów Zygmunta Wróblewskiego i Karola Olszewskiego nadało nauce zupełnie nowy kierunek. Przez lata jednak brakowało odpowiedniego, dedykowanego typu pojemnika, który pozwalałby na dłuższe przechowywanie substancji, bez utraty jej właściwości, z zachowaniem bezpieczeństwa dla organizmu ludzkiego. Należy wspomnieć, że temperatura ciekłego azotu sięga -196 ℃. Oznacza to, że nawet krótki kontakt ze skórą wiąże się z silnym odmrożeniem. Rozwiązanie problemu przechowywania ciekłego azotu przyniósł 1892 rok, kiedy to James Dewar skonstruował naczynie kriogeniczne – dewar. Początkowo szklany, z początkiem XX w. zyskał metalową formę, którą znamy obecnie. Dwuwarstwowe ściany, z przestrzenią próżniową w środku, stykające się na górze, zakończone korkiem – tak można opisać to naczynie.

 

Dlaczego musisz wyposażyć się w naczynia Dewara?

Wykorzystanie ciekłego azotu jest możliwe tylko w przypadku, gdy zachowa on swoją formę i temperaturę. Dlatego też potrzebne jest naczynie Dewara, które cechuje się świetnymi właściwościami izolacyjnymi. Jest ono niezbędne także po to, by niska temperatura substancji nie wpływała na otoczenie. Ten aspekt jest również ważny ze względu na bezpieczeństwo osób, które pracują z ciekłym azotem. Transport tej substancji także nie jest łatwy. Każde jej ulatnianie może powodować negatywne skutki – w najbardziej optymistycznym wariancie zatrucie. Jeśli chcesz zatem wykorzystywać ciekły azot w swoim przedsiębiorstwie, dedykowane pojemniki są niezbędne. Rynek oferuje naczynia Dewara w różnych pojemnościach, a wiele możliwości znajdziesz np. w e-sklepie Cryogen: https://www.cryogenshop.pl/transportowe. Firma gwarantuje, że produkty z jej oferty spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa.

 

Możliwości zastosowania dewarów

Ze względu na swoje cenne właściwości ciekły azot wykorzystywany jest w wielu gałęziach przemysłu. Podstawowym elementem wyposażenia w tych branżach będą zatem naczynia Dewara. Są niezbędne w przypadku magazynowania i transportu ciekłego azotu. Warto wspomnieć także o specjalnych pojemnikach służących do przechowywania komórek ludzkich i zwierzęcych. Takie naczynia wyposażone są w specjalne kanistry, za pomocą których z powodzeniem można umieścić preparaty w ciekłym azocie. Taka właściwość wykorzystywana jest m.in. w klinikach medycznych, które oferują zamrożenie gamet. Umożliwia to późniejsze, swobodne korzystanie z nich – bez względu na upływ czasu. Naczynia Dewara chętnie wykorzystuje się także w przemyśle czy gastronomii, czyli wszędzie tam, gdzie pracuje się z ciekłym azotem.

 

Bezpieczne przechowywanie ciekłego azotu

Decydując się na przechowywanie azotu w jego skroplonej formie, musisz pamiętać, że zasady jego magazynowania określają przepisy BHP. Dewary muszą stać pionowo, w suchym miejscu, w którym nie ma źródeł ciepła. Dodatkowo wykorzystując te pojemniki, nie pomiń podstawowego wyposażenia ochronnego, takiego jak rękawice, gogle, fartuch i specjalna odzież ochronna. Nieocenione w tym zakresie są porady firmy, w której kupisz naczynia Dewara. Specjaliści, tacy jak ci w firmie Cryogen, udzielą Ci stosownych rad na temat prawidłowego zabezpieczenia ciekłego azotu.