Podróże 24.02.2020

Mniej znane atrakcje w Bieszczadach, które warto odwiedzić – Muczne

Bieszczady to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych zakątków Polski, który z roku na rok odwiedza coraz większa liczba turystów. Nic w tym dziwnego, tutejsze krajobrazy nie mają sobie równych i zapierają dech w piersiach niezależnie od pory roku. Pomimo ogromnej popularności, w Bieszczadach wciąż istnieją miejsca nieco rzadziej odwiedzane przez turystów, takie jak np. wieś Muczne.

Krótko o historii osady

Muczne to niepozorna miejscowość usytuowana pośród lasów na terenie gminy Lutowiska. Pierwsze wzmianki na temat osady pojawiają dopiero w pierwszej połowie XIX wieku, gdy powstaje tutaj zakład produkcji potażu. W tym okresie Muczne stanowi jedynie przysiółek, czyli skupisko zaledwie kilku domostw, innej nieistniejącej już wioski. W trakcie II Wojny Światowej, na skutek walk a także późniejszych wysiedleń, Muczne zostaje kompletnie zniszczone. W 1972 roku w ramach programu zasiedlania Bieszczadów powstaje tutaj osada dla pracowników leśnych. Kilka lat później teren trafia w ręce Urzędu Rady Ministrów, który przekształca go w ośrodek łowiecki zamknięty dla turystów. W efekcie zostaje wybudowany tutaj hotel robotniczy, kilka domków oraz willi dla ówczesnych włodarzy i dewizowych myśliwych.

Czasy współczesne

Muczne przeszło ogromną transformację przez ostatnie kilkanaście lat. W miejscu dawnego hotelu robotniczego znajduje się teraz nowoczesny ośrodek wypoczynkowy, a po peerelowskich willach nie ma nawet najmniejszego śladu. Niemniej jedna rzecz pozostała bez zmian – Muczne to wciąż niepozorna miejscowość z daleka od głównych dróg, którą zewsząd otaczają lasy. Czas biegnie tutaj zdecydowanie wolniej, dlatego to idealne miejsce dla osób, które potrzebują przede wszystkim spokoju, wyciszenia i kontaktu z przyrodą.

Okoliczne atrakcje

W Mucznem dosłownie każdy znajdzie coś dla siebie. Fani górskich wędrówek i malowniczych krajobrazów na pewno docenią szlak żółty, który z Mucznego prowadzi na masyw górski Bukowe Berdo. Trasa, co prawda wiedzie głównie przez las i nie należy do nazbyt wymagających, jednak pod koniec marszu zaoferuje kilka stromych podejść i mnóstwo oszałamiających krajobrazów. Przez grzbiet masywu przechodzi także szlak niebieski, którym można dotrzeć na najwyższy szczyt polskich Bieszczadów, czyli Tarnicę. Osoby, które nie przepadają za chodzeniem po górach na pewno ucieszy fakt, że przez Muczne i okolice przebiegają liczne ścieżki spacerowe o charakterze przyrodniczym bądź edukacyjnym.

Jedną z najbardziej interesujących okolicznych atrakcji jest bez wątpienia Zagroda Pokazowa Żubrów. Obiekt zajmuje około 8 hektarów i jest wyposażony w dwie platformy widokowe, znajdujące się na wprost paśników dla zwierząt. Należy w tym miejscu podkreślić fakt, że zagroda nie jest wyłącznie zwykłą bieszczadzką atrakcją, tylko ambitnym projektem, którego głównym celem jest poprawa kondycji genetycznej tutejszych żubrów i przywracanie ich naturze. Inicjatywa okazała się sukcesem i jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych regionu.

W Bieszczadach występuje spora liczba rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Niemniej bardzo ciężko zaobserwować je wszystkie w ich naturalnym środowisku. Istnieje jednak miejsce, w którym zaprezentowane są najciekawsze okazy bieszczadzkiej fauny i flory. Mowa tutaj o Pawilonie Wystawowym Fauny i Flory Bieszczadzkiej, który zlokalizowany jest tuż obok hotelu w Mucznem. Stała ekspozycja składa się aż z siedmiu dioram tematycznych. W pawilonie można obejrzeć m.in stado wilków, sarny, dziki oraz niedźwiedzia brunatnego.

Baza noclegowa

Osoby rozglądające się za tanim i komfortowym hotelem w Bieszczadach na pewno się nie zawiodą. Muczne to miejscowość o charakterze turystycznym i tutejszy hotel a w zasadzie ośrodek wypoczynkowy oferuje 38 pokoi dla gości a w tym 3 apartamenty. W skład kompleksu wchodzi również siłownia, sauna, jacuzzi a także dwie sale konferencyjne i oczywiście restauracja. Turyści liczący na nieco bardziej kameralne otoczenie, mogą skorzystać z oferty noclegu w Domku Myśliwskim z przytulną salą kominkową.