News 03.12.2018

Mity o ubezpieczeniu OC samochodu, które szkodzą kierowcom

Wśród kierowców krąży wiele legend dotyczących ubezpieczeń samochodowych. Niektóre z nich stały się tak powszechne, że są uznawane za obowiązujące, a to wprowadza ubezpieczających swoje samochody w błąd. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych mitów dotyczących ubezpieczeń OC. Sprawdź, czy Twoja wiedza na ten temat jest zgodna z prawdą.

Mit: OC chroni twoje auto

Wielu kierowców jest przekonanych, że kupując OC, zabezpiecza swój własny samochód i otrzyma odszkodowanie w razie wypadku. Musisz wiedzieć, że bez względu na to czy kupiłeś ubezpieczenie OC online (np. poprzez kalkulator OC AC: https://kalkulator-ac-oc.pl/) czy w biurze towarzystwa ubezpieczeniowego, chroni ono Ciebie przed odpowiedzialnością finansową, gdy wyrządzisz szkodę innemu użytkownikowi ruchu drogowego.

Owszem, niektórzy ubezpieczyciele dołączają do polisy OC podstawowy zakres assistance, minicasco czy ubezpieczenie opon i to one chronią Cię finansowo na wypadek uszkodzenia samochodu. Jeśli zatem przeglądasz i porównujesz ubezpieczenie OC online w różnych firmach i zależy Ci na zabezpieczeniu także Twojego auta, zwróć uwagę na to, czy poza nim ubezpieczyciel oferuje także dodatkowe polisy.

Mit: nie potrzebujesz OC, jeśli nie używasz swojego samochodu

Jeśli masz zarejestrowany pojazd, musisz wykupić na niego ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Nawet, jeśli samochód stoi nieużywany w garażu albo w ogóle nie jest w stanie jeździć ze względu na uszkodzenia i awarie. Za brak ubezpieczenia możesz otrzymać karę z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), a ta będzie liczona w tysiącach złotych.

Mit: nikt nie sprawdzi, że nie wykupiłeś OC

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny dysponuje systemem, który pozwoli wykryć osoby, nieposiadające polisy na zarejestrowany samochód lub mające przerwę z ubezpieczeniu, np. dlatego, że zapomniały o przedłużeniu OC. W takim przypadku łatwo więc o karę. A te naliczane są w zależności od długości przerwy. Za brak polisy do 3 dni możesz otrzymać 600 zł kary, od 4 do 14 dni - 1 500 zł, a powyżej 14 dni nawet 3 000 zł kary.

 

 

Mit: ważność polisy OC zawsze przedłuża się automatycznie

Aby uniknąć kary za brak ubezpieczenia, musisz wiedzieć, że polisa nie zawsze przedłuża się automatycznie. Jeśli wykupiłeś ubezpieczenie na raty i którejś z nich zapomniałeś opłacić albo otrzymałeś ubezpieczenie OC wraz z zakupem auta z drugiej ręki, ubezpieczenie wygaśnie. Dlatego ważne jest, aby śledzić, co dzieje się z Twoją polisą i pamiętać o terminie jej zakończenia.

Mit: kupując używany samochód, musisz korzystać z OC wykupionego przez poprzedniego właściciela

Na pewno wiesz, że ubezpieczenie OC otrzymujesz wraz z samochodem zakupionym z drugiej ręki. Oczywiście możesz z niego korzystać do momentu aż jego ważność wygaśnie. Masz jednak także możliwość rezygnacji z tej polisy, jeśli jej warunki Ci nie odpowiadają. Możesz ją wypowiedzieć od razu po zakupie auta lub w późniejszym czasie. Nie zapomnij jednak wyszukać nowego ubezpieczenia OC online lub zapytać o warunki agenta.

Mit: po sprzedaży pojazdu twoja polisa przechodzi na nowy samochód

Podobnie jak Ty otrzymujesz polisę wraz z zakupem używanego pojazdu, również ubezpieczenie wykupione przez Ciebie przejdzie na nowego właściciela, gdy sprzedasz samochód objęty ochroną ubezpieczeniową. Po sprzedaży auta polisa nie przechodzi na nowy samochód. Kupując nowy pojazd będziesz musiał znaleźć nowe ubezpieczenie lub, jeśli zdecydujesz się na używane auto, skorzystać z przejętej polisy OC.

Mit: po kradzieży auta otrzymasz odszkodowanie równe sumie ubezpieczenia

Niejeden kierowca jest o tym święcie przekonany i dziwi się, gdy odszkodowanie, jakie proponuje mu ubezpieczyciel, nie jest równe kwocie zapisanej w polisie. Musisz wiedzieć, że suma ubezpieczenia to maksymalna kwota, do jakiej odpowiada firma ubezpieczeniowa. Jej wartość może się jednak zmniejszyć w czasie trwania ubezpieczenia, gdy wartość samochodu szacowana w dniu wypadku (lub kradzieży) albo wypłaty odszkodowania jest mniejsza niż na początku.

Aby kwota zapisana w polisie nie uległa zmianie, konieczne będzie wykupienie dodatkowej opcji, czyli stałej sumy ubezpieczenia. Taką ochronę możesz wykupić np. wraz ubezpieczeniem OC online lub w biurze ubezpieczyciela.

Mit: gdy jedziesz nie swoim autem, nie grozi Ci utrata zniżek

Nic bardziej mylnego. Ubezpieczyciele posiadają ewidencję spowodowanych wypadków przez ich klientów, dlatego bez względu na to, czy jechałeś swoim autem, czy kolegi, informacja o spowodowanym przez Ciebie wypadku znajdzie się w systemie.
Mit: zaoszczędzisz na polisie, jeśli podasz adres zameldowania w małym mieście
Podanie ubezpieczycielowi danych zgodnych z prawdą jest niezwykle istotne. A zatajenie pewnych informacji lub wprowadzenie agenta w błąd może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Dotyczy to także zadeklarowania miejsca zamieszkania. Zdarza się, że niektórzy podają adres zameldowania w niewielkiej miejscowości, z której pochodzą, licząc na niższą składkę. Ta rzeczywiście może być bardziej korzystna, ale każdy kij ma dwa końce.

Jeśli będziesz chciał uzyskać rekompensatę od ubezpieczyciela, aby naprawić swój pojazd, ten wyceni szkody zgodnie ze stawkami w warsztatach z podanej przez Ciebie miejscowości. Gdy będziesz zmuszony naprawić pojazd w dużym mieście, może okazać się, że odszkodowanie nie pokryje wszystkich kosztów, bo mechanik z Warszawy, Krakowa czy Wrocławia będzie miał wyższe ceny.