Kultura 21.05.2018

Mistycznie śpiewy i transowe tańce - ETNO ROZSTAJE 2018

Przed nami jubileuszowa, dwudziesta edycja festiwalu EtnoKraków/Rozstaje, należącego do grona najważniejszych dorocznych imprez w naszym kraju, a pewnie i w Europie, prezentujących muzykę tradycyjną, etno, folkową, world music. Jest to również jeden z najciekawszych i najoryginalniejszych festiwali odbywających się w Krakowie. W ramach jubileuszowej edycji na początku lipca w Krakowie wystąpi ponad 100 artystów z 10 krajów i 4 kontynentów.

 

Już 23 czerwca prologiem wydarzeń festiwalowych będzie scena etno krakowskich Wianków w klubie Strefa (św. Tomasza 31), w ramach której wystąpi Kapela Maliszów promując swój najnowszy album Wiejski dżez, uhonorowany w konkursie Polskiego Radia tytułem Folkowego Fonogramu Roku 2017, a także reprezentacja grup wokalnych Swada i Dola w repertuarze słowiańskich pieśni obrzędowych. Prologiem festiwalu będzie też koncert 1 lipca w Studio im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków z udziałem wybitnej grupy wokalnej Tuuletar („Bogini Wiatru”) z Finlandii i Yograia Naika – wirtuoza sitaru z Goa.

 

Sensacyjnie zapowiada się inauguracja festiwalu. Koncerty 4 lipca w przestrzeniach Muzeum Inżynierii Miejskiej to święto wielkich głosów. Alim Qasimov i Fargana Qasimova (Azerbejdżan), Alireza Ghorbani (Iran) oraz Teofilovic Brothers (Serbia) to wykonawcy należący do absolutnej światowej czołówki najbardziej charyzmatycznych wokalistów nurtu world music – zapewnia Jan Słowiński, twórca i dyrektor festiwalu EtnoKraków/Rozstaje. Staramy się, by nasz program – dodaje – wzorem sejsmografu... odnotowywał artystyczne wstrząsy, ale też niezauważalne lub pomijane, a często najważniejsze dla krajobrazu muzycznego: podziemne nurty i przepływy.

 

Również kolejne dni festiwalu obfitować będą w artystyczne zjawiska najwyższego kalibru – zapowiada Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. Każdy z nich będzie miał odrębną specyfikę i będzie się odwoływał do nieco odmiennych skojarzeń stylistycznych, geograficznych, kulturowych, jednocześnie prezentując typową dla world music wielobarwność, różnorodność i wielość form artystycznych. Nie zabraknie ani wielkich nazwisk, artystów doskonale znanych i oklaskiwanych przez publiczność na wszystkich kontynentach, ani wykonawców nieco mniej u nas popularnych, choć nie mniej interesujących: mających szansę stać się dla krakowskiej i polskiej publiczności autentycznymi odkryciami.

 

Obok artystów z różnych zakątków świata posłuchamy bardzo doświadczonych – a także kilkorga młodych i bardzo obiecujących – wykonawców z naszego kraju. Rocznicę festiwalu najlepiej uczcić artystyczną fiestą, i taka właśnie czeka nas w Krakowie między 4 a 7 lipca.

 

Po finezyjnym, uduchowionym i lirycznym śpiewaniu na inaugurację, następnego dnia podążymy w radykalnie odmiennym kierunku. Dominować będą rytmy nie tylko mocne, ale też generowane przez elektroniczne instrumentarium, a syntetycznym brzmieniom instrumentów klawiszowych towarzyszyć będą beaty z automatów perkusyjnych. Wszystko to, oczywiście, w niskim pokłonie wobec tradycji i odwołaniu do inspiracji twórczością źródłową. Niewątpliwą gwiazdą będzie Omar Souleyman, syryjski artysta o międzynarodowej sławie. Wystąpi też poznańska formacja Lua Preta, łącząca elektronikę z inspiracjami muzyką z Angoli, oraz krakowska MLDVA (Funklore & Herbaciarz).

 

Po pokazie niezwykłej mocy klubowej energii, czeka nas spektakularne popołudnie i wieczór pod gołym niebem, które przyniosą nie mniej dynamiczną muzykę, tym razem wykonywaną przede wszystkim na tradycyjnych i akustycznych instrumentach. Przed nami bezpretensjonalna i szampańska zabawa, choć – co podkreślić trzeba – przy wyrafinowanej i doskonale granej muzyce z trzech kontynentów. A spotkamy artystów odnoszących wielkie sukcesy w świecie: kameralny, nepalski Night, ale też specjalny projekt Szikra, zaskakujący, fantastyczny wspólny zespół utworzony przez członków holenderskiego Amsterdam Klezmer Band i węgierskiego Söndörgő. Afrykański błysk dodadzą do tego zestawienia członkowie zespołu prowadzonego przez Mamadou Diabate z Burkina Faso. Tak lubiany w Polsce klimat bałkańskich romskich orkiestr dętych ożywi znakomity serbski Marko Markovic Brass Band. Nowoczesne rozumienie żywiołowej południowoamerykańskiej cumbii zaprezentuje chilijski zespół Chico Trujillo.

 

Kto zatęskni za polską muzyką, ten na obfity deser ostatniego dnia festiwalu otrzyma wyborny zestaw wykonawców krajowej sceny muzyki etno. Dwudziestolecie obchodzi w tym roku również jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiego folku – Muzykanci. Specjalny jubileuszowy koncert połączą na festiwalu z promocją swojej najnowszej koncertowej płyty, nagranej przez BBC w ramach festiwalu WOMEX. W Krakowie pojawi sie też inny artysta doskonale znany publiczności, Adam Strug z przejmującym solowym koncertem pieśni kurpiowskich oraz (plenerowo) z koncertem Leśny bożek. Wystąpią też młode zespoły krakowskiej sceny etno: Raraszek – m.in. ilustrując pokaz filmów i spotkanie z prof. Andrzejem Bieńkowskim: Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów oraz Pokrzyk. W ramach „Koncertu Wolności / Stage of Freedom”, usłyszymy czołowych artystów polskiej sceny muzyki jazzowej i improwizowanej we wspólnych projektach z artystami międzynarodowej sceny etno.

 

Festiwalowe koncerty i warsztaty będą się odbywały w Muzeum Inżynierii Miejskiej, Żydowskim Muzeum Galicja, Muzeum Etnograficznym, klubach Alchemia i Strefa oraz na placu Wolnica. Tygodniowy program popołudniowych zajęć edukacyjnych przygotowano we współpracy m.in. z Muzeum Etnograficznym w Krakowie i ośrodkiem ŻyWa Pracownia. Przed nami też – jak co roku – noce tańca w klubie Strefa i w klubie Alchemia: tym razem w energii balfolk (m.in. Sprinkle Blizzard, Balquemia, Korolev-Gałczewski-Biel), etnoelectro oraz hiszpańskich (Vigüela) i polskich tańców tradycyjnych.

 

Bilety w cenie 20 - 40zł w sprzedaży od piątku 18 maja od 14:00.

Karnet na cały festiwal – 160zł.

Karnet całodniowy na 4 lipca – 60zł

Karnet całodniowy na 5 lipca – 60zł

Koncerty 6 i 7 lipca organizowane na placu Wolnica – wstęp wolny.

 

Harmonogram koncertów biletowanych dostępny TUTAJ

 

Bilety można kupić za pośrednictwem portalu www.eventim.pl oraz w siedmiu punktach informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, przy ul. Szpitalnej 25, przy ul. Józefa 7, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2), wSukiennicach (Rynek Główny 1/3), w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11) oraz w Centrum Kongresowym ICE Kraków (ul. Marii Konopnickiej 17).

 

Spotkajmy się na Rozstajach. W EtnoKrakowie!