Kultura 01.02.2018

Międzynarodowe uczta muzyki alternatywnej w Krakowie

Flunk, legenda norweskiej sceny, zagra 10 lutego w Krakowie. Przed gośćmi ze Skandynawii wystąpi grupa Bruno Schulz, która po dekadzie kończy działalność i tego dnia wystąpi przed krakowską publicznością po raz ostatni. Wieczór otworzy Postman, ukraiński songwriter. Koncert, na którym zobaczymy przedstawicieli z trzech krajów, odbędzie się 10 lutego w klubie Żaczek (al. 3 Maja 5). Impreza rozpocznie się o godz. 19.30. Koncertom towarzyszyć będzie wystawa fotografii Marceliny Halaś.

 

Flunk [NO] + Bruno Schulz [PL, ostatni koncert w Krakowie] + Postman [UA]

 

Kraków - Żaczek (al. 3 Maja 5)

sobota, 10 lutego 2018. godz. 19:30 (klub będzie otwarty od 19:00)

 

bilety: 30 zł - przedsprzedaż/ 40 zł - w dniu koncertu

 

Flunk

Koncert odbędzie się w ramach ich europejskiej trasy promujących najnowsze wydawnictwo norweskiej grupy „Chemistry & Math”. Flunk to połączenie muzyki elektronicznej, pop, downtempo oraz trip hopu. Ich koncerty są niezwykle porywające… przez niektórych opisywane wręcz jako… urocze. Ich płyty wydaje słynna wytwórnia Beat Service [m.in. Biosphere, Mind over Midi]. Flunk idealnie wpisuje się w tę tendencję: albumów tego zespołu słucha się z wielką przyjemnością. Charakterystyczny głos wokalistki w połączeniu z zimnym, gitarowo-elektronicznym graniem robią swoje.

Zespół powstał w 2000 roku, podczas wspólnych sesji Nygaarda i Bakke , którzy chcieli stworzyć niezobowiązujący instrumentalno-samplowany materiał. W 2001 roku pracami muzyków zainteresował się reprezentujący Beat Service Vidar Hanssen, który zaproponował duetowi kontrakt płytowy. Prace nad debiutanckim krążkiem Flunk ruszyły więc na wakacje roku 2001. Podczas sesji pojawiła się Anja, którą poproszono o zaimprowizowanie kilku linii melodycznych. W ten sposób powstały piosenki, które są siłą pierwszego krążka. Po roku prac zespół wydał swój pierwszy singiel - „Blue Monday”, będący jednocześnie coverem wielkiego przeboju grupy New Order.

Wiosną 2002 roku przyszedł czas na album długogrający. „For Sleepyheads Only” ukazał się w kwietniu. Melancholijna, trip-hopowa muzyka przyprawiona oryginalnym głosem wokalistki spotkała się z ciepłym przyjęciem nie tylko w Norwegii. Zespół nagrał specjalną sesję dla londyńskiego radia BBC [audycja „Blue Room”], podpisał również umowę z amerykańskim Guidance Records.

Muzyka Flunk zyskała do dziś wielu fanów, a label BeatService wydał kolejne albumy kapeli.

Koncertowali w Chinach, Stanach Zjednoczonych i po całej Europie. Bardzo dużą popularność zyskali w Polsce, stając się tutaj jedną z najpopularniejszych grup skandynawskich. Ich magiczne, hipnotyzujące, wręcz urocze koncerty cieszą się dużą popularnością i przyciągają fanów muzyki zarówno alternatywnej, niezależnej, jak również popowej.

 

Przed Flunk zagrają Bruno Schulz!

Będzie to ostatni koncert kapeli w Krakowie! Od wydania debiutanckiej płyty zespołu Bruno Schulz „Depresje, ekspresje, euforie” upłynęło już 9 lat - wypełnionych pracą nad kolejnymi czterema albumami („Europa wschodnia”, „Nowy lepszy człowiek”, „Wyspa” i najnowszym „Imperium”), przynajmniej dziesiątką porządnych klipów, setką koncertów i kilkoma niepoślednimi sukcesami, o których było naprawdę głośno (by wymienić tu tylko koncert na Open’er Festival, Łódzką Płytę Roku, świetnie przyjęty występ na Dniach Schulza na Ukrainie czy wysokie pozycje na listach przebojów). Ich piosenki gościły na antenach takich rozgłośni jak Trójka, Czwórka, Jedynka, Eska Rock, Muzzo.fm i wielu innych, a teledyski można było zobaczyć w TVP Kultura, Kino Polska Muzyka i innych, nie tylko muzycznych, stacjach.

Dziennikarze pisali: „Gdyby Joy Division nadal istniało, to pewnie graliby tak jak oni”, ale muzyka Bruno Schulz wymyka się wszelkim porównaniom, będąc tyglem stylów i nurtów wymieszanych w ichniepowtarzalnym, wypracowanym przez lata charakterze, który wraz z intrygującymi tekstami w języku polskim zostawił trwały ślad na krajowej scenie. Grupa rusza właśnie w ostatnią, pożegnalną trasę po Polsce. W Krakowie kapela pożegna się z publicznością 10 lutego w Żaczku.

 

Bruno Shultz

 

Koncert otworzy Postman.

To solowy, akustyczny projekt wokalisty grupy 5 Vymir – Kostiantyna Pocztara. W dorobku muzyka jest EP, pełnowymiarowy album i ponad 50 koncertów zagranych na terenie Ukrainie, Słowacji, w Czechach, na Litwie, Łotwie i w Mołdawii. Artysta śpiewa w języku angielskim i ukraińskim. Na twórczość artysty znacznie wpłynęła muzyka lat 60-tych, głównie Bob Dylan, Donovan, Nick Drake, CSNY i Gene Clark.

 

Koncertom towarzyszyć będzie wystawa fotografii Marceliny Halaś.

 

Niepokorni

To cykl imprez w krakowskim klubie studenckim Żaczek (al. 3 Maja 5), który ma zaprezentować publiczności akademickiej twórczość ludzi odważnych, nie płynących głównym nurtem sztuki, często odstających od ogólnie przyjętej normy. Impreza przez 10 lat doczekała się ponad 60 edycji! Stawiamy na tych, którzy są w kolorowej awangardzie społeczeństwa oraz tych, którzy siedząc w kącie, nie zwracając niczyjej uwagi, tworzą rzeczy, które mogą zmienić bieg historii. Stawiamy bardziej na alternatywę niż główne nurty. Na każdym koncercie obok gwiazdy wieczoru prezentują się mniej znani artyści. Chcemy dawać szansę przede wszystkim studentom – krakowskich uczelni, ale też innych z całej Polski… i świata. W ramach cyklu, raz w miesiącu organizowane są koncerty znanych i mniej znanych muzyków, którym towarzyszą wernisaże fotografii i malarstwa. Na Niepokornych grali m.in. Muchy, Lao Che, Voo Voo, Rebeka, Lech Janerka, Please The Trees (Czechy), Pustki, Dick4Dick, Myrra Ros (Islandia), Żywiołak, Brodka, Fisz Emade Tworzywo, Chłopcy Kontra Basia, Czesław Śpiewa i CeZik. Producentem imprezy są Wiktor Hinc oraz Edyta Pogwizd reprezentujący klub Żaczek, gospodarzem Bartek „Borówka” Borowicz.