Finanse 20.10.2016

Masz pomysł na firmę? Sprawdź, jak pozyskać środki na start

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny, w 2015 roku działało 1905 tys. przedsiębiorstw zatrudniających do 9 osób. Biorąc pod uwagę statystyki z 2010 roku, zauważalny jest wyraźny wzrost o 4,3% (w skali roku o 11%). Więcej firm oznacza jednak większą konkurencyjność, dlatego potrzebne są pieniądze na start, by prężnym krokiem wejść na rynek i szybko stać się liderem w branży.
 

Dotacja z urzędu pracy

Najprostszą drogą do uzyskania bezzwrotnego wsparcia finansowego jest złożenie wniosku w urzędzie pracy o dotację. W ramach dofinansowania można uzyskać do sześciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - z przeznaczeniem na inwestycję w środki trwałe oraz zakup wartości niematerialnych (np. porady prawne, itp.). Dotacja z urzędu pracy jest bezzwrotna, pod warunkiem że przedsiębiorca spełni kilka określonych warunków, w tym: będzie prowadził działalność nieprzerwanie przez 12 miesięcy kalendarzowych. Nie trzeba jednak uzyskiwać przychodów, natomiast konieczne jest opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
 

Dotacje unijne

Alternatywą dla dotacji z urzędu pracy jest dofinansowanie ze środków unijnych w ramach aktualnie trwających programów. Kwota dofinansowania może wynieść nawet 100% inwestycji - wszystko jednak zależy od tego, w jaki projekt wpisze się dane przedsiębiorstwo.

Największe szanse na uzyskanie dotacji mają osoby zamierzające prowadzić firmę, która poprzez swoją działalność wniesie coś nowego na rynek, zaskoczy innowacyjnymi produktami / usługami albo będzie opierała się o prace badawczo-rozwojowe.
 

Kilka przykładowych programów, w ramach których można starać się o dotację to:

  • POPW 1.3.1 na tworzenie innowacyjnych produktów (dotacja do 85%) - z przeznaczeniem na realizację innowacyjnych procesów w sektorze MŚP, dla projektów organizowanych przy współpracy co najmniej 5 przedsiębiorstw,
  • RPO ŚLĄSKIE 8.1.3 Zapewnienie dostępu do usług opiekuńczych nad dziećmi do 3 lat - OSI - pozwala na stworzenie żłobka lub klubu malucha,
  • POWER LUBELSKIE 1.2.1 Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy (dotacja do 100%) - z przeznaczeniem środków na szkolenia (finansowane w całości z dotacji), płatne staże w firmach, pomoc w określeniu ścieżki zawodowej.

Więcej aktualnie trwających programów dostępnych jest na https://www.ideabank.pl/dotacje-unijne-fundusze-dla-firm. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki, a następnie umówić się ze specjalistą w celu pomocy w uzyskaniu dofinansowania.
 

Kredyty bankowe

Trzecia opcja to kredyty bankowe. Problem z nimi polega jednak na tym, że oferty dedykowane "świeżym" przedsiębiorcom można policzyć na palcach jednej ręki. Kredyty z możliwością zaciągnięcia od pierwszego dnia działalności oferują zaledwie 2 banki, proponując nawet do 350 tys. złotych.