Kultura 15.05.2014

NOC BEZ GRANIC

Dla sztuki wszystko jest możliwe. Udowodni to Europejska Akademia Sztuk podczas Nocy Muzeów 17 maja 2014 r. w Warszawie. Uczestnicy stworzą własne obrazy na wodzie, zobaczą, jak można pięknie malować piłką footballową czy  ogniem. Twórcy skonsultują swoje prace m.in. z malarzem Antonim Fałatem.

 

W Pracowni Wolno przy Chełmskiej

(ul. Chełmska 21, budynek 16, WFDiF Warszawa, godz. 19.00-2.00)

Więcej: www.vistula.edu.pl, www.noc.foto-vistula.pl

 

Specjalnie na Noc Muzeów studenci Europejskiej Akademii Sztuk zaprojektowali jedyne w swoim rodzaju nadruki z motywami zwierzęcymi, roślinnymi i abstrakcyjnymi.  Każdy gość Pracowni Grafiki Artystycznej Wolno wyjdzie z wyjątkową bawełnianą torbą lub t-shirtem – zapewnia Magda Cybulska, wykładowca EAS i pomysłodawca wydarzenia. – To także okazja, aby zobaczyć proces przygotowania matrycy do druku oraz samego druku tradycyjnym sposobem – zachęca Cybulska. Wydarzeniu będzie towarzyszyła wystawa prac studentów wykonanych w technikach litografii, linorytu, mezzotinty, suchej igły czy monotypii.

Spotkanie poprowadzi Magda Cybulska oraz Agata Budny – absolwentka EAS. 

 

 

Na Ursynowie przy metrze Stokłosy 

(kampus Grupy Uczelni Vistula, ul. Stokłosy 3, godz. 19.00-2.00) 

Więcej: www.vistula.edu.pl, www.noc.foto-vistula.pl 

 

W głównej siedzibie EAS na warszawskim Ursynowie performer Andrzej Lenard udowodni, że malować można dosłownie wszystkim i że ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Artysta zaprezentuje swoje autorskie techniki, jak malowanie piłką footballową, opiłkami żelaza, a nawet ogniem. Malarz ma już na swoim koncie m.in. spektakularne wykonanie portretu Dariusza Michalczewskiego… rękawicami bokserskimi. 

Wielbiciele fotografii pod opieką fotografów Wojciecha Wełnickiego oraz Romana Lipińskiego dowiedzą się, jak poprawnie wykonać portret: jak ustawić oświetlenie twarzy, skomponować kadr, przekazać emocje. Osoby, które mają własne zdjęcia, obrazy, rysunki, rzeźby będą mogły je skonsultować z  rtystami – malarzem Antonim Fałatem, rzeźbiarzem Markiem Kowalskim, grafikiem Jolantą Johnsson oraz ilustratorką – Zuzanną Lewandowską. 

Dodatkową atrakcją przygotowaną przez organizatorów będzie Nocne Kino Artystyczne. Uczestnicy przeniosą się w czasie za sprawą projekcji unikatowych odcinków Polskiej Kroniki Filmowej. Zwiedzą pracownie i „spotkają” wybitnych polskich artystów: Xawerego Dunikowskiego, Waldemara Świerzego, Alinę Ślesicką, Jana Lebensteina czy Jerzego Dudę-Gracza. Przez całą noc będzie można oglądać czarno-białe i kolorowe grafiki oraz ilustracje wykonane w technice linorytu, przygotowane przez studentów EAS. 

 

***

Europejska Akademia Sztuk jest niepubliczną uczelnią artystyczną założoną przez prof. Antoniego Fałata – jednego z czołowych polskich malarzy. Akademia prowadzi studia I i II stopnia na kierunkach grafika i malarstwo oraz studia inżynierskie I stopnia na kierunku architektura i urbanistyka. Uczelnia odwołuje się do tradycji sztuki europejskiej. Wspiera studentów i dba o promocję ich twórczości, biorąc udział w licznych wydarzeniach artystycznych oraz organizując wystawy. 

Uczelnia istnieje od 1992 r. Wraz z Akademią Finansów i Biznesu Vistula oraz Szkołą Główną Turystyki i Rekreacji tworzy Grupę Uczelni Vistula. Więcej informacji: 

www.eas.edu.pl.