Lifestyle 18.03.2017

Ludzie są niezwykli: Kobiety, które zmieniają świat cz.1

Kobiety zawsze były silne - bo mogły, bo chiały, bo nie miały wyboru. My w naszym kolejnym mini cyklu zaprezentujemy sylwetki niektórych z tych inspirujących kobiet. 

 

Nieznana kobieta uderza Neo-Nazistowskiego demonstranta -  Växjö, Szwecja (13 Kwiecień, 1985)

Tylko ona zdecydowała się na protest wobec ideologii która niecałe 40 lat wczesniej pustoszyła państwa i umysły europejczyków. 
Nie wiemy jak zakończyła się ta historia, co było dalej. 4 lata później "Tank man " stanie samotnie na Placu Niebiańskiego Spokoju zatrzymując kolumnę Chińskich czołgów.  Podobna desperacja i niezwykły pokaz siły jednostki.

 

 

 

Irena Sendlerowa – Kobieta która uratowała ponad 2500 żydowskich dzieci z getta warszawskiego. 

Irena Sedlerowa

Kiedy w 1942 r. utworzono polską organizację podziemną - Radę Pomocy Żydom "Żegotę" - Irenę Sendler mianowano szefową wydziału dziecięcego. Jako pracownica Wydziału Opieki Społecznej miała przepustkę do getta. Sendler przebierała się więc za pielęgniarkę i razem ze współpracownikami nosiła do getta jedzenie, leki i pieniądze. Zorganizowała akcję przemycania dzieci żydowskich z getta.
Irena Sendlerowa uratowała 2 500 dzieci żydowskich, wywożąc je z warszawskiego getta i ukrywając w polskich rodzinach, w sierocińcach oraz klasztorach. Dzięki odważnej decyzji Matyldy Getter, matki przełożonej prowincji warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, która zobowiązała się przyjąć każde dziecko przemycone z getta, wiele z nich trafiło do sierocińców prowadzonych przez siostry franciszkanki m.in. w Warszawie, Aninie, Białołęce, Chotomowie i Płudach.

 

Kobiecy oddział strażacki podczas ataku na Peral Harbour (1941 r.)
Kobiecy oddział strażacki

Wojna nie oszczędza nikogo. W chili gdy mężczyźni służą w lotnictwie i marynarce, kobiety wspierają ich jak tylko mogą. 
To okoniczne zdjęcie z początków Wojny na Pacyfiku naturalnie łączy się z innym sławnym zdjęciem, tym razem z końca tej kampanii: 

 

 

 

Ciąg dalszy niewątpliwe nastąpi