Finanse 25.01.2017

Leasing operacyjny a leasing finansowy - poznaj podstawowe różnice

Obecnie w leasing można wziąć niemal wszystko – wyposażenie gabinetów medycznych, kosmetycznych, samochody osobowe i ciężarowe, ciągniki rolnicze, a nawet nieruchomości. Warto wiedzieć jednak, że leasing leasingowi nierówny. Zanim podpiszesz umowę leasingową, zapoznaj się z kluczowymi różnicami pomiędzy leasingiem operacyjnymi a finansowym. Jeśli chcesz wiedzieć, która forma finansowania dóbr będzie dla Ciebie korzystniejsza, przeczytaj nasze podpowiedzi.

 

 

Leasing staje się obecnie coraz popularniejszą formą finansowania dóbr. Jak pokazują dane udostępnione przez Związek Polskiego Leasingu, firmy leasingowe sfinansowały w 1 kwartale 2016 roku aktywa o wartości 13 mld złotych. Jest to o 23% więcej niż przed rokiem. Warto wspomnieć także, że szczególny wzrost zanotowało zwłaszcza finansowanie pojazdów. W porównaniu do 1 kwartału 2015 roku wzrosło aż o 40,72%.

Leasing lepszy niż kredyt

Trudno się dziwić, że przedsiębiorcy coraz częściej zamieniają kredyty bankowe na leasing.

Oprócz niższych kosztów, taka forma finansowania dóbr niesie za sobą szereg innych korzyści. Zwłaszcza, jeśli oferta leasingowa zostanie „skrojona na miarę” i maksymalnie dopasowana do potrzeb leasingobiorcy.

Leasing operacyjny a leasing finansowy

Jeśli planujesz podpisanie umowy leasingowej, z pewnością już niebawem staniesz przed wyborem pomiędzy leasingiem finansowym a operacyjnym. Poniższa charakterystyka pomoże Ci zrozumieć podstawowe różnice między nimi.

Przedmiot umowy leasingowej

Po podpisaniu umowy na leasing operacyjny przedmiot umowy (np. samochód lub sprzęt komputerowy) pozostaje własnością leasingodawcy. To jego obowiązkiem jest więc dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. Leasingobiorca jedynie eksploatuje przedmiot umowy leasingowej.

W przypadku leasingu finansowego przedmiot umowy pozostaje częścią majątku leasingobiorcy, dlatego to na jego barkach spoczywa ciężar wykonywania odpisów amortyzacyjnych.

Obniżenie podstawy opodatkowania a rodzaj leasingu

Wybierając leasing operacyjny będziesz mógł znacząco obniżyć podstawę opodatkowania, wliczając w koszty prowadzenia działalności całą ratę leasingową (część odsetkową oraz kapitałową), wpłatę początkową, a także opłaty związane z bieżącą eksploatacją przedmiotu umowy leasingowej. Dzięki temu wygenerujesz odczuwalne oszczędności.

Jeśli wybierzesz leasing finansowy, będziesz mógł obniżyć podstawę opodatkowania jedynie o część odsetkową raty leasingowej oraz bieżące koszty eksploatacji.

VAT – jednorazowo lub w ratach

Istotną różnicą pomiędzy leasingiem finansowym a operacyjnym jest także sposób naliczania podatku VAT.

W przypadku leasingu operacyjnego stawka VAT jest rozłożona na raty i doliczana do każdej raty leasingowej. Wysokość raty nie ulega dużemu zwiększeniu, a przedsiębiorca nie musi płacić jednorazowo całego podatku VAT tak, jak ma to ma miejsce w przypadku leasingu finansowego.

W przypadku leasingu finansowego podatek jest bowiem naliczany jednorazowo i należy opłacić go z góry, wraz z pierwszą ratą. Może być to dużym obciążeniem zwłaszcza dla młodych firm, które nie są gotowe na poniesienie jednorazowego, wysokiego kosztu podatku.

Długość trwania umowy leasingowej

Wybierając leasing musisz wiedzieć także, że obie formy różnią się między sobą długością trwania umowy leasingowej.

W przypadku leasingu operacyjnego umowa musi być zawarta na określony przez obie strony czas i powinna trwać minimalnie 40% czasu amortyzacji środka trwałego (przepis art. 23b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W przypadku leasingu finansowego prawo nie narzuca minimalnego okresu trwania umowy. Umowa powinna być zawarta na czas określony, precyzyjnie ustalony pomiędzy leasingodawcą i leasingobiorcą.

Co po zakończeniu umowy?

Jeśli podpiszesz umowę na leasing finansowy, po jej wygaśnięciu przedmiot automatycznie stanie się Twoją własnością. Jeśli wybierzesz leasing operacyjny, będziesz mógł wykupić przedmiot lub podpisać nową umowę, której przedmiotem będzie nowszy technologicznie sprzęt, młodsze lub lepiej wyposażone auto. Jeśli nie wykupisz eksploatowanego dotychczas przedmiotu, może on trafić na aukcję poleasingową, z powodzeniem służąc kolejnym użytkownikom.