Finanse 26.01.2017

Leasing konsumencki, czyli samochód w leasingu dla osoby prywatnej

Jeszcze do niedawna leasing samochodowy uchodził za rozwiązanie zarezerwowane wyłącznie dla przedsiębiorców. Od kilku lat jednak stopniowo przenika do ofert finansowania aut również dla klientów prywatnych, stając się kuszącą alternatywą dla kredytu. Leasing konsumencki, zachowując atuty dobrze już znane przedsiębiorcom, według danych Volkswagen Financial Services cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród prywatnych nabywców.

 

Na polskim rynku konsumencka odmiana leasingu samochodowego od niedawna dostępna jest m.in. w ofercie finansowania marki Audi. Leasing Audi Perfect Lease dla klientów prywatnych został przygotowany we współpracy z Volkswagen Financial Services na bazie dotychczasowej wersji leasingu dla biznesu o takiej samej nazwie. Dzięki temu Audi Perfect Lease, tak popularny wśród przedsiębiorców, teraz dostępny jest dla każdego.

 

Leasing samochodowy na prostych zasadach

Leasing konsumencki działa na zbliżonych zasadach co jego odpowiednik dla firm. W obu przypadkach firma leasingowa przekazuje w użytkowanie osobie prywatnej lub przedsiębiorcy samochód, za który użytkujący opłaca ustalone miesięczne raty. Po zakończeniu umowy auto można oddać albo wykupić.

 

Ostatni etap umowy – rozliczenie – w leasingu zarówno konsumenckim, jak i w wersji dla przedsiębiorców może przebiegać w różny sposób. Cena wykupu czy zakres dostępnych opcji zakończenia kontraktu zależą przede wszystkim od rodzaju leasingu samochodowego.

 

Wspomniana już oferta Audi w obu wariantach jest tzw. leasingiem z wysokim wykupem. Oznacza to, że każdego miesiąca spłacana jest jedynie wartość auta utracona w trakcie użytkowania, a nie cała jego cena. Miesięczne raty są dużo niższe, a samochód w leasingu można swobodnie zmieniać co trzy lata na zupełnie nowy model.

Leasing konsumencki zapewnia dużą elastyczność

W odróżnieniu od przedsiębiorców, prywatni klienci nie mogą korzystać z podatkowych zalet leasingu samochodowego. Ma to jednak swoje dobre strony: leasing konsumencki nie podlega warunkowi minimalnego okresu trwania kontraktu, który obowiązuje nabywców biznesowych - 40% normatywnego okresu amortyzacji, czyli 2 lata dla samochodów osobowych. Dzięki temu czas umowy można dowolnie skracać oraz wydłużać według swoich potrzeb.

 

Leasing konsumencki jest również bardzo atrakcyjny pod względem wymogów formalnych. W przypadku kredytów obowiązki, których dopełnienia przez potencjalnych klientów oczekują banki, są z reguły bardziej skomplikowane z powodu zaświadczeń potrzebnych do analizy zdolności kredytowej.

 

Poza tym, wzięcie samochodu w leasing zwalnia nas z obowiązku rejestracji i ubezpieczenia. Auto odbieramy zazwyczaj gotowe do jazdy. Ponadto, leasing samochodowy nie obciąża zdolności kredytowej, a więc nie blokuje możliwości uzyskania innego finansowania, np. kredytu na mieszkanie.