News 14.06.2016

Kurs szwedzkiego online – czy warto?

Po co uczyć się szwedzkiego?

 

Każdy, kto kiedykolwiek był w Szwecji, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że mieszkańcy tego kraju (podobnie zresztą jak całej Skandynawii) bardzo dobrze posługują się angielskim. Nie znając nawet słowa w lokalnym języku można swobodnie poruszać się po całej Szwecji i porozumiewać się z mieszkańcami tego kraju. Z drugiej jednak strony, w myśl staropolskiego przysłowia głoszącego „Wszedłeś między wrony, kracz jak one”, emigrując do Szwecji warto byłoby jednak poznać ten język lub chociaż jego podstawy.

I nie chodzi tu nawet o problemy z komunikacją, które raczej nie wystąpią, lecz o fakt, iż znajomość języka zdecydowanie pomaga. Wystarczy choćby wziąć pod uwagę kwestie typowo formalne, takie jak choćby wypełnianie różnego rodzaju dokumentów urzędowych. Co prawda biurokracja jest w Szwecji ograniczona do absolutnego minimum (w porównaniu do Polski), lecz czasem zdarza się sytuacja, w której język szwedzki po prostu się przydaje.

Warto również wspomnieć o tym, że bez znajomości języka szwedzkiego raczej nie można  liczyć na zdobycie jakiejkolwiek innej pracy niż typowo fizyczna. Dotyczy to praktycznie każdej branży – nawet w dziedzinach takich jak choćby IT, gdzie znaczna część zadań i tak realizowana jest w języku angielskim (ot, choćby programowanie), szwedzki będzie przydatny. Innymi słowy – znajomość języka otwiera naprawdę wiele drzwi!

Nauka szwedzkiego to także propozycja dla osób, które wcale nie planują emigracji. Płynna znajomość tego języka znacznie ułatwia znalezienie pracy także w Polsce. To umiejętność, która wciąż jest dosyć rzadka w kraju nad Wisłą, a zapotrzebowanie na osoby swobodnie posługujące się szwedzkim stale rośnie. Kandydat poszukujący zatrudnienia wymagającego znajomości szwedzkiego może od razu liczyć na umowę o pracę, niezłą pensję czy szereg innych korzyści. Warto zatem zainteresować się kursami języka szwedzkiego, tym bardziej, że nie jest to język uważany za jakoś przesadnie trudny w nauce. Znając angielski lub, jeszcze lepiej, niemiecki, można bardzo łatwo opanować szwedzki – te trzy języki należą do jednej grupy. 

 

Gdzie uczyć się szwedzkiego?

 

Położony po przeciwnej stronie Morza Bałtyckiego kraj jest bardzo popularnym celem wyjazdów zarobkowych Polaków, lecz wciąż niewiele szkół językowych oferuje naukę szwedzkiego. O ile w dużych miastach nie ma większego problemu ze znalezieniem kursu języka szwedzkiego, to w małych miejscowościach bywają z tym problemy. Co może zatem zrobić osoba, która planuje emigrację do Szwecji i chce nauczyć się tego języka, a w okolicy nie ma takiej możliwości?

Rozwiązaniem będzie kurs szwedzkiego online. Dzięki możliwościom jakie daje dostęp do internetu, dziś praktycznie każdy może uczyć się szwedzkiego. Co więcej, taki kurs ma szereg zalet w porównaniu z bardziej tradycyjnymi formami nauki. Przede wszystkim, nauka języków obcych przez Internet daje ogromną swobodę działania. Program kursu językowego online (jak choćby tenhttp://www.empikschoolonline.com/kurs-szwedzki) pozwala na naukę języka Wikingów praktycznie w dowolnym czasie – od rana do późnych godzin wieczornych. Nie ma tu ograniczeń czasowych, które często mają miejsce w przypadku kursów w szkołach językowych – godziny nauki są na tyle elastyczne (lektorzy dostępni są do godziny 23), że nikt nie powinien mieć problemu z ustaleniem najlepszej pory dnia na kurs.

 

Czy kurs szwedzkiego online będzie skuteczny?

 

Nauka języka obcego online to swoiste novum dla wielu osób, ponieważ wciąż kursy językowe kojarzą się raczej ze spotkaniami „twarzą w twarz” z lektorem. Warto jednak pamiętać, że nauka online wcale nie różni się jakoś znacznie od takich konwersacji offline. Ostatecznie, w obu przypadkach kursant jest przez cały czas pod opieką lektora, który koryguje błędy, a różna jest jedynie forma rozmowy.

Kursy językowe online umożliwiają również znacznie lepsze skoncentrowanie się na samej nauce. Wielokrotnie na skuteczność nauki wpływ mają naprawdę prozaiczne elementy – w przypadku nauki w trybie online, to osoba ucząca się wybiera najlepsze miejsce w którym uczyć się będzie języka. To daje spory komfort!

Inną zaletą nauki języków przez Internet jest także możliwość nagrywania zajęć. Pozwoli to na znacznie bardziej skuteczną naukę – osoba ucząca się zyskuje w ten sposób dostęp do materiału opracowywanego w trakcie lekcji praktycznie w dowolnym momencie. Można dzięki temu powtórzyć sobie materiał czy uzupełnić braki wiedzy w bardzo prosty sposób. 

 

Podsumowując

 

W dobie internetu grzechem byłoby nie skorzystać z możliwości nauki języków w trybie online – to sposób na opanowanie języka w komfortowych warunkach.