Kultura 04.09.2014

KRAKÓW PEŁEN BARW!

W Krakowie już od pewnego czasu prężnie rozwija się projekt "101 Murali dla Krakowa".  Ta oddolna inicjatywa ma na celu rewitalizację za pomocą sztuki muralu zniszczonych przestrzeni miejskich w Krakowie. Zespół ma już za sobą bardzo medialną realizację na ul. Lwowskiej, teraz czas na kolejny ambitny projekt na rondzie Mogilskim. 

Głównym założeniem projektu, oprócz rewitalizacji miasta jest przeciwdziałanie wandalizmowi w przestrzeni miejskiej. Mowa tu o niecnzuralnych bazgrołach grup kibolowskich ale i inwazji wszelkiego rodzaju reklam od billboardów po wielkoformatowe płachty. 

Działania na rondzie Mogilskim skupione są w okół ożywienia jego przestrzeni i nadania mu bardziej przyjaznej formy. Liczymy, że szary i betonowy obiekt stanie się miejscem spotkań mieszkańców miasta. Warszawa ma swoją "Patelnię" (Metro Centrum), która dzięki atrakcyjnym grafikom stałą się  miejscem nie tylko komunikacyjnych przesiadek ale i happeningów czy minikoncertów. To samo uda się w Krakowie! - przekonuje Marcin Nawrocki ze 101 Murali dla Krakowa

W konkursie zwyciężyła praca Olafa Ciruta - jego optymistyczne "kolory" w zdecydowany sposób ożywią przestrzeń, nawiązując równocześnie do planów stworzenia w tym miejscu galerii dzieł wielkoformatowych. Warto zauważyć że w tym miejscu istnieje już mozaika "Wyspiański na rondzie" a wkrótce pojawi się podobna praca "Mehoffer". Praca Olafa Ciruta nie tylko nawiązuje do sztuki lecz także do pokładów kreatywności drzemiących w mieście, które uznawane jest za stolicę konserwatyzmu. Prowokuje do powrtotu w dziecięce lata - do zabaw za farbami i odkrywania dzięki nim sztuki i pobudzania wyobraźni. W najbliższych latach na rondzie powstaną kolejne prace, które nadadzą temy miejscu jednoznacznie artystyczny wyraz.

 

Czy to z tego miejsca artyści czerpią swoje farby i pomysły? 

 

 

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Cieszymy się, że zaangażowało się wielu zdolnych artystów nie tylko z Polski ale również z Włoch, Ukrainy i Francji. Portfolia wielu uczestników nas zachwyciły i zainspirowały.  Dziękujemy również naszemu sponsorowi strategicznemu marce KARCHER za to, że w nas uwierzył! Dziękujemy również tym, którzy dopingują ambitne przedsięwzięcie jakim jest rewitalizacja artystyczna Krakowa! - mówi Agnieszka Słabowska ze 101 Murali dla Krakowa

 

Projekt wsparło Miasto Kraków z Wiceprzewodniczącą Rady Miasta Krakowa Małgorzatą Jantos na czele. Partnerem strategicznym przedsęwzięcia jest producent profejonalnego sprzętu czyszczącego Firma KARCHER. Znakomitej jakości farby niezbędne do wykonania muralu dostarcza Firma KABE.

 

  Spodobała Wam się inicjatywa 101 Murali dla Krakowa? 
Znajdziecie ich na facebooku: facebook.com/101MuraliDlaKrakowa

oraz na www.101murali.pl