Podróże 06.02.2019

Kraków dla aktywnych — najpiękniejsze atrakcje w okolicy

Kolejna wycieczka do grodu Kraka nie wydaje Ci się atrakcyjna? Poznaj jego okolice i wybierz się na wycieczkę rowerową, by zwiedzić pobliskie atrakcje. Kraków otacza bowiem wiele rezerwatów przyrody i historycznych zabytków oraz miejsc z ciekawymi trasami turystycznymi. Najciekawsze z nich opracowaliśmy wraz ze specjalistami z AccorHotels.

Dolina Będkowska – idealna na długi spacer i wspinaczkę

Największa z dolin Jury Krakowsko-Częstochowskiej to blisko 8-kilometrowy szlak wiodący przez wąwóz w skałach pochodzących z okresu jurajskiego. To idealne warunki do długiej wędrówki, podczas której możesz podziwiać formacje wapienne (Iglicę, Czarcie Wrota), jaskinie – w tym Jaskinię Nietoperzową, Łabajową, Bezsenną i Dziewiczą – oraz wodospad. Odetchniesz tu świeżym powietrzem dzięki okolicznym lasom i łąkom, a szum wodospadu będzie miłą odmianą dla codziennego hałasu zatłoczonych miast. Liczne szlaki turystyczne pozwalają dodatkowo na wycieczki rowerowe. W pobliżu mieści się Ojcowski Park Narodowy oraz inne dolinki podkrakowskie.

Dolina Będkowska jest też silnie związana z historią taternictwa – już w latach 20. rozsławili ją prekursorzy wspinaczki skałkowej i od tamtego czasu niezmiennie przyjeżdża tam wielu wspinaczy. Szczególną popularnością cieszą się wśród nich miejsca o tak intrygujących nazwach jak Dupa Słonia  , Sokolica, Wielka Turnia czy Zaklęty Mur.

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu – zielone tereny i nauka kaligrafii

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu to kolejna propozycja, która może być punktem docelowym dłuższej   wycieczki rowerowej z Krakowa. Najstarszy działający klasztor w Polsce jest usytuowany w średniowiecznym zamku udostępnionym częściowo dla zwiedzających (mieści się w nim m.in. Muzeum Opactwa).   Zwolennicy wypoczynku na świeżym powietrzu będą zachwyceni, bowiem w pobliżu znajduje się Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy oraz przyklasztorny ogród.

W klasztorze możesz też obejrzeć   pierwszą w Polsce rekonstrukcję średniowiecznego skryptorium, a nawet przez chwilę… sam poczuć się jak klasztorny skryba. Opactwo oferuje bowiem warsztaty, na których poznasz kolejne etapy prac nad książką rękopiśmienną, poćwiczysz różne rodzaje średniowiecznego pisma na zajęciach z kaligrafii lub wykonasz iluminacje.

Zobacz też hotele Kraków

Kopalnia soli w Wieliczce – praca górnika od podszewki

Wieliczka w liczbach to aż:

  • 800 schodów do pokonania,
  • 135 m w głąb ziemi,
  • 3 km krętych schodów,
  • 9 poziomów kopalni (zmieściłaby się w niej wieża Eiffla),
  • blisko 3 godziny zwiedzania.

W środku czeka na Ciebie trasa turystyczna oraz trasa górnicza. W ramach pierwszej z nich zwiedzisz przepiękną solną kaplicę św. Kingi o doskonałej akustyce, obejrzysz świetlny spektakl, któremu towarzyszy muzyka Chopina, oraz zwiedzisz Muzeum Żup Krakowskich.

Jeśli jednak szukasz nieco bardziej ekstremalnych rozrywek, wybierz trasę, na której przekonasz się, jak wygląda praca górników. Każdy zwiedzający przed wejściem otrzymuje odzież roboczą i odpowiedni ekwipunek. Doświadczony przewodnik przyznaje też każdemu turyście zadanie do wykonania. W trakcie „pracy” uczestnicy mogą poznać wiele ciekawostek o górniczych tradycjach i przesądach.  

Skałki Twardowskiego – legenda i sport

Nie tylko Anglia ma swoją szkołę magii. Koniecznie odwiedź Uroczysko Skałki Twardowskiego, gdzie w jednej z jaskiń znany z legendy Twardowski ponoć prowadził swoją szkołę magii i czarnoksięstwa. Może podczas wspinaczki dostrzeżesz pozostałości pracowni mistrza? Przecież w każdej legendzie kryje się ziarnko prawdy.

Miejsce jest też atrakcyjne dla rowerzystów i spacerowiczów, a ze względu na zalew na Zakrzówku – także dla nurków, którzy pod wodą mogą zobaczyć zatopione obiekty, między innymi Fiata 125p, autobus, furgonetkę i łodzie.

Przekonaliśmy Cię, że warto przyjechać do Krakowa, by udać się na aktywne zwiedzanie na świeżym powietrzu? Jeśli tak, koniecznie zaplanuj swój wyjazd i przejrzyj wcześniej hotele w Krakowie, by wybrać najlepsze miejsce na nocleg.