Kultura 28.02.2014

KOMIKS MULTIMEDIALNY - KOSY WOJNY

KOSY WOJNY. 1863 to multimedialny komiks interaktywny połączony z bazą wiedzy o Powstaniu Styczniowym. Okrągła, 150 rocznica wybuchu powstania to doskonała okazja, by w nowatorski sposób zaprezentować najwybitniejsze postaci, najważniejsze bitwy oraz realia tamtych wydarzeń.

Projekt jest oryginalną inicjatywą propagującą historię Polski. Ukazuje niebanalną twarz współczesnego patriotyzmu. Komiks w atrakcyjnej, nowoczesnej formie przybliża najbardziej heroiczne i największe polskie powstanie z XIX wieku. Skierowany jest głównie do młodzieży szkolnej, studentów, nauczycieli historii, pasjonatów Powstania Styczniowego. Komiks zostanie umieszczony w witrynie internetowej, co umożliwi jego animacje i udźwiękowienie.

Dzięki użyciu hiper linków możliwy będzie dostęp do internetowej bazy wiedzy. Czytanie fabuły komiksu da odbiorcy zbiór podstawowej wiedzy o powstaniu, a możliwość korzystania z hiper linków będzie jej dopełnieniem. Ideą komiksu jest przybliżenie młodym Polakom takich wartości jak miłość, wolność, niepodległość ojczyzny. Komiks jest ubrany w na tyle wartką i barwną fabułę, aby zachęcić też niechętnych do nauki uczniów. Kosy Wojny powstają, by zarazić pasja do poznawania historii Polski, poprzez możliwość utożsamienia się głównym bohaterem – Damazym Turno.

Warstwa historyczna jest oparta na faktach. Jej zgodność z historią konsultowaliśmy z wybitnymi specjalistami (prof. Zdrada oraz dr Głębocki)

Głównym bohaterem KOS WOJNY. 1863 jest młody mężczyzna – Damazy Turno – utracjusz I hulaka. Powstańcem zostaje z przymusu, lecz w miarę upływu czasu rodzą się w nim postawy patriotyczne, obywatelskie wzorce. Damazy spotyka na swojej drodze wiele postaci historycznych, bierze udział w prawdziwych bitwach I potyczkach, dzieli losy powstańców. Mimo, iż jest fikcyjną postacią, ułatwia poznanie historii, chronologii bitew I zdarzeń, przyczyn I skutków Powstania Styczniowego. Multimedialny komiks interaktywny jest nowatorska i inspirującą forma ukazywania historii. Skierowany głównie do młodych ma za zadanie kształtować wyobraźnię, wzbudzić ciekawo własnych losów, prowokować do poznawania dziejów Polski. Ufamy, ze prowadzi do świadomości własnej tożsamości i stawania się odpowiedzialnym.
 

Autor: Informacja prasowa