Finanse 17.12.2018

Korzystanie z programu PIT w 2019 - krok po kroku

Z roku na rok, coraz więcej podatników sięga po program PIT, by rozliczyć się z fiskusem. Wiąże się to z popularnością elektronicznych formularzy – w 2018 roku w systemie e-Deklaracje złożono niemal 73 mln dokumentów. Też chciałbyś składać PIT online, ale nie wiesz, jak działa aplikacja do rozliczeń? Dowiedz się, jak z niej korzystać, by szybko uzupełnić swoją deklarację.

 

Program PIT uzupełni zeznanie z pomocą kreatora

Formularz podatkowy najłatwiej wypełnisz, korzystając z kreatora, który oferuje program PIT. Uzupełni on deklarację na podstawie podanych przez Ciebie informacji.

Pierwszy etap wypełniania zeznania polega na wpisaniu podstawowych danych – najpierw musisz zdecydować czy rozliczasz się indywidualnie, jako osoba samotnie wychowująca dziecko, czy z małżonkiem (przy tej opcji dostępne są dwa warianty). Jeśli nie jesteś pewien, w jaki sposób możesz się rozliczać, program oferuje podpowiedzi i tłumaczy, kto jest uprawniony do korzystania z danego sposobu. Po zaznaczeniu właściwej opcji, powinieneś określić czy składasz deklarację, czy jej korektę, a także wybrać z listy urząd skarbowy, z jakim chcesz się rozliczyć.

 

Rozliczanie kwoty podatku

Następnie program zapyta Cię, z jakich źródeł uzyskałeś przychody. Jeśli np. otrzymałeś PIT-11 i pracowałeś w oparciu o umowę o pracę, zaznaczasz odpowiednią opcję. Potem musisz wybrać z listy ulg te, które Ci przysługują. Nie jesteś pewien, o jakie ulgi możesz się ubiegać? Program PIT oferuje pomoc i wyjaśnia, w jakim przypadku podatnik ma prawo stosować poszczególne ulgi. Po wybraniu konkretnych opcji będziesz musiał odpowiedzieć na dodatkowe pytania dotyczące odliczeń. Zostaniesz też poinformowany, jaki załącznik należy w związku z tym dołączyć do zeznania.

Kreator będzie też potrzebował od Ciebie informacji zawartych w PIT-11, takich jak suma kwot przychodów, suma kwot kosztów uzyskania przychodów albo suma składek wpłaconych na ubezpieczenie zdrowotne. Dzięki nim będzie w stanie obliczyć, jaki podatek należy zapłacić w Twoim przypadku.

Podobnie będzie wyglądało wypełnianie deklaracji, jeśli rozliczasz się z przychodów uzyskanych w inny sposób, np. dzięki prowadzonej przez siebie pozarolniczej działalności gospodarczej. Program PIT na podstawie udzielonych informacji wybierze odpowiedni formularz i rozliczy zeznanie. Będziesz jeszcze tylko musiał wprowadzić swoje dane osobowe i gotowe!

 

Ostatnie etapy składania zeznania

Warto zaznaczyć, że kreator oferowany przez -> Program PIT Pro 2018/2019 przeprowadza podatnika krok po kroku przez cały proces wysyłania deklaracji. Po jej uzupełnieniu i automatycznym wyliczeniu należnych sum, będziesz mógł zobaczyć, jak wygląda zeznanie gotowe do złożenia i sprawdzić, czy wszystkie dane się zgadzają. Następnie będziesz mógł wydrukować swój PIT i złożyć go listownie bądź osobiście w urzędzie skarbowym. Jeśli chcesz, masz też możliwość przesłania deklaracji przez internet – to najwygodniejsze i najszybsze rozwiązanie. Po wykonaniu tego kroku powinieneś otrzymać Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które stanowi potwierdzenie, że rozliczyłeś się z fiskusem w ustalonym terminie.

 

>>> Rozlicz PIT przez internet za pomocą programu PIT Pro w 5 minut! <<<

 

Źródło: Program PIT Pro 2018/2019 dostępny na portalu podatkowym Podatnik.Info