Kultura 28.02.2014

NAJLEPSZE KINO GÓRSKIE Z CAŁEGO ŚWIATA

Krakowski Festiwal Górski to nie tylko spotkania z wybitnymi wspinaczami i himalaistami, ale także doskonałe kino górskie, które poza Krakowem gości na najlepszych festiwalach na świecie. W tym roku o Grand Prix KFG 2013 będzie walczyć 11 zagranicznych produkcji, a oceniać je będzie jury pod kierunkiem reżysera i operatora Jerzego Surdela. W jurorskim składzie znajdą się także między innymi Martyna Wojciechowska i Marcin Koszałka.

W dniach od 6 do 8 grudnia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie obędzie się trzydniowe święto gór. Na festiwalowej scenie wystąpią m.in.: Leo Houlding, Mark Synnott, Marcin Tomaszewski i Rafał Sławiński. Nie zabraknie również himalaizmu - o wyprawie na Broad Peak opowiedzą Adam Bielecki i Artur Małek, swoją przygodę na Shishapangmie zrelacjonuje z kolei Andrzej Bargiel. Niektórych z festiwalowych gości będzie także można zobaczyć w filmach prezentowanych w ramach Międzynarodowego Konkursu Filmowego. 

Do zagranicznej jedenastki wkrótce dołączą wybrane polskie produkcje, które zmierzą się z wymagającą konkurencją w międzynarodowym oraz w polskim konkursie filmowym. Tymczasem wciąż jeszcze można zgłaszać swoje obrazy do konkursów – termin upływa 15 listopada. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.kfg.pl.
 

Zagraniczne filmy biorące udział w Międzynarodowym Konkursie Filmowym


Bavarian Direct
Niemcy, 2013, 75 min.
Reżyseria: Max Reichel
Produkcja: Timeline Productions
[Link do trailera: http://www.youtube.com/watch?v=DW6vRHuTKD8]

Bracia Thomas i Alexander Huberowie oraz Mario Walder jako pierwsi pokonali klasycznie Bavarian Direct na południowej wieży Mount Asgard na Ziemi Baffina. Alex pisał później o wyprawie - "Wspaniały czas na wspaniałej ścianie. Ta droga dorównuje najlepszym liniom na El Capie!". Pełen emocji i efektownych scen wspinaczkowych film Maxa Reichela jest niezwykle ciekawym obrazem, ukazującym "kuchnię" tego ważnego sukcesu braci Huberów.

Exposed to Dreams
Włochy, 2013, 26 min.
Reżyseria: Alessandro Filippini i Marianna Zanatta
Produkcja: 25 fps
[link do trailera: http://vimeo.com/60999603]

Simone Moro to wybitny himalaista, którego drugą wielką pasją jest pilotowanie helikoptera. Wyjątkowy projekt Himalayan Rescue Team kosztował go wiele trudu ale przyniósł w efekcie spektakularne akcje ratownicze - jak choćby pierwszą przeprowadzoną na wysokości 7800 m n.p.m. Mimo tego, że niedługo potem helikopter uległ wypadkowi, Simone udowadnia, że słowo "niemożliwe" nie jest dla niego żadnym alibi przed niepowodzeniem. "Exposed to Dreams" to również próba zastanowienia się nad współczesnym himalaizmem, skonfrontowanym ze starymi dobrymi czasami, które uosabia alpinista Mario Curnis.

High Tension
USA, 2013, 36 min.
Realizacja: Josh Lowell, Peter Mortimer, Nick Rosen, Zachary Barr
Produkcja: Reel Rock Tour
[link do trailera: http://www.youtube.com/watch?v=iRQh50lAl4Y]

Mount Everest pojawił się w tym roku w czołówkach wszystkich światowych mediów. Stało się to za sprawą bezprecedensowego wydarzenia jakim była bójka alpinistów z grupą Szerpów. Incydent zdarzył się nad obozem II, a udział w nim wziął jeden z najlepszych duetów alpinistycznych świata - Ueli Steck i Simone Moro. Alpiniści przeszkodzili grupie Szerpów w poręczowaniu tej najbardziej zatłoczonej góry świata. Eskalacja konfliktu miała miejsce w obozie II, gdzie tłum rozzłoszczonych Szerpów chciał zlinczować Ueliego i Simone. Dzięki obecności kamer teamu Reel Rock, możemy teraz prześledzić te dramatyczne zdarzenia, poznać racje zaangażowanych w wypadki wspinaczy, Szerpów oraz komercyjnych przewodników. To unikalny dokument pokazujący do czego może doprowadzić zderzenie eksploracyjnego alpinizmu z komercją, jaka zawładnęła ten legendarny szczyt.

Into the Mind
USA, 2013, 84 min.
Reżyseria: Eric Crosland i Dave Mossop
Produkcja: Sherpas Cinema
[link do trailera: http://vimeo.com/54348266]

Ekipa najlepszych freeridowców zwiedziła najbardziej odległe zakątki świata w poszukiwaniu spektakularnych zjazdów i perfekcyjnych warunków śnieżnych. Narciarze odwiedzili Boliwię, Himalaje oraz Alaskę. „Into The Mind” próbuje odpowiedzieć na pytanie - co sprawia, że niektórzy nas dobrowolnie narażają się na niebezpieczeństwo i pokonują swoje słabości?

Wenezuela Jungle Jam
Belgia, 2013, 58 min.
Realizacja: Sean Villanueva O’Driscoll
[Link do trailera: http://vimeo.com/51717325]

Ekipa czterech wspinaczy, zaginiona gdzieś w środku wenezuelskiej dżungli, zaangażowana w wyzwanie jakim jest poprowadzenie klasycznej linii na 500-metrowej ścianie Amuri Tepui. Dzikie zwierzęta, chmary owadów, męczące podejście, zwariowane noce w portaledgach, muzyczne koncerty w szumie wodospadów, wielka wilgotność, ryzykowne loty... to wybrane atrakcje, na które narażeni są wspinacze - Nicolas Favresse, Sean Villanueva O’Driscoll, Stéphane Hanssens i Jean-Louis Wertz. Widzowie KFG pamiętający wizytę szalonego, belgijskiego trio w Krakowie dobrze wiedzą czego możemy się spodziewać podczas projekcji...

Spice Girl
USA, 2013, 24 min.
Realizacja: Josh Lowell, Alex Lowther, Rob Frost, Brett Lowell, Peter Mortimer, Nick Rosen
Produkcja: Reel Rock Tour
[link do trailera: http://www.youtube.com/watch?v=iRQh50lAl4Y]

Brytyjska scena wspinaczkowa znana jest z rygorystycznego podejścia do etyki wspinaczkowej. Nie brakuje tam niezwykle niebezpiecznych dróg oraz rywalizacji młodych wspinaczy, ryzykujących zdrowie aby udowodnić swoją odwagę. To również ostatnie miejsce gdzie szukalibyśmy miłej, drobnej blondynki, która zawstydza większość facetów, ale to właśnie na Wyspach Hazel Findlay dokonuje swoich niezwykłych wspinaczek. To pierwsza kobieta, która pokonała niezwykle trudne i techniczne brytyjskie E9. Hazel jest koneserką wspinaczek w kruchej skale, z niepewną asekuracją i na dodatek pełną niebezpiecznych runoutów. Po swoim wielkim sukcesie na morskich klifach wybiera się wraz z Amerykanką Emily Harrington do Maroka, aby spróbować swoich sił na wielowyciągowych drogach w wąwozie Taghia.

Steps
Szwajcaria, 2013, 25 min.
Reżyseria: Sten Smola
[Link do trailera: http://vimeo.com/76356333]

"Steps", to według autorów, pierwszy przyjazny klimatowi film freeridowy. Zamiast latać po całym świecie w poszukiwaniu idealnego śniegu, ekipa postanowiła eksplorować rodzime, alpejskie stoki. Podróżują korzystając z komunikacji publicznej i wspinają się na wysokie i piękne szczyty bez korzystania z helikopterów. Nagrodą są spektakularne zjazdy i co równie ważne ograniczony do minimum negatywny wpływ na środowisko.

The Last Great Climb
Wielka Brytania, 2013, 60 min.
Realizacja: Alastair Lee
[Link do trailera: http://www.youtube.com/watch?v=IqkxeZza5mM]

Tym razem Leo Houlding wraz ze swoimi kolegami - Seanem Leary oraz Jasonem Pickles, wspierani przez filmowca Alastaira Lee wyruszają na Antarktydę aby zmierzyć się z niezdobytą granią szczytu Ulvetanna na Ziemii Królowej Maud. Niesamowite granitowe turnie wyrastające z bezkresnego morza lodu stają się fantastyczną scenerią dla wspinaczkowych wyczynów Brytyjczyków. Gdy do tego dodamy kamerę zeszłorocznego zdobywcy Grand Prix KFG staje się jasne, że film jest lekturą obowiązkową dla miłośników kina górskiego.

The Sensei
USA, 2013, 26 min.
Realizacja: Josh Lowell, Alex Lowther, Brett Lowell, Peter Mortimer, Nick Rosen, Chuck Fryberger, Alex Russek
Produkcja: Reel Rock Tour

Yuji Hirayama jest jedną z wielkich legend wspinania lat 90. Teraz w wieku 44 lat, bliski odejścia na sportową emeryturę, planuje wyprawę w celu dokończenia swojego wielkiego, najtrudniejszego projektu, czyli linii biegnącej na jednej ze spektakularnych turni w masywie Mount Kinablu (Borneo). Aby zmierzyć się z tym wyzwaniem potrzebuje właściwego partnera, którego znajduje w osobie młodego mistrza skały Daniela Woodsa. Młody Amerykanin należy do światowej czołówki siłaczy skalnych, jest specjalistą od boulderingu i wspinania sportowego ale brakuje mu górskiego doświadczenia. Daniel wybiera się w podróż do Japonii aby sprawdzić, czy nadaje się na "ucznia" Hirayamy - tytułowego Sensei (Nauczyciela, Mistrza). Szybko jednak zdobywa zaufanie swojego przyszłego mentora i razem ruszają na ekspedycję swojego życia.

The Wide Boyzski
Wielka Brytania, 2013, 12 min.
Reżyseria: Paul Diffley
Produkcja: Hot Aches Productions 

Znany zespół miłośników wspinaczki w przerysach Peter Whittaker i Tom Randall tym razem wybierają się do Hejszowiny i pobliskich czeskich Teplic. Brytyjczycy swoich sił próbują na znanej drodze Jan Sebastian Dach...

Valhalla
USA, 2013, 70 min.
Reżyseria: Ben Sturgulewski i Nick Waggoner
Produkcja: Sweetgrass Productions
[Link do trailera: http://vimeo.com/72229621]

Kiedy spoglądaliście na pierwszy śnieg oczami dziecka, odczuwaliście prawdziwą radość. Co stało się z tą naturalną, radosną prostotą? Kiedy zdamy sobie sprawę, że straciliśmy tamtą wolność? Bohater filmu rusza w podróż aby odnaleźć utracone szczęście. Wędruje na daleką dziką i mroźną północ... "Valhalla" to nie tylko eksplozja kolorów, niesamowitych scenerii, ciekawych postaci, nostalgii i poezji, ale także fenomenalnych ujęć narciarskich i snowboardowych. Ten film Was zaskoczy!

Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie: www.kfg.pl. Pełen program i informacje o biletach już wkrótce.

Autor: Informacja prasowa