News 21.11.2016

Kamery cyfrowe – kto dzisiaj z nich korzysta

Czy kamery cyfrowe to dziś już przeżytek skoro wszyscy korzystają z coraz nowocześniejszych smartfonów wyposażonych w tryb kręcenia filmów? Jeśli jednak kamera może nadal okazać się przydatna, na co zwrócić uwagę przy zakupie? Jakie modele są najchętniej wybierane przez użytkowników?

 

Jest wiele  okazji w życiu każdego człowieka, które są warte uwiecznienia na filmie, np. ślub, wymarzona podróż, pierwsze publiczne wystąpienie, radosne chwile w gronie rodziny i wiele innych. Czy do sfilmowania tak ważnych chwil wystarczy kamera w smartfonie? Czy nie lepiej użyć do tego celu kamery cyfrowej?

 

Czy w dobie smartfonów ktoś jeszcze korzysta z kamer cyfrowych?

Wiele osób uważa, że w dzisiejszych czasach, kiedy wszyscy korzystają ze smartfonów wyposażonych w tryb nagrywania filmów, posiadanie kamery cyfrowej jest całkowicie zbędne. Czy na pewno? Jakość filmów nagranych przeciętnym smartfonem nie jest najlepsza. Dźwięk jest raczej słaby, a obraz jest często niewyraźny. Poza tym smartfonem nagrywa się raczej krótkie filmiki. Przy oglądaniu takiego filmu na ekranie telewizyjnym okazuje się, że występuje tzw. pikseloza. Każdy, kto chce nagrywać filmy dobrej jakości, musi koniecznie zainwestować w porządną kamerę cyfrową.

Rodzaje kamer

Wyróżnia się kilka rodzajów kamer ze względu na ich zastosowanie. I tak oto są urządzenia:

  • amatorskie
  • półprofesjonalne
  • profesjonalne
  • minikamery
  • kamerki do sportów ekstremalnych.

Do filmowania ważnych chwil i wydarzeń wystarczy kamera amatorska. Należy zaznaczyć, że określenie to nie oznacza, że jest gorsza niż półprofesjonalna czy profesjonalna. Jest to po prostu kompromis między ceną, jakością i możliwościami. Jeśli ktoś nie jest profesjonalistą czy hobbystą, to nie jest mu potrzebna kamera z najwyższej półki.

W segmencie kamer amatorskich, czyli inaczej konsumenckich, wyróżnia się te ze stałą ogniskową oraz z zoomem. Zarówno te, jak i te są dostępne w wersji kompaktowej, czyli mieszczącej się w dłoni. Jeśli ktoś pasjonuje się filmowaniem, może pokusić się o zakup kamery półprofesjonalnej, jednak jej cena będzie znacznie wyższa.
 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery?

Przy zakupie konkretnego modelu kamery cyfrowej trzeba mieć na względzie parametry techniczne. Do najistotniejszych należą: rozdzielczość, matryca i jej czułość, zoom optyczny/cyfrowy, ogniskowa obiektywu, przysłona, nośnik i pojemność, waga, wymiary.

Obecnie w kamerach cyfrowych stosuje się rozdzielczość HD Ready (1280x720 pikseli) lub Full HD (1920x1080 pikseli). Oczywiście lepiej sprawdzi się ta druga. Urządzenia te wyposażone są w różne typy matryc, tj. CMOS, 3MOS, MOS, 3CCD czy CCD. Większość modeli ma typ CMOS, dzięki której obraz jest szybciej przetwarzany, a kamera dłużej działa na jednym ładowaniu. Jeśli chodzi o ilość światłoczułych elementów, to w kamerach Full HD powinno być 2 mln pikseli, a na pewno nie mniej. W przypadku niższej wartości jakość nagrań będzie gorsza. Czułość matrycy jest określana w luksach. Zasada jest taka, że czym ich mniej, tym wyższa czułość urządzenia, a to oznacza, że można nagrywać nawet przy słabym świetle. Różnica między zoomem optycznym i cyfrowym jest taka, że ten pierwszy to wielokrotność ogniskowej (zoom informuje ile razy można powiększyć ogniskową), natomiast drugi to powiększenie obrazu cyfrowego utrwalonego na matrycy. Lepszym wyborem jest zoom optyczny. Ogniskowa obiektywu ma wpływ na szerokość kadru i powiększenie. Jej dolna wartość powinna być jak najniższa (tj. 35 mm albo mniej). Górna odpowiada za możliwość uchwycenia detali. Jasność obiektywu to stopień otwarcia przysłony. Im jest ona niższa, tym więcej światła dostaje się do obiektywu i dzięki temu możliwe jest nagrywanie w warunkach słabego oświetlenia. Rodzaj nośnika, na którym zapisywane są filmy jest bardzo ważny, gdyż to od niego zależy długość nagrania. Nośnikami mogą być: dyski SSD, dyski HDD, pamięć flash, dyski DVD oraz kasety miniDV. Niezwykle ważne parametry to także rozmiary i waga sprzętu. Obecnie dostępne są w sprzedaży kamery kompaktowe, które mieszczą się w dłoni czy kieszeni. Waga takich urządzeń nie przekracza 300 g.
 

Warto wiedzieć także jakie funkcje dodatkowe posiada konkretny model kamery. Mogą to być m.in.: projektor, moduł GPS, wyświetlacz LCD, lampa, efekty specjalne, tryb fotografowania, stabilizacja obrazu, rozpoznawanie twarzy, przechwytywanie zdjęć, manualne i automatyczne ustawianie balansu bieli i ostrości.

Ważne są także złącza, w jakie wyposażona jest kamera. Najczęściej spotkane to: USB, HDMI, S-Video, AV, DV, Bluetooth, złącze słuchawkowe i mikrofonowe.

 

Najchętniej kupowane modele kamer cyfrowych

Do najchętniej i najczęściej kupowanych kamer cyfrowych należą modele marek takich jak: Sony, Panasonic i Canon. Dość popularne są także JVC i Blackmagic Design.Najtańszym modelem wśród polecanych kamer jest Panasonic HC-V160 w cenie ok. 700 zł. Najpopularniejszym modelem jest z kolei Sony NEX-FS700 w cenie ok. 24 450 zł. Polecanymi kamerami w bardziej przystępnych cenach są: Panasonic HC-X920 w cenie 2800 zł, Sony HDR-CX240 w cenie 1000 zł, Sony FDR-AXP33 w cenie 4200 zł, Sony HDR-PJ810 w cenie 2800 zł czy Panasonic HC-V770 w cenie 2000 zł. Modele marki Canon są droższe i tak Canon XC10 to koszt ok. 9800 zł, a Canon EOS C100 to już wydatek rzędu 17 000 zł.

Użytkownicy dobrze oceniają także modele JVC GZ-R315 za ok. 1000 zł oraz Blackmagic Design Pocket Cinema Camera za ok. 5000 zł.

 

Przed zakupem kamery warto zapoznać się z ofertą sklepów internetowych oferujących tego typu asortyment (np. https://www.redcoon.pl/c05000000-Aparaty-fotograficzne-i-kamery ). Dzięki temu, nieraz można trafić na bardzo atrakcyjną promocję, pozwalającą zaoszczędzić nieco z funduszy przeznaczonych na zakup tego typu sprzętu.