Podróże 24.06.2016

Zwiedzamy Jurę Krakowsko- Częstochowską

Ten region przyciąga coraz więcej miłośników aktywnego wypoczynku. Jura kojarzy się nam głównie z zamkami Ogrodzieniec, Olsztyn, Mirów, Boblice, Ojcowskim Parkiem Narodowym i Złotym Potokiem. To piękne miejsca lecz bardzo zatłoczone, zamiast biernie wypoczywać, lepiej poświęcić kilka godzin na ich zwiedzenie.

 

Ogrodzieniec, nie tylko zamek

Tak na marginesie zamek Ogrodzieniec znajduje się w Podzamczu, a nie w Ogrodzieńcu! Ten ostatni to miasteczko położone tuż obok. Można tu zwiedzić stary kościół i przejść się po nieczynnym kamieniołomie. Na miłośników rekreacji czeka kąpielisko Krępa. W pobliżu znajdują się Niegowonice ze wzgórzem Kromołowiec (parking w pobliżu), Hutki-Kanki z pieszym szlakiem na górę Chełm, Rodaki ze szlakiem na Świniuszkę czy Chechło z pustynią Błędowską i wzgórzem Czubatka. Około pół godziny jazdy znajduje się popularne kąpielisko Pogoria III w Dąbrowie Górniczej, nieco bliżej można wypocząć nad zalewem Mitręga w Łazach.
 

Pilica- skały, jaskinie i zamki

Osoby lubiące opcję wypoczynek plus zwiedzanie powinny udać się do Pilicy, w pobliżu tego zabytkowego miasteczka znajdują się ruiny zamku Smoleń oraz dolina Wodącej ze skałami Zegarowymi i łatwymi do eksploatacji jaskiniami Zegar, na Biśniku, Psią  i Jasną (konieczna latarka- czołówka).  W Ryczowie można podziwiać ruiny strażnicy rycerskiej, Straszykowe Skały i górę Grochowiec Wielki, znajdują się tu też dwie jaskinie dla amatorów- W Straszykowej Górze i Z Kominem (konieczna latarka-czołówka), w Śrubarni  z kolei można zobaczyć skałę Niwień. Ponadto czekają na nas wspomniane szlaki na Górę Chełm, Świniuszkę, pustynię błędowską i wzgórze Czubatka oraz Niegowonice ze wzgórzem Kromołowiec. Miłośników architektury ucieszy romańska świątynia w Gieble i oczywiście zamek Ogrodzieniec. W Pilicy działa kąpielisko nad miejscowym zalewem. Około godziny jazdy znajduje się Pogoria III w Dąbrowie Górniczej.

 

 

Zawiercie i Kroczyce- Jura jak na dłoni

Dla tych, którzy chcą zobaczyć jak najwięcej, najlepsza opcją są Kroczyce lub Zawiercie.  To pierwsze jest typową wsią wypoczynkową. Zawiercie jest z kolei jednym z większych miast Jury, można tu zwiedzić osiedle robotnicze TAZ z bazyliką św. Piotra i Pawła, dzielnice Kromołów i Skarżyce szczycą się starymi świątyniami, w tej ostatniej znajduje się formacja skalna zwana Okiennikiem. Miłośnicy architektury zadowolą się licznymi współczesnymi świątyniami w tym mieście.  W pobliżu znajdziemy takie atrakcje jak zamki Mirów, Boblice, Bąkowiec w Morsku, Ogrodzieniec czy zamek w Siewierzu. Na miłośników wędrówek czekają liczne szlaki w okolicach Kroczyc, Morska czy Kostkowic. W pobliskich Włodowicach można obejrzeć ruiny pałacu, wykąpać się na strzeżonym kąpielisku i zobaczyć pobliską „Rzędkowicką pustynię skałkową”. W Szczekocinach zwiedzimy  ruiny pałaców i wypoczniemy nad kąpieliskiem i rzeką Pilicą.  Jeśli już mowa o wodnym wypoczynku, w Kroczycach znajduje się otwarte kąpielisko, w pobliżu z kolei znajduje się zalew Dzibice.  W Zawierciu znajduje się duże kąpielisko w dzielnicy Blanowice i zbiorniki w pobliskich Siamoszycach i Porębie. Około 20 minut jazdy znajduje się zalew Przeczyce, a godzinę drogi- Pogoria III w Dąbrowie Górniczej. W podobnej odległości, co zalew Przeczyce mieści się jezioro Pogoria IV, w Wojkowicach Kościelnych znajduje się  szeroka, piaszczysta plaża lecz kąpiel w zbiorniku jest zabroniona.

 

Skałki na Jurze

 

Żarki-Letnisko, blisko atrakcji

To miejscowość dla tych, którzy chcą zobaczyć nieco odleglejsze zabytki Jury, jest tu cisza i spokój. Same Żarki-Letnisko są położone w iglastym lesie, co nie jest bez znaczenia dla alergików i astmatyków. Można tu solidnie odpocząć, na amatorów leniuchowania czeka śródleśne kąpielisko. Blisko stąd do Złotego Potoku, zamku w Olsztynie, Janowa, Kusiąt z licznymi ścieżkami i amatorskimi jaskiniami Cabanową, Towarną i W Zielonej Górze (konieczna latarka-czołówka) oraz zamków w Mirowie, Bobolicach i Morsku. Niedaleko stąd można podziwiać pustynię siedlecką, nieco mniej znaną „siostrę” pustyni błędowskiej oraz pustelnię w Czatachowej.  W pobliżu można wypocząć nad zalewem w Poraju.

 

Jerzmanowice i Alwernia- blisko atrakcji

Ta dwie miejscowości są idealne dla tych, którzy chcą zobaczyć jednocześnie Ojcowski Park Narodowy i Dolinki Podkrakowskie. W związku z olbrzymi centrum logistycznym z okazji zbliżających się ŚDM, które ma znajdować się w Jerzmanowicach, lepiej zdecydować się na Alwernię. Oprócz szlaków można podziwiać zamek Tenczyn, Lipowiec i w Korzkwi oraz pałace w Paszkówce i Trzebini-Rybnej. Odpocząć można nad zalewem Skowronek w Alwerni.

 

Zamek w Będzinie

 

Porady praktyczne

Na Jurę najlepiej dotrzeć samochodem. Jej atutem jest duża ilość pokoi gościnnych i gospodarstw agrotustystycznych, oto przykładowe noclegi:

Ogrodzieniec

Czarny Pies-  Pomiędzy Podzamczem a Ogrodzieńcem, na dole znajduje się restauracja

W Ratuszu- pokoje gościnne w XVIII wiecznym ratuszu

 

Pilica

Willa U Źródeł- znajduje się blisko zalewu w Pilicy, możliwość spania w pokojach hotelowych, domku typu Brda lub pod namiotem.

 

Kroczyce

Apartament na Jurze- położony w Kroczycach, blisko centrum

U Kasi- położony w centrum

U Krysi- pokoje gościnne, ok. 1.5 km od centrum

Gosia- nocleg w domu letniskowym

 

Zawiercie

Lima- pokoje gościnne w centrum Zawiercia

U Marka- w spokojniej dzielnicy miasta, bliski dojazd do głównych atrakcji Jury

Jaśmin- pokoje gościnne blisko centrum

 

Żarki-Letnisko

U Grażynki- pokoje gościnne w centrum miasteczka

Biała Jura- pokoje gościnne w centrum

Basia- pokoje gościnne w domku letniskowym lub pokojach

Pod Sosnami- domek letniskowy

U Teresy- pokoje gościnne lub domek

 

Jerzmanowice

Jan- pokoje gościnne w Jerzmanowicach

Małgosia- schronisko młodzieżowe w pobliżu miejscowości

Schronisko młodzieżowe PTSM- położone w pobliskich Łazach, w starym dworku

 

Alwernia

OW Skowronek- nad zalewem Skowronek 

 

Autor: Klaudia Rogowicz